UWAGA!

Program Absolwent

Władze miejskie spieszą się, by zdążyć z opracowaniem projektu "Absolwent", który spodoba się rządowi i z którego miasto mogłoby dostać pieniądze na zmniejszenie kosztów zatrudnienia bezrobotnych absolwentów.

- Bardzo się cieszę, że w rządowym programie "Pierwsza praca" kwestia absolwentów jest bardzo mocno postawiona - stwierdził prezydent Henryk Słonina. - W skali kraju na ten program jest przeznaczony ponad miliard zł.
     Miastu zależy bardzo, by przygotować dobry i realny projekt, dlatego już w najbliższą środę ma zawiązać się zespół roboczy, który przygotuje podstawy elbląskiego projektu i będzie go pilotował.
     - Przygotuję też pisma do kilkuset elbląskich firm z zapytaniem, czy są zainteresowani przyjęciem do pracy absolwentów - dodał prezydent.
     Założeniem rządowego programu jest to, by pomóc pracodawcom zmniejszyć koszty zatrudnienia absolwentów. Chodzi o płace i wszystkie pochodne. Miasto będzie musiało pokryć 10 proc. kosztów.
     - Szukam tych pieniędzy w budżecie, nawet kosztem innych zadań i chcę to zaproponować również Radzie Miejskiej. Trzeba znaleźć niezbędne pieniądze - powiedział prezydent. - To szansa, z której nie możemy nie skorzystać.
     Na razie nie wiadomo jeszcze, ile będzie można pozyskać pieniędzy z rządowego programu.
     - Zobaczymy, ile miejsc pracy będziemy mogli stworzyć i przekonamy się, jakie będzie zainteresowanie przedsiębiorców. Moim marzeniem jest, by powstało przynajmniej kilkaset nowych miejsc pracy - stwierdził Henryk Słonina.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Codziennie Redakcja zamieszcza artykuły z wymienianiem nazwiska Prezydenta H. Słoniny? Czyżby po to, żeby zatuszować złe sprawy? Czy to już "przedwybory" do samorządu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej L.(2002-03-01)
 • Kolejny raz nasi lokalni urzednicy mają pole do popisu. Dzięki ich staraniom program "Absolwet" ma szansę na zaistnienie w Elblągu.Jest to doskonała okazja do porozumienia międzypartyjnego. Panie Prezydencie, Panie Kozłowski, chwyćcie się pod pachyi wspólnie namawiajcie przedsiębiorstwa do wzięciaudziału w tej akcji. Młodzi ludzie bedą śledzić wasze działania. Nie dajcie im powodów, aby w niedalekiej przyszłości zweryfikowali waszą niefrasobliwość w tej sprawie. Dla zakładów pracy zatrudnienie absolwentów stanie się atrakcyjne: 608 złociszy, mniejsze podatki, możliwość przedłużania umów na czas określony bez końca - to wszystko ewidentnie jest z korzyścią dla przedsiębiorstwa. Pytanie tylko, czy osoby mające zatrudniać absolwentów nie przyzwyczaiły się za bardzo do zwolnień? Moim zdaniem trzeba nielada persfazji, aby te argumenty doszły do pracodawców. Pozostaje mi wierzyć, że nasi lokalni działacze podejdą do tego tematu z należytą mu powagą, no i trzymać kciuki. Moze i mi coś z tego torta skapnie wszak zaliczam się do bezrobotnego grona absolwentów (i po co ja sobie o tym przypominałem ???).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan Nikt(2002-03-01)
 • W każdej firmie głównym celem jest - ZYSK./nie będę rozwijał czemu -pomyśl.!/ A w jego osiągnięciu potrzebni są specjaliści , czy nasi absolwenci nimi są ? To pytanie dla naszego szkolnictwa . Potrzeba mocnych argumentów typu: -zwolnienie z podatku , -z opłat ZUS , -MOŻE NIŻSZY DOCHODOWY , itp. aby przekonać właścicieli swoich majątków do ,,edukacji,, młodego pokolenia Słowa ,plany ,spotkania ,rozmowy - bez konkretów to powtórka z lat ubiegłych czyli wielki problem młodego Elbląskiego pokolenia biegającego z,,szablonowym,,CV,, od drzwi do drzwi FIRM w poszukiwniu pracy. Utworzenie stanowiska pracy dla absolwenta to duży koszt i choć często myśli się o tym w wielu firmach ,koszt zniechęca .... a obroty wielu firm nadal maleją ... Na jakich warunkach działają w polsce firmy zachodnie np.MACRO? I ostatnie słowo , mam do czynienia z uczniami , stażystami i widzę że brak im dyscypliny pracy i własnego zaangażowania ...W domu mówimy na to chęci do życia. PODUMOWUJĄC -właściciel firmy musi widzieć korzyści jakie mu przyniesie rozpoczęcie pracy młodego człowieka w jego firmie.
 • Duperele po raz kolejny. No dobra zatrudnię absolwenta , panstwo da mi ulgę .....tylko co ja mu dam do roboty ? A jesli mu dam- to kto to kupi ? Puk , puk, zastanówcie sie. Acha miasto robi "Absolwenta"- a co robia urzedniczki z pupy ? Chyba drapia sie po pupie....? Milego dnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lets go aut(2002-03-02)
 • Let go out
 • Jedyne co powstanie na pewno to kolejny zespół.Pieniądze są potrzebne na opłacenie prac zespołu. Po raz kolejny syty bedzie radził jak głodny powinien nie czuć głodu. To nie władze miasta ustalają koszty utrzymania firmy, opłat za media (poza wodą) i zespoły żadego z tych problemów nie rozwiązały i nie rozwiążą. Po raz kolejny nie chciałbym mieć racji. Za rok powstanie kolejny zespół i bedzie rozwiązywał problem 40% bezrobocia. Proponuje imienie przedstawiać uczestników wszyskich zespołów ,które rozwiązywały i rozwiązują trudne problemy.Może przejdą do historiii
 • Zdaję sobie sprawę jaką wiedzę miałem po ukończeniu szkoły i ile z tej wiedzy przydało mi się do pracy. Około 80% to wiedza zdobyta w trakcie pracy (nie chodzi o wiedzę książkową, ale o umiejętność współpracy z innymi, wiedzę związaną z danym zakładem pracy, umiejętności, które można wykorzystać w innych firmach oraz znajomość aktualnej sytuacji gospodarczej i ogólnie przyjętych zasad współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi). Szkoda mi młodych ludzi bez pracy, ale niestety większośc firm jest w złej sytuacji finansowej i nie może pozwolić sobie na eksperymenty z zatrudnianiem pracownika, który np. dobremu odbiorcy, płacącemu w terminie wyśle po 14 dniach wezwanie do zapłaty (bo tak go nauczyli na "prawie gospodarczym").
 • moj program" dla kazdego absolewnta Absolut bo nie da sie do absoluta dolaczac Absolwenta" po drogie niechce sie klocic i wyciagac zbedne notatki z wykladow ale glownym zadaniem przediesbiorstwa nie jest zysk! ale zrownowarzony rozwoj i tworzenie miejsc pracy oczywiscie w normalnym otoczeniu i z normalnym szefostwem. bo wiekszy zysk znaczy wieksze podatki, wiec chyba lepiej sie rozwijac placac mniejsze podatki niz prowadzic mala firme zarabiajaca kupe kasy i placaca olbrzymie podatki co komu z tego przychodzi??? tak sobie pomyslalem
 • odpowiedz. Tylko i wyłącznie zysk firmy zapewnia jego ,,zrównoważony rozwoj i pomaga w tworzeniu miejsc pracy.Ta prawda jest jedyna w kapitaliżmie której nikt nie zaneguje . Oczywiście normali szefowie i normalne warunki pracy też zależą od zysku . Nie myliść z szefem ,,PZU,, w stolicy.Bo co jak co ale pieniądzę radują każdego szefa obojętnie czy zrównoważonego czy nie.... Warto też wiedzieć że na rozwoj firmy planowany jest poprzez plany biznesu na kilka lat ale w założeniu systematycznego wzrostu zysku . Nie potrzebnie tyle się mowi o pomocy absolwentom ,,coraz głośniej,,. należy zdecydowanie podjąć takie decyzje które łatwo wyliczyć w firmie w pieniądzach. W innym wypadku będzie powtórka z rozrywki przypominająca mi nasze drogi w mieście .Drogi do du...y a ludzie odpowiedzialni za ten stan rzeczy i tak biorą za to pieniądze.W prywatnej dobrej firmie za taką robotę poprostu się wylatuje ...
Reklama