UWAGA!

Prawdziwa żyła złota

 Elbląg, Prawdziwa żyła złota
fot. arch. portEl

Pod koniec lata przez nasze łamy przetoczyła się dyskusja na temat budowy w Elblągu aquaparku. Nasi oponenci twierdzili, że przyszłe władze miasta – zamiast budować aquapark – powinny się zająć tworzeniem nowych miejsc pracy, my dowodziliśmy, że aquapark to również miejsca pracy i niezły biznes dla miasta. Dzisiejszy artykuł w „Gazecie Prawnej” pokazuje, że to my mieliśmy rację.

„Inwestorzy stawiają na parki wodne – informuje „Gazeta Prawna”. – Dwa miliardy złotych rocznie wart jest rynek aquaparków i pływalni rekreacyjnych. Zyski branży z roku na rok rosną. Mało dochodowe jeszcze kilka lat temu parki wodne stają się prawdziwą żyłą złota. Obecnie jest ich 130, ale kolejne 20 już powstaje.
       – Wystarczył rok, a zwiększyliśmy przychody o 40 proc. – z 15 mln zł w roku 2008, do 21 mln zł w roku ubiegłym – chwali się Bartłomiej Andrusiewicz, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego. W tym roku liczy na równie imponujący wzrost, choć wraz z przychodami w górę idą też koszty utrzymania obiektu – w ubiegłym roku wzrosły o 2,3 mln zł. Wrocławski kompleks basenowy odwiedza miesięcznie ok. 86 tys. osób – to rekord wśród polskich obiektów tego typu. Ale i inne nie mają powodów do narzekań.”
       Z obliczeń „Gazety Prawnej” wynika, że 130 aquaparków działających w całej Polsce każdego dnia odwiedza średnio ok. 60 tys. osób. Liczba odwiedzających rośnie nawet o 20-30 proc. rocznie, co przyciąga nowych inwestorów. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat liczba aquaparków wzrośnie do 150. Za niespełna miesiąc otwarty zostanie nowy obiekt w Radomiu, a niedługo potem kolejne w Kaliszu i Słupsku.
       Samorządy coraz chętniej współfinansują te projekty. Budowa parku wodnego w Kaliszu ma pochłonąć ponad 54 mln zł, z czego 14 mln zł dołoży miasto, obejmując część udziałów w spółce Aquapark Kalisz. Podobnie będzie w Poznaniu, gdzie powstaje największy park wodny w kraju. Jego budowa kosztować ma 300 mln zł.
       Na tekst w „Gazecie Prawnej” naszą uwagę zwrócił Czytelnik, wyrażając jednocześnie nadzieję: „Może ruszy budowa aqaparku w Elblągu!”.
       Dziękujemy.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak wygra Nowaczyk to ruszy, pozostali sa przeciwko
 • W kazdym razie zeby nie powstalo to co obecne wladz chca zbudowac - po prostu basen ze zjezdzalnia, mam nadzieje ze nowe wladze wiedza co to jest AQUAPARK.
 • Nowaczyk obiecuje - reszta nie- stawia na pomoc socjalną dla emerytów! Zbudujmy aquapark w parku Modrzewie (Boże, będę miał 10 minut piechotą ^^ Cudowna perspektywa!) albo gdziekolwiek (miałbym trochę dalej :P) ale zbudujmy i to szybko!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  radosny mieszkaniec(2010-10-18)
 • przeciez to jest oczywiste! jesli ktos nie ma wyobrazni - przepusci kazda okazje i szanse w zyciu. mam nadzieje ze aquapark w Eg ruszy, a bierni mieszkancy zaczna ruszac glowkami
 • Miasto nie jest ani od "tworzenia" miejsc prac ani od budowania aquaparków ! Miasto jest od tworzenia infrastruktury, zarządzania nieruchomościami i organizacją podstaw w której wolni obywatele żyją, budują i tworzą ! Nie moge już dłużej tego marksizmu/leninizmu czytać więcej o tym jak to państwo leczy, żywi, ubiera, zapewnia rozrywki i pracę. .. .czy naprawdę przez przypadek obaliliśmy tą komunę czy po prostu ludzie nie wiedzieliście o co walczycie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wolności a nie pracy(2010-10-18)
 • Skoro to taka żyła złota to inwestorzy migiem pozyskają pieniążki na aquapark ze źródeł komercyjnych - nie uważa pan panie redaktorze i będą trzepać kasę, po jaką cholerę angażować w to samorząd, a zwłaszcza pieniądze publiczne. Może wystarczy zaproponować teren. Niech "grupa wodna" zakłada konsorcjum i do dzieła. ; D
 • www.gazetaprawna.pl Przewertowałem GAZETĘ PRAWNA ,szukając tych "rewelacji " I nie znalazłem ani slowa w tym temacie >Skąd więc portEL wie o tym ?
 • Prywatny inwestor zanim wyłoży pieniądze to wpierw rozważy potencjalne korzyści. Z przytoczonych danych wynika, że aquapark to poważna inwestycja, więc decyzja o budowie będzie tym staranniej przygotowana. A tymczasem politycy już budzą euforię, tak jakby inwestorzy chętni do budowy parku rozrywki stali u bram miasta. Szkoda, że podobnego entuzjazmu nie wykazują w szukaniu inwestorów tworzących miejsca pracy. Żeby się bawić i wypoczywać, trzeba najpierw pieniądze zarobić. I proszę nas, poważnych ludzi, nie rozśmieszać, że aquapark to będą te upragnione miejsca pracy. Mam wrażenie, że w kampanii wyborczej jest powtórka z oferty tv, gdzie pokazuje się to, co lekkie, łatwe i przyjemne, bo refleksja nie jest dzisiaj trendy.
 • Tak się POjawi inwestor na budowę, jak niewidzialni inwestorzy na "Modrzewinie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ktoś?(2010-10-18)
 • "wolności a nie pracy" teoretyk kapitalizmu? Duch jest wolny ale gęba żąda jedzenia. "Działacze" Solidarności i PZPR-u zdjęli nam kajdany, szkoda że razem z butami, "działacze" zawsze wiedzą lepiej czego lud pragnie
 • Uwierzcie politykowi a w zimę w Polsce będzie lato.
 • przecież to ściema, kiełbasa wyborcza, po wyborach się okarze że jednak taka inwestycja jednak jest nie opłacalna
Reklama