UWAGA!

Przekop przez Mierzeję: czas na II etap

 Elbląg, Nowakowo doczeka się nowego mostu
Nowakowo doczeka się nowego mostu (fot. Witold Sadowski, arch. portEl.pl)

Most obrotowy w Nowakowie, nowa droga powiatowa i przebudowanie toru wodnego na rzece Elbląg – te inwestycje zostaną zrealizowane w ramach drugiego etapu budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wykonawcę poznamy 22 czerwca.

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na realizację II etapu zadania pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Inwestycja została podzielona na kilka części. Urząd Morski wykluczył jednak składanie ofert częściowych.

Jedną z części jest budowa mostu obrotowego w Nowakowie, ok. 650 m na południe od istniejącego mostu pontonowego. „Techniczne parametry mostu obrotowego do projektowanego układu drogowego oraz toru wodnego na rzece Elbląg, to m. in.: długość 104,3m, rozpiętość przęseł 2 x 51,5 m, szerokość całkowita ok. 17,2 m oraz wysokość konstrukcyjna 1,9 m do 4 m.” - możemy przeczytać w ogłoszeniach o przetargu.

Wybudowana zostanie też droga powiatowa wzdłuż zachodniego brzegu rzeki (klasa drogi Z) z ciągiem pieszo – rowerowym, chodnikiem i poboczem gruntowym oraz drogi dojazdowe do nieruchomości. Łączna długość: około 1,5 km.

Tor wodny na rzece zostanie przebudowany na odcinku ok. 10,4 km. Szerokość toru ma wynieść 60 metrów (z wyjątkiem okolic Nowakowa, gdzie będzie zwężony do 40 m) w zakresie obudowy brzegów.

Wszystko ma być gotowe 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Skrócenie czasu inwestycji jest jednym z elementów branym pod uwagę przy wyłanianiu najlepszej oferty. Oferty należy składać do 22 czerwca, w tym samym dniu nastąpi ich otwarcie.

Najbardziej korzystna oferta zostanie wyłoniona na podstawie ceny, skrócenia terminu wykonania i inwestycji oraz gwarancji.

Przypomnijmy, że w tej chwili trwa I etap inwestycji polegający na wybudowaniu Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Nowa droga wodna będzie miała ok. 23 km km, w tym 10,4 km po rzece Elbląg. Głębokość kanału wyniesie 5 m. Docelowo nowa droga wodna ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama