UWAGA!

Podsumowano działania

Urząd Miejski podsumował działania na rzecz pozyskania funduszy inwestycyjnych w 2008 roku. Na listach zadań strategicznych dla państwa i regionu utrzymano 9 projektów kluczowych, opiewających na sumę 366 mln złotych, z czego 236 mln zł to dofinansowanie unijne.

Wśród wniosków znajdują się następujące projekty: modernizacja Zakładu Utylizacji Odpadów, budowa miejskiej sieci szerokopasmowej, budowa Elbląskiego Parku Technologicznego, modernizacja Zespołu Szkół Gospodarczych, odbudowa ratusza staromiejskiego, rewitalizacja Wyspy Spichrzów, przebudowa kładek pieszych na Starym Mieście, przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg.
     W ubiegłym roku w ramach procedur konkursowych złożono 4 kolejne projekty infrastrukturalne na łączną kwotę 57,5 mln zł/44,7 mln zł. Są to przebudowa ulicy Grota Roweckiego, modernizacja infrastruktury Muzeum Archeologiczno-Historyczego, budowa boisk przy ulicy Skrzydlatej, zakup sprzętu medycznego dla szpitala miejskiego.
     W ramach programów miękkich (edukacja, kultura, integracja społeczna, walka z bezrobociem) dofinansowanie otrzymały 52 projekty na łączną sumę 28,3 mln złotych. Wspomnieć także należy o elbląskich organizacjach pozarządowych, które także włączyły się w pozyskiwanie funduszy unijnych. Duża część wniosków przygotowanych przez elbląskie stowarzyszenia otrzymała unijne dofinansowanie.
     Poruszając kwestię napływu funduszy europejskich do naszego miasta należy zwrócić uwagę na dużą aktywność elbląskich przedsiębiorców na tym polu. Po raz pierwszy w historii pozyskali oni tak duże pieniądze. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymało 18 projektów infrastrukturalnych złożonych przez sektor prywatny. Wartość wszystkich dofinansowanych projektów realizowanych przez przedsiębiorców opiewa na kwotę 120 mln złotych, z czego połowa pieniędzy pochodzi z funduszy europejskich.
     - Chciałbym pogratulować przedsiębiorcom pozyskania tak dużych pieniędzy, które w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych będą minimalizowały skutki recesji w Elblągu. Te pieniądze to duże inwestycje, ale także realizacja wielu programów, które przyniosą nowe miejsca pracy – podsumował Henryk Słonina, prezydent Elbląga.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A może szanowna redakcja przedstawiłaby jakieś konkrety co za ta kase nasi dzielni lokalni businesmani pobudują w miescie oraz ile i jakie tam będą miejsca pracy?; ) No i jeszcze małe przypomnienie jakie inwestycje miejskie ruszą w tym roku?; ) Dziękuja; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  żabcia;)(2009-01-27)
 • A gdzie pieniądze na przebudowe drogi wojewódzkiej 503 a już się cieszyłem że będzie remontowana :(
 • W końcu jakaś dobra informacja płynaca z Urzędu. Fundusze UE - to jedna (niestety) z niewielu spraw w których nasze miasto przoduje i możemy się tym chwalić.
Reklama