UWAGA!

Teraz ja - Portowy bumerang

 
Elbląg, Portowy bumerang
fot. WS (arch. portEl.pl)

Na temat portu, kanału żeglownego przez Mierzeję, czy też Zalewu Wiślanego napisałem dziesiątki tekstów jedne może lepsze drugie być może gorsze, nie mi je oceniać. Pisząc te teksty, bazuję zawsze na dokumentach przekazanych przez instytucje oraz naukowców.

Z przyjemnością przypominam mój tekst „Login: Elblag, hasło: Morski”, który dziś nabiera nowego wymiaru.
       Dziś czytamy w mediach, że opracowano Strategię Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu. Jak przyznaje „…Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu, strategia była dokumentem, o który port zabiegał od dawna. Do tej pory elbląski port opierał się jedynie o założeniach do strategii. Z powodu braku środków, nigdy nie był jednak w stanie zlecić jej wykonania…” Wszystko pięknie, ale …..czy nie zmarnowaliśmy kilku lat i szans?
       Kilka lat wstecz, dokładnie 2011/12 między innymi z mojej inicjatywy doszło do spotkania Prezydenta Grzegorza Nowaczyka z Przewodniczącym Baltic Ports Organization (BPO) Panem Julianem Skelnik, który był również wiceprezesem zarządu w Morskim Porcie Gdańsk oraz z sekretarzem Organizacji Portów Bałtyckich - Bogdanem Ołdakowskim, który jest Prezesem Zarządu Actia Forum.
       Celem spotkania było złożenie propozycji wstąpienia portu w Elblągu do organizacji, która została założona 10 października 1991 r. w Kopenhadze w celu ułatwienia współpracy pomiędzy portami i podniesienia możliwości żeglugowych w rejonie Morza Bałtyckiego. Zrzeszenie skupia ponad 50 najważniejszych portów z dziewięciu krajów usytuowanych wokół Bałtyku. Spotkania zakończyły się sukcesem i port w Elblągu został członkiem Baltic Ports Organization (BPO) o czym szumnie informowały media w artykule „Port w Elblągu wypływa na szerokie wody”. Była nadzieja, szanse, możliwości…..
       Przyszedł rok 2013 i referendum, odwołanie jednej ekipy włodarzy przyszedł komisarz i powołanie nowej. Jak się okazało z przyjściem nowej władzy uchwałodawczej i wykonawczej zmieniło się postrzeganie interesów portu w Elblągu - zdecydowano o wystąpieniu z Organizacji Portów Bałtyckich.
       No cóż - wszyscy chcą kopać, otwierać Elbląg na świat, ale w decyzjach tego nie widać od lat. Czy po przyjęciu Strategii Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu port nasz ponownie wstąpi do Baltic Ports Organization (BPO)? Jak mówił Seneka ”W sa­mot­ności każdy szmer niesie nadzieję, że być może tym ra­zem ktoś za­puka do naszych drzwi.”
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 15 33

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Będzie przekop jak w Polsce płace zrównają się z zachodem
 • Jak zrobimy wykOP to będzie potem przekop.
 • Mierzeja tez czeka na przekop. Tez chcemy żeby u nas coś ruszyło. Otworzymy okno na świat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  mierzejanin (2015-07-02)
 • Przekonamy ta cholerna mierzeja i juz. A nie wciąż czekamy na zgody UE albo ruskich. To nasze pieniądze i nasze przyszłe dochody. Polsko podnieś głowę!!!!!
 • Przekopać tą mierzeję i już. Czas leci i kasa ucieka. Ekolog.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Przekop mierzei (2015-07-02)
 • PIS obiecał przekop mierzei wybory tuż, tuż zobaczymy.
 • Zwolennicy Wielkiego Przekopu ! Są wakacje, łopaty w ręce i na mierzeję kopać ! Trasa przekopu jest już wytyczona.
 • Jak zawsze trafne spostrzeżenia, że jeszcze pana nie wyhaczyli politycy do dziw :) Pozdrawiam i życzę wytrwałości w podejmowaniu trudnych tematów i odważnej dyskusji, bo w polskich realiach jest to trudne.
 • Drogi autorze, wszelkiej maści tego typu organizacje są wielką ściemą i wydawaniem pieniędzy na spotkania. W każdej dziedzinie życia nic nie dają. Wystarczy słuchać i wspomagać lub po prostu dać wolną rękę firmom, które same wiedzą najlepiej co zrobić. Jeśli ktoś wierzy w takie organizacje tzn. że jest delikatnie mówiąc bardzo naiwny lub jest zwykłym teoretykiem, który w praktyce nie osiągnął niczego znaczącego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  przedsiębiorcaz"portu"(2015-07-02)
 • MariuszLewandowski-Fc Dareczek liczył na posadę w porcie a dostał tylko posadę ciecia w archiwum MOPS-u i cierpi na niedostatek morskich opowieści ? Tworzyć organizacje stowarzyszenia etaty jest tyle miejsc do zarobienia publicznej kasy przez zawodowych społeczników. .. Port bez przekopu to tylko mała kanciapa na szczotki a tego przekopu nie chce Krynica i jak się nie dogadamy z nimi to żadne strategie nic nie dadzą. A Pan Ołdakowski jak na taką ilość tytułów za wiele informacji podać nie potrafił, Wowka płacze za szczodrym sponsorem i beczy że się skończyło celebrowanie nierobów i papierowych herosów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  MariuszLewandowski-Fc(2015-07-02)
 • Opracowano strategię :) A co to za pierdoły ? Strategię walki z bezrobociem też opracowano :) To wszystko strata czasu i pieniędzy bo to fantazyjne teorie naszych urzędników udających że coś robią.
 • Wowka Lewandowski! Powolutku zaczynam tracić cierpliwość do ciebie. Konkretnie napisz mi na jakiej podstawie twierdzisz, że jestem zawodowym działaczem społecznym tylko konkretnie. Na jakiej podstawie twierdzisz, że ja zakładam stowarzyszenia i organizacje oraz czerpię z tego korzyści. Przestań pajacować i wysilać za jakim to sponsorem ja miałbym płakać? Człowieku co ty możesz wiedzieć na mój temat i pamiętaj nie mierz mnie nigdy swoją miarą bo dzieli nas galaktyka pod każdym względem. Jak do tej pory ja wydaje na działania społeczne, a jest ich mnóstwo własne pieniądze ciężko zarobione kosztem wielu wyrzeczeń mojej rodziny.
Reklama