UWAGA!

Pomysł na Wyspę Spichrzów?

 
Elbląg, Zdjęcia od autora.
Zdjęcia od autora.

W Europie obserwuje się modę na budowę galerii handlowych w stylu kamieniczek starego miasta. Może dla Wyspy Spichrzów jest to lepsze rozwiązanie, niż wieloletnie oczekiwanie na inwestora, który zdecyduje się wybudować tam wielką galerię handlową. Umiejscawiając handel o takim charakterze na Wyspie Spichrzów, ożywimy starówkę – przekonuje nasz Czytelnik.

Czytelnik pisze:
       „Z zainteresowaniem obserwuję tworzenie koncepcji zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Zagospodarowanie tej części miasta pomogłoby urzeczywistnić reprezentacyjny charakter starówki. Galeria handlowa umiejscowiona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta tworzyłaby kompleks handlowo-kulturalno-rozrywkowy i podwyższyła prestiż miasta. Jak wynika z badan cykl życia galerii handlowych, jest to około 15 lat, później powstają nowsze, lepsze projekty, które przejmują handel.
       W Europie obserwuje się modę na budowę galerii handlowych w stylu kamieniczek starego miasta, które położone są poza ośrodkami wielkomiejskimi. Pozwala to na ograniczenie ceny metra kwadratowego, co przekłada się na ceny i przyciąga klientów. Wertheim Village, Neumunster, Noventa Di Piave – to tylko niektóre z centrów outletowych stylizowanych na kamieniczki starego miasta. Budynki są często parterowe bez stropów, co pozwala na obniżenie kosztów budowy. Piękne fasady zdobione w regionalnym stylu nawiązują do znanych zabytkowych budowli danego regionu. Dogodne parkingi skomunikowane z trasami szybkiego ruchu dopełniają przyjemności zakupów.
      

 

Umiejscawiając handel o takim charakterze na Wyspie Spichrzów, ożywimy starówkę. Bryły budynków mogłyby nawiązywać do najlepszych przykładów architektury Żuław, Warmii i pojezierza. Łatwość inwestycji w średniej wielkości obiekty handlowe tworzące spójną całość pozwalałaby na zaangażowanie miejscowego kapitału i zwiększenie konkurencyjności na rynku powierzchni handlowych do wynajęcia. To pozwoliłoby handlowcom na obniżenie cen detalicznych i zwiększenie dostępności towarów.
       Dzierżawa gruntów przez miasto pod te inwestycje na przysłowiowe 15 lat pozwoliłaby w przyszłości zmienić koncepcję zagospodarowania Wyspy Spichrzów, gdyby idea village outlet wyczerpała się lub pojawiłyby się nowe, lepsze koncepcje i projekty.

Marek Verge”

      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama