UWAGA!

Przedsiębiorcy chcą zmienić miasto

 
Elbląg, - Wielu przedsiębiorców narzeka, że samorząd im nie pomaga, ale często zapominają o tym, że to od nas samych wiele zależy - mówi Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej
- Wielu przedsiębiorców narzeka, że samorząd im nie pomaga, ale często zapominają o tym, że to od nas samych wiele zależy - mówi Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej (fot. Michał Skroboszewski)

- Problem braku kadr nie jest jedynym, który przeszkadza w prowadzeniu firmy w Elblągu. Często podnoszone są również inne aspekty, takie jak brak zachęt inwestycyjnych, brak współpracy lokalnych środowisk, zbyt wysokie podatki, brak terenów inwestycyjnych, słabo rozwinięta infrastruktura. O tym chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami i samorządem – mówi Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej.

- Jak wspierać lokalny biznes? To pytanie jako przedsiębiorcy zadajecie sobie pewnie dość często...
       - W Elblągu działa około 10 tysięcy różnego rodzaju firm. Wielu przedsiębiorców narzeka, że samorząd im nie pomaga, ale często zapominają o tym, że to od nas samych wiele zależy. Nie da się zmienić sytuacji w pojedynkę, potrzebne są wspólne działania i właśnie taką rolę pełnią różnego rodzaju organizacje przedsiębiorców, tak jak Elbląska Izba Gospodarcza. Do naszej organizacji należy ponad 30 przedsiębiorstw, zapraszamy serdecznie wszystkie firmy, które chcą do nas dołączyć, by razem zmieniać rzeczywistość.
      
       - Sytuacja w Elblągu jest dziwna. W statystykach nadal widnieje wysokie bezrobocie: w Elblągu około 15 procent, w powiecie grubo ponad 20. Z drugiej strony przedsiębiorcy narzekają na brak ludzi do pracy...
       - Brak pracowników podnosi w rozmowie wiele firm. Znam jednego przedsiębiorcę, który mógłby w krótkim czasie zwiększyć zatrudnienie nawet o 20 osób, bo ma tyle zamówień. Jednak musi z tych zamówień rezygnować, bo jak twierdzi, nie znajdzie tylu wykwalifikowanych pracowników. Już raz się sparzył. A przecież te zlecenia nie znikają, przejmują je inne firmy, przeważnie z innego regionu. I koło się zamyka.
      
       - Ale z drugiej strony pracownicy narzekają, że właściciele firm najchętniej zatrudnialiby na najniższą krajową albo na czarno...
       - Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w wielu przypadkach tak się dzieje, ale to też efekt niezdrowej konkurencji. Przedsiębiorcy startują w różnego rodzaju przetargach, gdzie najważniejszym kryterium jest cena. Jeśli oferta jednej firm jest tańsza od drugiej o 20 procent, a koszty materiałów są porównywalne, to znaczy w wielu przypadkach, że firma oszczędza na ludziach, obniżając koszty osobowe. I koło znów się zamyka. Być może sposobem na to jest wprowadzenie w Elblągu pewnej mody na uczciwe zatrudnianie pracowników. Firmy, które w ten sposób postępują, byłyby wyróżniane za grę fair. A samorządy, które zlecają wiele prac, powinny przy ocenie ofert brać nie tylko cenę, ale też inne kryteria.
       Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że często żądania pracowników dotyczące wynagrodzenia są nieadekwatne do ich umiejętności. A to właśnie wiedza, praktyka i przydatność danej osoby w firmie są wyznacznikiem tego, ile powinno wynosić jej wynagrodzenie. Stąd też nasz pomysł, by na wzór innych miast zorganizować akcję „Gra o wakacyjny staż”, podczas której absolwenci szkół wyższych i studenci ostatnich lat zdobywają doświadczenia w firmach, do jakich aplikowali. Po stażach wiele z tych osób otrzymuje propozycje pracy.
       Problem braku kadr nie jest jedynym, który przeszkadza w prowadzeniu firmy w Elblągu. Często podnoszone są również inne aspekty, takie jak brak zachęt inwestycyjnych, brak współpracy lokalnych środowisk, zbyt wysokie podatki, brak terenów inwestycyjnych, słabo rozwinięta infrastruktura. Żeby ten problem dokładnie zdiagnozować, poprosiliśmy przedsiębiorców o wypełnienie ankiet, które pomogą nam lepiej zrozumieć, jakie należy podejmować działania. Do projektu zaprosiliśmy Biuro Wspierania Przedsiębiorczości.
      
       - Wyniki ankiet będą prezentowane we wtorek, 20 października o godz. 9, podczas spotkania w Elbląskim Parku Technologicznym. Dużo ankiet napłynęło do Państwa?

       - Dostaliśmy kilkadziesiąt ankiet. Mam nadzieję, że będą inspiracją do wspólnych działań z samorządem. Nasze doświadczenia pokazują jednak, że nie możemy bazować jedynie na tym, co samorząd zrobi. Jako Izba przygotowujemy się do projektów unijnych, które będą dla nas szansą na realizację zadań zgłaszanych przez członków Izby i inne lokalne firmy. Ankiety będą dla nas też wskazówkę, którą drogą pójść. Mam nadzieję, że będą miały praktyczne przełożenie na to, co dzieje się w mieście.
      

       Patronem Elbląskiej Izby Gospodarczej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Rozmawiał Rafał Gruchalski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ehhhh tylko Elbląga żal. .. .. Bez komentarza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Kat.Na.Idiotów(2015-10-19)
 • Najpierw zacznijcie Panowie i Panie przedsiębiorcy płacić tyle ile trzeba czyli 2500zł na rękę a wtedy wymagajcie! Wtedy jak każdy dostanie minimalnie za 8 godzin pracy 2500zł na rękę to będzie każdego stać na wszystko i nie będzie potrzeba robić takiej błazenady żenady jak Elbląska izba gospodarcza! Najpierw zapłaćcie a wtedy wymagajcie!!!
 • To w Elblągu są jakies bizmesmeny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  biznesikowiec(2015-10-19)
 • Kolego pomyliłeś kolejność. Najpierw pracujcie jak należy to wtedy wam zapłacimy.
 • Pierwsze pytanie co to jest elbląska izba przemysłowa? Drugie czy Pan Prezes prowadzi tą izbę społecznie czy zawodowo? Trzecie z czyich pieniędzy utrzymuje się Izba? Czwarte czy taka organizacja komukolwiek poza ją prowadzącymi jest potrzebna? Panie Rafale trochę więcej informacji prosimy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  1
  mały_przedsiębiorca(2015-10-19)
 • do wpisu nr 2 stare przysłowie mówi Najpierw praca a później płaca. Z wpisu nr 2 można określić osobowość autora: mało pracowity, roszczeniowy, typu najlepiej poleżeć a nie pracować. Brak wykształcenia i jakichkolwiek kwalifikacji. Odradzam zatrudnienie. kki
 • Janusze biznesu płaczą, że "nie ma kadr"? A może tak Janusze sami troszeczkę zainwestujecie w swoich przyszłych pracowników, a nie czekacie na gotowe tj. absolwentów z 10 letnim stażem?
 • Człowieku nie zaspokoisz tych sierotek po socjalizmie i przykruchtowych urnochodów - to populacja stracona dla potencji tego miasta. Z drugiej strony z autopsji - wiele lat pracowałem dla firm spoza tego miasta i alokacja nie jest dla mnie problemem a dla moich synów była smutną koniecznością, którą teraz sobie chwalą – jednakże, jak sięgnę pamięcią nie przypominam sobie, aby ktoś w tym mieście szukał wysokiej klasy specjalistów, inżynierów i choć także zajmowałem się rekrutacją ogląd populacji ewentualnych kandydatów nie napawał optymizmem a jedynie przerażeniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  AMalejużniekoniecznie(2015-10-19)
 • Kłania się czytanie ze zrozumieniem, wyraźnie jest napisane Elbląska Izba Gospodarcza, a nie przemysłowa. W dziesiejszych czasach wystarczy wpisać w google i znaleźć informację czym zajmuje się ta organizacja. .. i tyle, a może aż tyle wysiłu trzeba włożyć aby się dowiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  2
  przedsiebiorca.z.Elbląga(2015-10-19)
 • przedsiebiorcy wielcy !!! wyzysk ludzi, placa pod stolem, umowy na najniższe krajowe, poprostu zycie tu to porazka. Same bizmesmeny dorabiajace sie na ludziach!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  telenowela(2015-10-19)
 • Bo jak tereny inwestycyjne maja dla wybranych, to wcale sie nie dziwie. Niech Izba podnosi temat na Sesjach, niech radni pomyślą, ze trzeba każdemu dać.
 • Telenowela, zakładaj firmę i płać im po 5tyś. , nawet na rękę. Kto Ci broni?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  przedsiębiorca(2015-10-19)
Reklama