UWAGA!

Prezydent odsłania kurtynę

O umowie zawartej między Stocznią Gdyńską a elbląskim Elzamem, trudnej sytuacji miejskiego szpitala oraz o powstaniu supercentrum Plaza ze związkowcami rozmawiał prezydent Elbląga Henryk Słonina. Prezydent odpowiadając na pytania związkowców poinformował, w jaki sposób Zarząd Miasta wspiera elbląskie firmy.

Prezydent Słonina spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w Elblągu (m.in. OPZZ, "Solidarności", "Kontry"), aby omówić najważniejsze problemy i sprawy związane z elbląskim przemysłem, służbą zdrowia i oświatą.
     - Właśnie została podpisana umowa między Stocznią Gdyńską a firmą Elzam Holding w sprawie udostępnienia terenu i obiektów dla nowotworzonego zakładu prefabrykacji elementów okrętowych - relacjonował prezydent Elbląga Henryk Słonina, prezydent Elbląga. - Został również sporządzony akt notarialny.
     Obecna na spotkaniu Iwona Radej, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, poinformowała, że rozpoczął się kurs spawaczy dla 100 osób, a w przyszłym tygodniu rusza kolejny - dla 150 monterów, którzy znajdą zatrudnienie w nowej firmie.
     Trwa kompletowanie list na drugi etap szkolenia na potrzeby nowego zakładu, które rozpocznie się w sierpniu.
     Henryk Słonina poruszył także sprawę trudnej sytuacji szpitala miejskiego.
     - Władze miejskie starają się pomóc tej placówce, potrzebnej przecież elblążanom - wyjaśniał prezydent. - Prowadziliśmy rozmowy w Ministerstwie Zdrowia i z Regionalną Kasą Chorych. Jesteśmy zdania, że szpital ten powinien istnieć i dlatego w celu jego ratowania przygotowane są różne warianty rozwiązań. Wybór najlepszej koncepcji powinien zapaść w przyszłym tygodniu.
     Z pełnienia funkcji dyrektora szpitala miejskiego zrezygnował Mieczysław Sokołowski. Rezygnację składał już cztery tygodnie temu, ale Zarząd Miasta odmówił jej przyjęcia. Tym razem Zarząd przychylił się do prośby dyrektora Sokołowskiego, który z kolei zobowiązał się pełnić swoje obowiązki do czasu obsadzenia tego stanowiska.
     W związku z dużymi kosztami utrzymania miejskich żłobków - i tak nie zapełnionych w komplecie - na przedwakacyjnej sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą likwidacji placówki przy ul. Chopina. Pracownicy żłobka obawiają się, że nie znajdą zatrudnienia.
     Henryk Słonina zapewnia, że pracownicy likwidowanego żłobka mają zabezpieczone miejsca pracy.
     Ciekawym punktem spotkania była rozmowa dotycząca powstania w Elblągu centrum rozrywkowo - handlowego Plaza. W świetle elbląskich doświadczeń, kiedy to nagłaśniane były budowy supermarketów, których do tej pory nie ma, elblążan ogarniały wątpliwości dotyczące również Plazy.
     - W lutym br. firma Plaza wygrała przetarg na działkę przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury i otrzymała zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na budowę - mówił Henryk Słonina. - Oznacza to, że jeszcze w tym roku firma przystąpi do realizacji inwestycji.
     Prezydent Słonina mówił także o działaniach, jakie prowadzi Zarząd Miejski, aby wesprzeć elbląskie firmy, m.in. odraczaniu, umarzaniu i rozkładaniu na raty spłaty zobowiązań podatkowych dla miasta. Przedstawiciele związków zawodowych otrzymali zapewnienie, że będą włączani do rozmów na temat miejskie, aby wszystkie działania odbywały się - jak to określił prezydent - "przy otwartej kurtynie".
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • słonina to oszust
