UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: pomoc przedsiębiorcom w czasach zarazy

 Elbląg, Koronawirus zmusił wiele firm do ograniczenia działalności
Koronawirus zmusił wiele firm do ograniczenia działalności (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Sondaż portElu

Jakie rozwiązania powinien wprowadzić elbląski samorząd, by pomóc przedsiębiorcom?
zwolnić z płacenia podatku od nieruchomości za czas pandemii 24.8%
obniżyć czynsze w lokalach miejskich, wynajmowanych przez przedsiębiorców 13.1%
umorzyć czynsz na czas pandemii przedsiębiorcom, którzy wynajmują miejskie lokale 35.0%
Elbląg już wprowadził odroczenie obowiązku płacenia lokalnych opłat i to wystarczy 10.2%
Inne rozwiązanie 9.2%
Nie mam zdania na ten temat 7.6%
Liczba głosów: 617. Sondaż został zakończony.

Obniżenie lub rezygnacja z pobierania czynszu z lokali miejskich, ulgi w podatkach i opłatach wnoszonych przez przedsiębiorców. To tylko niektóre sposoby, z których próbują skorzystać miasta, aby pomóc lokalnym firmom. Jakie rozwiązania powinny wdrożyć władze Elbląga?

Pandemia koronawirusa rozwija się w szaleńczym tempie. Kiedy się skończy, tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Ale już wiadomo jedno, po tej pandemii nic nie będzie takie samo, a żeby wrócić do stanu „sprzed wirusa” mieszkańcom i przedsiębiorcom potrzebna będzie pomoc zewnętrzna. Rząd opracowuje tzw. „tarczę antykryzysową”, niektóre samorządy już zdecydowały o różnych formach pomocy.

W Warszawie najemcy miejskich lokali użytkowych mogą liczyć na czasowe obniżenie czynszu, odroczenie jego płatności i rozłożenie należności w czasie. Najemcy (zarówno przedsiębiorcy jak i organizacje pozarządowe) będą mogli ubiegać się o rozłożenie w czasie spłat zadłużenia.

W Krakowie program pomocy będzie nosił nazwę „Pauza”. Głównie chodzi o odroczenie wpłat podatków lokalnych oraz możliwość umorzenia zaległych podatków. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, będą zwolnieni z czynszów za ten okres. Zawieszone na trzy miesiące będzie również pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni. Ciekawym rozwiązaniem jest też zwolnienie z opłaty za wywóz śmieci tych przedsiębiorców, którzy będą zmuszeni zawiesić działalność.

Urząd Miejski w Gdańsku chce przywrócić pełną obsługę przedsiębiorców. Miasto zdecydowało się wprowadzić ulgi w płatnościach czynszu lokali miejskich i części podatków dla przedsiębiorców. Ciekawym rozwiązaniem jest też umorzenie czynszu na miesiąc w gminnych lokalach i możliwość zawieszenia opłat czynszowych na kolejne 2 miesiące.

Prezydent Gdyni zdecydował się zwolnić z czynszu w miejskich lokalach wszystkich przedsiębiorców którzy prowadzą działalność objętą zakazem.

Również mniejsze miasta zdecydowały się na pomoc swoim przedsiębiorcom. W Tomaszowie Mazowieckim zdecydowano się wykorzystać dostępne narzędzia prawne. I tak np. zgodnie z ordynacją podatkową prezydent ma prawo ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes podatnika może umarzać, odraczać lub rozkładać na raty należności względem samorządu. W mieście pracują także na uchwałą Rady Miejskiej dotyczącą pomocy przedsiębiorcom.

To tylko niektóre przykłady z Polski – w jaki sposób samorządy mogą pomóc swoim przedsiębiorcom. Co prawda, końca pandemii jeszcze nie widać, ale dobrze by było, żeby samorządy były przygotowane na udzielenie pomocy lokalnym firmom.

W Elblągu na razie władze przedłużyły do 30 czerwca możliwość wnoszenia opłat z tytułu podatku od nieruchomości, opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Czy taka pomoc jest wystarczająca? Jakie działania powinny wdrożyć władze naszego miasta? Zapraszamy do dyskusji.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama