UWAGA!

Po majówce kolejna odsłona Tarczy antykryzysowej

 Elbląg, Po majówce kolejna odsłona Tarczy antykryzysowej
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż - zakłada najnowsza odsłona Tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 4 maja.

Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać do końca czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od wtorku (4 maja) przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego dla przedsiębiorców ze wskazanych branż. Szacujemy zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy, że ze zwolnienia z opłacania składek będzie mogło skorzystać ponad 400 tys. firm. Daje to kwotę wsparcia na około 2,5 mld złotych.

Z Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Anna Ilukiewicz, ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli jednak ten tak krytykowany PiS potrafi pomagać przedsiębiorcom w tych jakże ciężkich zmaganiach pandemia. Na szczęście mamy "rząd na trudne czasy".
 • @TeofilSkorupa - Oj tak, rząd taki kochany. .. że tchu brakuje ze szczęścia!
 • @Asad - A co chcecie znowu PO - popaprańców, z rudym na czele, - złotówki nie dostaniecie, ale afer z Amber gold, paliwowych, drogowych i jkich tylko chcecie, možecie miec pod dostatkiem, Polak to taki egzemplarz, ze bardziej sie cieszy jak go okradają, a nie jak mu dają, bo jak mu dają to sie drze że to z jego kieszeni, a jak już kradną to nie od niego tylko od sąsiada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  7
  Mądry polak po szk.(2021-05-02)
 • @Mądry polak po szk. - Kiepsko znasz przysłowia, że się tak nazwałeś. Polak przed szkodą i po szkodzie jest głupi. Nie potrafi wyciągać wniosków. Historia tego narodu niczego nie nauczyła. Trzeba zaborów lub okupanta żeby się zjednoczyli. Inaczej walczą ze sobą. Jak była „komuna” było im złe a teraz robią wszystko żeby wróciła. Tylko patrzeć jak Premier przemówi do narodu słowami Edwarda Gierka i zapyta „Pomożecie?” Afery Amber Gold by nie było gdyby ludzie używali mózgu !!!Myślenie nie boli!! Śle Polak jest pazerny i gdy słyszy że może zarobić nic nie robiąc przestaje myśleć rozsądnie i głupota bierze górę !!!! Chcesz powiedzieć że Ci co teraz rządzą są tacy wspaniali??? Niszczą demokracje, wolne sady i media. Rozdają nierobom pieniądze żeby zyskać głosy. A Pan Obajtek ???? Co o nim powiesz??? Chyba tylko tyle że to pupilek Prezesa i kradnie jak może budując kolejne pałacyki !!!! Tym jesteś zachwycony??? Już nawet USA się od nas odwróciły. Tylko patrzeć jak Unia Europejska zrobi to samo?? Chcesz żeby Putin u nas rządził ??? Bo jesteśmy na dobrej drodze by tak się stało ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  2
  Wściekły wyborca(2021-05-03)
 • .. .. .. ..
 • Ty wściekły. .. .. wścieklizna padła na rozum?
 • Nierobom rozdaje pieniądze. Trafiłeś. .. biorą je bez mrógnięcia okiem zwolennicy PO wraz z ich "wierchórzką". Nieroby. ..
 • Tfuuu. Zniszczyli doszczętnie kraj. PO PIS PSL KUKIZ NOWOCZESNA HAMOWNIA, Te same zakłamane twarze, rotują między ugrupowaniami. Wstyd!
 • Partie rządzące skaczą sobie do gardeł i obwiniają wzajemnie. PIS obiecało że PO odpowie za swoje rządy. Kto poszedł pod trybunał? NIKT!! Teraz PO krzyczy jaki to PIS zły. CYRK. A jak są głosowania w sejmie to jak jeden mąż głosują na niekorzyść obywateli a na korzyść nielicznych jednostek. Afera goni aferę czy wy ludzie jesteście ślepi? Te towarzysto trzeba wywieźć na taczkach i zakopać po szyję w piachu.
 • @TeofilSkorupa - "PiS potrafi pomagać przedsiębiorcom"- K**wa pomaga, tak, że musiałem zamknąć firmę - dobrze że na czas i długów nie mam! Znikaj już stąd lizaku.
 • Widać jakim jesteś mango. Nie problem firmę prowadzić gdy żre, problemy weryfikuja was znakomicie janusze byzniesu
 • @TeofilSkorupa - Do kogo ta gadka. Szczekają na rząd A wnioski na 500 plus wysłali 2 min po otwarciu systemu. Szczekają, a po tarcze A kasę Przytulanka kombinują jakby tu najwięcej wyrwać. Ciekawe ile z tego dostali pracownicy. Us to zweryfikuje. ..
Reklama