UWAGA!

Pośpiech niewskazany

Samorząd Elbląga nic nie robi w sprawie utworzenia w mieście Lokalnej Organizacji Turystycznej - uważają członkowie elbląskiej Platformy Obywatelskiej. Pismo w tej sprawie wystosowali do samorządu i mediów.

Jak czytamy w liście, członkowie PO są zaniepokojeni tym, że prezydent nie wspiera inicjatywy powołania w mieście Lokalnej Organizacji Turystycznej, chociaż sprawa jest znana prezydentowi już od listopada 2003 roku. “Turystyka jest coraz ważniejszym działem gospodarki, a taka polityka prezydenta nie służy rozwojowi miasta” - argumentują działacze Platformy.
     Tymczasem zarzuty odpiera wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski. Jego zdaniem pośpiech w sprawie utworzenia organizacji niczemu nie służy.
     - Nie można zrobić tak, że przyjmie się statut standardowy, który gdzieś tam ogólnie jest, nie rozstrzygając do końca przedmiotu działalności, sposobu finansowania i podejmowania decyzji - uważa Wróblewski. - Może się to przecież skończyć niepotrzebnymi konfliktami. Ważne jest, by powołać stowarzyszenie w takim kierunku, by wszyscy zainteresowani mieli z tego korzyści.
     Chęć uczestnictwa w Lokalnej Organizacji Turystycznej w Elblągu zgłosiły władze miasta i powiatu ziemskiego oraz kilkanaście podmiotów branży turystycznej. Jak dodaje wiceprezydent, jak tylko wszyscy członkowie - założyciele uporają się z kwestiami dotyczącymi finansowania, rodzaju działalności czy sposobu podejmowania decyzji, to projekt statutu trafi pod obrady Rady Miejskiej. Ma to się stać, jak zapewnia Witold Wróblewski, już niedługo.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • listOtwartyPOruszonych*_* ...odpowiedźBlablaWiceWitka~_~ ...a nie prościej zapytać królowąReginę^_^
 • wytłumaczcie mi kto tu komu robi wode z mózgu. Najpierw mówi sie ze turystyka to szansa, gospodarstwa agroturystyczne, infrastruktura, ściezki turystyczne i ekologiczne itp itd. A potem ci sami ludzie ządają zlikwidowania rezerwatów, przekopania mierzei,przegonienia kormoranów , stworzenie ruchu kontenerowego ,i zbudowania sporego portu
 • Żadna z dotychczasowo nam panujących władz nie czyniła, nie chciała, nie widziała potrzeby sformułowania działań pro rekreacyjno-turystycznych. Ta dość subtelna strona radosnej części naszego życia, nie jest wbrew pozorom dziedziną łatwą, aczkolwiek ci, co umiejętność jej zrozumienia posiedli z pozytywnym skutkiem zapełniają kiesę samorządu lokalnego - vi de Środkowa Polska Północna i cała nieomalże Polska Południowa z licznymi przykładami pozytywnymi pomiędzy tymi dwoma krainami. W ustawicznej walce wyborczej nasi wodzowie nie widzieli nigdy potrzeby tworzenia tego typu przedsięwzięć a to z bardzo prostej przyczyny - bo jej nigdy nie uprawiali. Nie sądzę, że w tym względzie coś się zmieniło i festiwal działań pozornych mamy w szczytowaniu. Z drugiej strony w Elblągu i jego okolicach funkcjonuje wielu drobnych animatorów tego typu działań, o niezłych umiejętnościach czynienia przedsięwzięć i wiedzy, których władza nigdy nie zauważała i nie kierowała się ich opiniom a wręcz ich tępiła, bo psuli oni wysublimowany obraz sielsko-anielskiej krainy mlekiem i miodem płynącej. Proponuję, aby dać tylko możliwość wykazania się tym ludziom a dość niecodzienna inicjatywa tworzenia z klucza organizacji nie będzie już potrzebna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2005-03-24)
 • aborygeniElbląski ~ odprężSię!!! zdrowychRodzinnych Świąt Tobie i wszystkim portElowiczom*****
 • Tobie Rwelu, wszystkim tym co mnie lubią i tym co mnie nie lubią - składam także życzenia Zdrowych Wesołych Świąt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2005-03-24)
 • Zgadzam się z MiejscowymAborygenem w 100%. I proponuję, nie tylko dać tylko możliwość wykazania się zdolnym turystycznie ludziom, ale również proszę by im nie przeszkadzać!!!!!!! Robią oni nie tylko dobrą robotę ale i zdrową.
 • Zgadzam się z AborygenemMiejscowym w 100%. A swoją drogą, o powołaniu LOT w Elblągu mówi się już od prawie 2 lat. Dziwna wydaje mi się w tym kontekście wypowiedź pana W.W., że pośpiech nie jest wskazany. Chyba było dość czasu, aby przedyskutować w kompetentnym gronie projekt statutu...? Zamiast tego zlikwidowano Centrum Informacji Turystycznej. Czekam z niecierpliwością na dalsze błyskotliwe posunięcia w dziedzinie promocji naszego miasta i regionu.
 • Aborygen - no co z tego, że masz rację? że podpisuję się pod Twoją wypowiedzią? już tam "nasi" w ratuszu wiedzą lepiej. Ufff wystarczy. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych Tobie i wszystkim portelowiczom.
 • a moim zdaniem ludzie zakładają organizację"od dołu" /i przedstawiciele różnych instytucji/ i co mado tego ratusz czy naprawdę jest konieczny by coś robić. sprawą osobną jest brak pomyslu na promocje miasta, ale tu może tez nie warto ogladać się na wladzę. od lat slysze to narzekanie i inercja jakas ogromna a jak slusznie aborygen stwierdził sa tacy, ktorzy maja pomysły i cos robia. tylko skala tego za mała może warto zrobić coś wspólnie przez tych, ktorzy mają pomysly i wiedzą, gdzie sięgać po kasę
 • ona ~ poruszyłaś samoSedno 2-letniegoPatu wTurystyce_el: grupka-UwielbiającaMoc-władzy to nie ci sami, "ktorzy mają pomysly i wiedzą, gdzie sięgać po kasę" €_€
 • Jestem wieloletnim przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek i muszę niestety stwierdzić, że nasze władze nie tylko nie spieszą się z powołaniem Elbląskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, ale wręcz hamują jej powołanie. Dwukrotnie uczestniczyłem w rozmowach na ten temat, ale za każdym razem kończyło się na niczym. Później już mnie nawet nie zapraszano na spotkania, chyba za dużo pytałem? Być może komuś w magistracie zależy na tym, żeby właśnie nie powstała. Pytanie tylko, dlaczego??? W naszym mieście zlikwidowano przecież dobrze działającą informację turystyczną, zdjęto nawet szyld z balkonu, w trosce o turystę, żeby przypadkiem tam nie trafił. Bo po co nam w mieście turyści? Z nimi tylko kłopot, chcą jeść, spać, coś zobaczyć, zabawić się, pieniądze wydać! A tych pieniędzy miasto przecież nie potrzebuje. A szkoda wielka!!! Sam widzę po moim PTTK, że my przewodnicy i piloci oprowadzamy coraz mniej grup, a teraz bez informacji turystycznej to już o przewodnika po Elblągu pies z kulawą nogą nie zapyta.Czy to naprawdę o to chodzi???A może ktoś mi odpowie, dlaczego tak się dzieje? Cała nadzieja w elbląskiej PO, trzymam za nich kciuki, niech dalej przepytują "wielkich z magistratu"!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zrezygnowany przewodnik(2005-03-31)
 • Zrezygnowany Przewodniku, już Ci odpowiadam o co chodzi z tym ELOT-em i informacją turystyczną. Ludzie, którzy w tym mieście zajmowali się turystyką i robili to dobrze, już nie pracują. A po co komu fachowcy od turystyki, jak ich świtopogląd nie jest marksistowsko-leninowski i nie pasuje do obecnego układu? Najpierw interes partii, a potem interes ludu. To chyba proste. Też czasami korzystałem jako mieszkaniec z lokalnej infomacji turystycznej, i muszę powiedzieć, że ile razy pytałem, zawsze otrzymałem konkretną odpowiedź, materiały i dobrą radę. Widać było, że kobitka, która się tym zajmowała, znała się na rzeczy. Nie to co dzisiaj. W tym biurze siedzą ludzie,którzy mówią, że promują miasto. A problem pojawia się, kiedy ktoś wejdzie i o coś zapyta.Pytałem już kilka razy, tam nawet teraz porządnego planu miasta nie można kupić! Wysyłają do księgarni!Nieważne,że nic nie robią i nie wiele potrafią, ale za to ważne, że dobrze "czapkują" naszemu najjaśniejszemu z magistratu. I o to chodzi. Mam nadzieję, że ktoś zrobi w końcu z tym porządek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny patriota-turysta(2005-03-31)
Reklama