UWAGA!

Ponad 120 milionów zł na przebudowę dróg

 Elbląg, Ponad 120 milionów zł na przebudowę dróg
(fot. arch. portEl.pl)

99 projektów, w tym 66 gminnych i 33 powiatowych, zostało złożonych do wojewody warmińsko-mazurskiego w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2011 r. Wnioski, łącznie na ponad 254 km dróg (131,50 km powiatowych i 122,71 km gminnych), opiewają na kwotę 120 mln 751 tys. zł. dotacji.

W 2011 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, na budowę i modernizację tras lokalnych w województwie warmińsko-mazurskim rząd przeznaczy 56 mln 320 tys. zł. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa na gminne. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 procent planowanych kosztów – pozostałe fundusze samorządy muszą wygospodarować samodzielnie, w ramach swoich budżetów.
       Projekty przejdą teraz ocenę formalną i merytoryczną. Wnioski, które otrzymają najwięcej punktów, zostaną zakwalifikowane do realizacji. Komisja przy wojewodzie warmińsko-mazurskim będzie oceniać je według następujących kryteriów:
       - wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego (0-15 punktów),
       - spójność drogi z siecią dróg wyższego rzędu na obszarze województwa (0-10 punktów),
       - partnerstwo, czyli realizowanie projektów we współpracy z inną gmina, powiatem lub podmiotem gospodarczym (0-5 punktów). Samorządy, poszkodowane przez tegoroczną powódź bądź opady atmosferyczne powodujące osuwiska ziemi, będą mogły otrzymać dodatkowe 10 punktów.
       W skład komisji wchodzą przedstawiciele wojewody, marszałka, oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji. Do 30 października wojewoda ogłosi listy rankingowe (gminną i powiatową). Wnioskodawcy będą mieli 7 dni na zgłaszanie zastrzeżeń, które zostaną rozpatrzone do 7 listopada. Następnie Marian Podziewski , wojewoda warmińsko-mazurski przekaże listę zakwalifikowanych wniosków Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na jej zaakceptowanie minister będzie miał czas do końca listopada tego roku.
      
       Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 to rządowy projekt, którego celem jest podniesienie standardu dróg lokalnych oraz bezpieczeństwa ich użytkowania. Dzięki zrealizowanym inwestycjom drogowym poprawiają się warunki życia mieszkańców oraz atrakcyjność terenów i podmiotów gospodarczych, a także dostępność komunikacyjna ośrodków. W latach 2009 – 2010 przedsięwzięcia na Warmii i Mazurach rząd dofinansował łącznie kwotą 118 mln 763 tys.zł. W ramach 137 inwestycji (64 powiatowych i 73 gminnych) powstało 353,53 km dróg.
      
Biuro Prasowe Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • drogi niewiele pomoga, należy jeszcze wyeliminować lub zmienić mentalność bardzo wielu kierowcow, ktorzy jeżdza jakby dopiero co zeszli z drzewa i od razu usiedli do auta. / cytat z wczorajszej audycji w TVP III
 • Mam wrażenie, że to niektórzy projektanci dróg dopiero co zeszli z drzewa, ta lawina wysepek na drogach, czy choćby z naszego podwórka węzeł komunikacyjny Warszawska - obwodnica (E77) aktualnie przebudowywany, bo pierwszy projekt był po prostu porażką. Czy wobec winnych (projektant, inwestor) wyciągnięto konsekwencje ? Bo koszty drugiej przebudowy muszą być potworne. łatwo się chwalić złapaniem złodziejaszka, który ukradł kilkadziesiąt złotych, gorzej, jak w budżecie marnuje się miliony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  homo sapiens(2010-10-13)
 • W odpowiedzi na powyższe pytanie odnośnie wyciągania konsekwencji: wystarczy zwrócić uwagę na zangażowanie się w pracę robotników wykonujących przebudowę ul. Warszawskiej. Codziennie mijam ten przykład kompromitacji naszych władz i za każdym razem dopada mnie to samo uczucie beznadzieji, kiedy np. widzę, że trzech pracowników miesza coś w jednym wiaderku itp. Sami oceńcie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  o ironio!(2010-10-13)
Reklama