UWAGA!

Prezydent: Ten strajk ma podłoże polityczne

 Elbląg, Władze miasta, ZKM i Tramwajów Elbląskich nie widzą możliwości porozumienia się ze strajkującymi
Władze miasta, ZKM i Tramwajów Elbląskich nie widzą możliwości porozumienia się ze strajkującymi (fot. Anna Dembińska)

  - Według mnie strajk ma podłoże polityczne z tego względu, że do wczoraj nikt nie zaprosił prezydenta do rozmów. Związkowcy najpierw ogłosili strajk, a potem wyrazili chęć rozmów – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga na dzisiejszej konferencji prasowej, na której odniósł się do strajku w Tramwajach Elbląskich.

Od poniedziałku w spółce Tramwaje Elbląskie trwa strajk. Związkowcy domagają się 500 zł podwyżki oraz wycofania się z układu dotyczącego nadgodzin.

- W piątek zaproponowałem organizacji związkowej, żeby skorzystać z naszego budżetu: przełożyć płace z tzw. „trzynastej pensji”, miało być to średnio 300 zł dla pracownika, co promowałoby osoby najmniej zarabiające. Zgodziłem się na wycofanie z limitu nadgodzin, dlatego że w tym roku nie będzie już takiej potrzeby. Mamy zatrudnionych 55 motorniczych na 56 osób potrzebnych, aby realizować rozkład jazdy. Zaproponowałem też związkowcom, że jeżeli będę widział, że jest stabilna sytuacja w tym roku jeśli chodzi o 100 proc. obecność w pracy, od 1 stycznia 2021 r. wprowadzilibyśmy obecne premie frekwencyjne do płacy zasadniczej – wyjaśniał Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich na zwołanej dziś (18 lutego) konferencji prasowej.

Roman Kluczyk, przewodniczący związku zawodowego działającego w Tramwajach Elbląskich poinformował nas, że w sobotę, na zebraniu załogi pracownicy spółki odrzucili propozycje dyrektora. Ale dyrektor i prezydent twierdzą, że oficjalnej odpowiedzi od organizacji związkowej jeszcze nie otrzymali. Witold Wróblewski ma też pretensje do związkowców, że nie zaprosili go do rozmów. Przypomnijmy, że miasto jest 100-procentowym właścicielem spółki, który co roku dofinansowuje spółkę. W tym roku cena wozokilometra dla Tramwajów Elbląskich wynosi ponad 12 zł. - W ubiegłym tygodniu, w czwartek, wysłałem wiceprezydenta Janusza Nowaka, mówiąc krótko wprosiliśmy się na to spotkanie. Zarzut, że prezydent nie podejmuje żadnych działań i negocjacji uważam za bezpodstawny – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Jednocześnie prezydent nie widzi możliwości spełnienia płacowych postulatów strajkujących. Obecnie został powołany zespół mający dokonać analiz finansowych w komunikacji miejskiej. Nie jest wykluczona też restrukturyzacja. - Tak jak zapowiedziałem wcześniej, dodatkowych środków nie ma. Nie możemy też mówić o prognozach dodatkowych dochodów. Dziś możemy mówić o działaniach typu restrukturyzacja, reorganizacja i szukać pieniędzy w ramach posiadanych środków – wyjaśniał Witold Wróblewski. - Nie wyobrażam sobie, żeby jakakolwiek grupa spośród spółek miejskich była uprzywilejowana dodatkowymi dochodami.

Dodatkowych pieniędzy nie ma, ponieważ - jak twierdzi prezydent - miasto musi zapewnić środki finansowe na inicjatywy rządu, który nie przeznaczył na nie pieniędzy ze Skarbu Państwa.

- Przy przyjmowaniu budżetu mówiłem że brakuje ok 41,5 mln zł. 21 mln. zł to jest wzrost wynagrodzeń nauczycieli, na które nie uzyskaliśmy dofinansowania ze strony Skarbu Państwa. Wiemy o 6. proc. podwyżce od września dla nauczycieli, ale tego nie ma w subwencji, to są 4 mln zł, które trzeba znaleźć. 8 mln. zł kosztuje nas wzrost minimalnego wynagrodzenia, 5 mln zł to koszt wzrostu ceny energii elektrycznej. Zmniejszenie PIT-u – to kolejne 4 mln zł mniej w budżecie. O ponad 2 mln. zł zmalała subwencja wyrównawcza i równoważąca, 1,1 mln. zł to koszt opłat wprowadzonych przez rząd – wymieniał Witold Wróblewski. - To są liczby mówiące o kondycji budżetu.

Prezydent ma też pretensje o obniżkę cen biletów przed wyborami samorządowymi w 2018 r. Jednak władze nie przewidują podwyżek cen biletów na elbląską komunikację miejską lub wycofania się z ulg dla niektórych grup pasażerów. - Wówczas nie słyszałem ze strony związkowej w Tramwajach, że to jest zły ruch. Skutkiem tego jest ok. 1 mln. zł., który wypłynął z komunikacji – mówił prezydent.

Zapowiada się więc, że tramwaje jeszcze długo będą stać w zajezdni. W zamian pasażerowie mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów zastępczą komunikacją autobusową na liniach T2, T3, T4.

- Powołany został zespół, pieniędzy więcej nie ma, z pustego i Salomon nie naleje – odpowiedział prezydent.

Jak mają wyglądać negocjacje ze strajkującymi? - Jestem gotowy do rozmów, ale w granicach rozsądku. Nie mogę obiecać ludziom, że dostaną pieniądze, których nie mam. Być może trzeba będzie podjąć decyzje związaną z restrukturyzacją. To nie może być tak, że Tramwaje Elbląskie będą uprzywilejowane wobec wszystkich spółek - stwierdził Witold Wróblewski.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie potrafi rządzić miastem referendum i pa. A te radę starszych dac im motyki i w pole. GNAC.
 • Zatrudnić jeszcze z dwudziestu wice i będzie dobrze ,na to kasa jest. Mamy dzacun dla siebie ze nie glosowalismy na was, czuliśmy co będzie.
 • To ci ze zdjęcia winni ,przecież od lat są te same trasy tramwajowe i straty. Są nowe dzielnice bez tramwajów, a wy nadal że brak kasy. Po prostu nie umiecie rządzić.
 • No nie ma nic pieniedzy a na wice prezydenta i nowe auto sa ...
 • Co za słowa co wstyd, co za upokarzanie ludzi, ! Co za slownictwo, co za myslenie i co hańba, to nie 90 lata, cos się komuś popier. .. ..
 • Elblągu - jak sobie wybrałeś tak masz...
 • Oczywiscie ze polityczny inspirowany przez pis, to wina pisu i faka lichockiej! Podaj sie do dymisji czlowieku juz, bo nic tu po tobie jesl8 masz dalej gadac, ze nic sie nie da. Nie chcemy takiego prezydenta imposybiliste.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  79
  26
  Mieszkancy(2020-02-18)
 • ludzie za darmo nie będą orać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  86
  9
  .......(2020-02-18)
 • No i co związkowcy czas rozglądać się za pracą i pracować za minimalną. No ale z waszymi umiejętnościami wszędzie was przyjmą
 • Restrukturyzacja to powinna być w ratuszu U M. Jak za komuny straszenie. STRAJKUCIE I WALCZCIE O SWOJE TRAMEAJARZE!
 • "Zgromadzenie Wspólników - Jeden wspólnik - Gmina Miasto Elbląg – 100% udziałów"- to pan panie prezydencie jest zgromadzeniem, a to najważniejszy organ w każdej spółce prawa handlowego. To pan nie panuje nad tym, nie panuje pana wiceprezydent odpowiedzialny! To może nowy z PO pana zastąpi! KHS - Zgromadzenie wspólników: jest organem uchwałodawczym, najważniejszy organ w spółce, dokonuje wyboru członków pozostałych organów spółki, decyduje o najważniejszych sprawach w spółce, decyduje o rozwiązaniu spółki, uchwały podejmowane są bezwzględną większością głosów.
 • mamy kapitalizm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  9
  ..........(2020-02-18)
Reklama