UWAGA!

Pogłębienie toru do Elbląga droższe niż szacowano

 Elbląg, Obecnie trwa przebudowa nabrzeży rzeki Elbląg
Obecnie trwa przebudowa nabrzeży rzeki Elbląg (fot. mat. prasowe Budimex)

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu na pogłębienie toru wodnego od przekopu Mierzei do Elbląga. Za swoje usługi zaoferowała ponad 129 mln złotych, o 43 mln zł więcej niż szacował Urząd Morski w Gdyni.

To już drugi przetarg na prace podczyszczeniowe i refulacyjne na odcinku ok. 10 km od przekopu w stronę Elbląga. Pierwszy został unieważniony, bo oferta chińskiej firmy była rażąca niska, a polskiego konsorcjum zbyt wysoka. W obecnym postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta - od konsorcjum NDI, NDI Sopot i Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych (NDI, wykonawca samego przekopu, wystartowało też w pierwszym przetargu), która opiewa na 129,4 mln złotych (poprzednio wynosiła 134,3 mln zł).

Urząd Morski w Gdyni oszacował koszt prac na 86 mln zł (poprzednio 70 mln), więc nadal sporo brakuje do propozycji potencjalnego wykonawcy. Inwestor ma więc dwa wyjścia – albo po raz drugi unieważnić przetarg i ogłosić wkrótce kolejne postępowanie, albo znaleźć w budżecie dodatkowe środki. Decyzja zapadnie w ciągu kilku tygodni, ale mocno prawdopodobne jest, że zwycięży druga opcja, bo Urzędowi Morskiemu w Gdyni pozostaje coraz mniej czasu na doprowadzenie budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga do końca.

Wykonawca wyłoniony w przetargu ma mieć 11 miesięcy na pogłębienie toru wodnego od daty podpisania umowy, a nowy szlak wodny – jak zapewniał inwestor – powinien być gotowy w pełni do końca 2023 roku.

Prace dotyczące pogłębienia toru wodnego do głębokości 4,5 metra obejmują m.in. roboty czerpalne - transport i refulację urobku z wbudowaniem w nowo projektowaną wyspę na Zalewie Wiślanym, zakup, dostarczenie i ustawienie oznakowania nawigacyjnego. Nadal też nie wiadomo, czy obejmą 800-odcinek rzeki Elbląg od terminala przeładunkowego przy ul. Radomskiej do miejsca, w którym ma powstać obrotnica dla statków.

Jak już informowaliśmy, pierwszy etap budowy drogi wodnej, czyli sam przekop, ma być oficjalnie otwarty 17 września tego roku, modernizacja nabrzeży rzeki Elbląg wraz z budową mostu w Nowakowie ma być zakończona w kwietniu przyszłego roku. Losy trzeciego etapu, czyli pogłębienia toru wodnego, właśnie się rozstrzygają.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i po oszałamiającej perspektywie przekopu mierzei. tak... do odtrąbienia sukcesu niezbędne jest: przekop mierzei, drożny tor wodny, obrotnica. czarno to widzę.
 • @atut - Czarno widzisz bo w d. siedzisz
 • @atut - Weź koło I...
 • 1.2.3 Ruskie ONUCE do boju z wpisami że to źle itp itd
 • Takie czasy że wszystko droższe.. jeszcze dwa miesiące temu za 100zł tankowałem prawie 20 L ON teraz za 100zł 12 L ON. I tak z roku na rok jest coraz gorzej... gaz prąd woda... brak słów.
 • No chyba prowodyrem onuc to ten (ta) od kaczego dołu. Zaraz się odezwie. Będzie populizm, socjotechnika ale przede wszystkim beka.
 • sukces szwedzi już dłubią dłubanki żeby do bedry przypłynąć
 • @YT.. - O to wszystko właśnie chodzi. Ceny, rachunki, podwyżki, masz mieć jak najmniej. Słynne słowa: "nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy" robią się coraz bardziej aktualne. Doprowadzą nas na skraj, a potem dadzą wyjście. Oddasz wszystko za pozorną wolność, za to "zapomną" o twoich długach i będziesz sobie żył wesoło robiąc co chcesz, ale nawet nie będziesz wiedział, że robisz, co ci każą. Świat zwariował, dziś już nie tylko fizyczna wojna jest straszna, ale wszystko to co dzieje się za kulisami i to, co mogą z nami zrobić.
 • Szukają pracy dla Ukraincow, oczywiście bo spotkal ich horror ale zadbajcie o Polakow bo za chwilę wasze rozdawnictwo będzie bez efektu! Wszystko zeżrą raty kredytow i nienirmalne ceny żarcia! A inwestycje lepsze lub gorsze dziś temat drugorzędny
 • petofil scorupco bieri za łopatu :)
 • 17 września 1939 roku - 17 września 2022 roku, dwie daty, z których ta ostatnia przypieczętuje nasze ostateczne zwycięstwo nad odwiecznym wrogiem ROSJĄ (w pierwszej dacie ZSRR). Nic tylko skakać z radości, a właściciele suwerena ogłoszą wzorem starożytnych Rzymian wielki triumf. I nic to, że może to się okazać pyrrusowym zwycięstwem, chociaż tenże wódz był człekiem rozsądnym, bo kiedy go chwalono za te zwycięstwa odpowiadał, uczciwie, cóż zwyciężam, ale wkrótce zabraknie mi żywych żołnierzy, bo straty są przeogromne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  Jam nie ruska onuca.(2022-04-07)
 • @dsffsd - Cieszę się, że chociaż ktoś rozumie o co w tym wszystkim chodzi i patrzy na to globalnie a nie jedynie przez pryzmat swojego podwórka. Mimo wszystko, życzę siły i pozdrawiam!
Reklama