 • Jestem pełen szacunku do obecnych władz miasta. Chociaż nie jestem rodowitym Elblażaninem, bo mieszkam tu od 1984 roku jestem świadkiem szybkiego i prężnego rozwoju miasta. Korzystne zmiany zachodzące w infrastrukturze miejskiej, estetyce ulic, budynków zauważalne są od od kilku lat. Nareszcie Elbląg nabiera charakteru miasta , a nie sypialni-blokowiska (patrz-ZAWADA, itp) , a pieniądze wydawane są z sensem. Znajomi, którzy wyprowadzili się z Elbląga kilka lat temu, po przyjeździe z podziwem i zazdrością patrzą na miasto. Wierzę, że ten trudny okres kryzysu Elbląg z takimi gospodarzami potrafi przetrwać. Pozdrowiam, łącząc życzenia dalszych sukcesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stanisław(2001-07-04)
 • Obserwuję poczynania władz miasta od 1990 roku i wydaje mi się, że wtedy i teraz zrobiono najwięcej, choć jest najtrudniej. Może tego nie widać, bo dobre w oczy nie kole i nie budzi sprzeciwu, ale nie mamy już problemów z wodą, ogrzewaniem, punktualnością tramwajów, szkołami, śmieciami itp itd. A przecież władze miasta odpowiadają wlaśnie za to. Jest ciężko z pracą i to jest bodajże jedyny widoczny problem miasta. Gdyby była praca, byłyby pieniądze na imprezy i byłyby imprezy. Osobo bez podpisu, wydajesz mi się dziwnie znajoma. W 1992 roku była próba referendum (jakże śmieszne byłoby opublikowanie tamtych ulotek i żądań!!!) o odwołanie rady. Tamci też tak wołali. Dziś siedzą w radzie i po kryjomuą jak ty, choć są z tej samej paki, co pan Słonina. Fajnie jest pokrzykiwać, mniej fajnie 4 lata mieć na głowie tyle problemów. Chylę swoją...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz(2001-07-04)
 • Prezydent spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych – przewodnią siłą narodu... tylko jakiego? Bo w Polsce utraciła ta siła przywództwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-07-05)
 • Iwona Radej – PUPa - że rozpoczął się kurs spawaczy dla 100 osób, a w przyszłym tygodniu rusza kolejny - dla 150 monterów? No... no, w Elblągu jest mało bezrobotnych w tych zawodach tylko 799.
 • Szpital miejski nie jest potrzebny elblążanom, są zdrowi jak byki. I ekologicznie się odżywiają na bezrobociu, kiełkami z wysypiska! A z powodu BSE (choroba wściekłych bezrobotnych... krów) na gadzinę jest okres ochronny i nikt jej nie zabija w Europie. Szpital należy wydzierżawić obcokrajowcom na szpital! Niech w nim zdzierają z nas skórę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anatol(2001-07-05)
 • Prowadziliśmy rozmowy w Ministerstwie Zdrowia? Po co! Minister oświadczył publicznie, że nie opłaca się podawać drogich leków obłożnie chorym, ponieważ i tak umrą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Antychryst(2001-07-05)
 • Regionalna Kasa Chorych nie ma pieniędzy, bo wypłaciła sobie pensje i premie – beneficja jakie otrzymała od Solidarnych kolesi! Kocham Balcerowicza, jak ten chłop dba o naród! Przecież oni zarabiają po 10-20 tysięcy PLN! Tam sprzątaczka ma 2.450 PLN (netto!).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ankonom(2001-07-05)
 • Szpital ten w celu jego ratowania należy rozwiązać. Wybór najlepszej koncepcji powinien zapaść w przyszłym tygodniu. Aby tylko to nie była ZAPAŚĆ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2001-07-05)
 • Zrezygnował Sokołowski? I się mu nie dziwię. Szpital to nie Kasa Chorych i brak tam kasy! Sokołowski jest chory, skoro tyle czasu dyrektorował! Teraz musi pójść do szpitala, ale nie ma kasy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dorota(2001-07-05)
 • Zarząd Miasta odmówił jej przyjęcia. Jak ksiądz? Paciorka nie umiała, czy dała za mało?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wikary z Nary(2001-07-05)
 • Sokołowski z kolei (to kolejarz czy lekarz?) zobowiązał się pełnić swoje obowiązki do czasu obsadzenia tego stanowiska. To tam trzeba ogrodnika?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Poplątaniec(2001-07-05)
Reklama