UWAGA!

Przyjechała pani prezes

Elbląg, Ewa Mańkiewicz-Cudny na spotkaniu z Henrykiem Słoniną.
Ewa Mańkiewicz-Cudny na spotkaniu z Henrykiem Słoniną.

Po raz pierwszy w nowej kadencji, z dwudniową wizytą w Elblągu przebywa Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Wczoraj uczestniczyła w posiedzeniu elbląskiej Rady Regionalnej FSNT NOT, dziś spotkała się z Prezydentem Elbląga.

Wizyta w Elblągu rozpoczęła się od prezentacji działalności stowarzyszeń skupionych w Radzie Regionalnej NOT. Jej prezes Bogusław Marciniak przedstawił najważniejsze aktualnie kierunki pracy stowarzyszeń i ich plany na przyszłość. Prezes NOT pozytywnie oceniła funkcjonowanie Rady Regionalnej w Elblągu. Szczególnie ważne dla rozwoju jej działalności jest zakończenie prac modernizacyjnych siedziby – Domu Technika. Z 40 takich ośrodków skupiających inteligencję techniczną w kraju, elbląski w jej ocenie mieści się w pierwszej piątce.
       W obszernej informacji o pracach centrali NOT zainteresowanie wzbudziły działania podejmowane wspólnie z władzami państwa i wyższymi uczelniami na rzecz popularyzacji zawodu inżyniera. Aktualnie w Polsce deficyt w tych zawodach szacuje się na ponad 20 tys. osób. Z kolei drugim, wiążącym się z tym zagadnieniem problemem jest znikoma, bo zaledwie licząca 300 osób w skali kraju kadra euro inżynierów. Na Węgrzech ta kadra liczy ponad 12 tys. osób i czerpie korzyści, uzyskując zatrudnienie nie tylko w roli ekspertów w krajach całej Europy. – Tytuł euro inżyniera jest jedną z dróg do rozwoju zawodowego i korzyści osobistych dla młodych absolwentów uczelni technicznych – podkreślała prezes.
       Rada Główna NOT przygotowuje szczególne wydarzenie, jakim z pewnością będzie I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich, zaplanowany na wrzesień 2010 r. Drugim dużym wydarzeniem powinien stać się XXIV Kongres Techników Polskich, bo zostanie połączony z Europejskim Forum Innowacji.
       Prezes zachęciła elbląskie stowarzyszenia techniczne do uczestnictwa w przetargach na programy Unii Europejskiej. Są w Polsce Rady Regionalne, które startują w takich przetargach i korzystają ze środków unijnych, prowadząc między innymi cykle szkoleń doskonalących zawodowo.
       Elblążanie nie omieszkali zapytać o wrażenia z pobytu prezes w mieście. – Byłam tu ostatnio dłużej w 1994 roku i szczerze mówiąc, Elbląg zmienił się bardzo. To ładne i zadbane miasto, co dobrze świadczy o gospodarności jego mieszkańców.
       Dziś w godzinach przedpołudniowych prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny w towarzystwie swego doradcy Zbigniewa Lange i Bogusława Marciniaka, prezesa RR FSNT NOT w Elblągu została przyjęta przez prezydenta Henryka Słoninę. Rozmawiano głównie o możliwości współpracy samorządu i NOT-u w Elbląskim Parku Technologicznym.
       – Liczymy na współpracę i wsparcie z Państwa strony. Jesteśmy na etapie tworzenia Elbląskiego Parku Technologicznego, który będzie łączył środowisko nauki i biznesu, Państwa organizacja doskonale wpisuje się w ten projekt. W budowanym Centrum Logistycznym znajdą się Centra Technologii Drewna, Informatyki i Jakości Środowiska. Rozmawiamy również o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą. Chciałbym także złożyć propozycję, aby biuro NOT przeniesione zostało do ETP – zachęcał prezydent Słonina.
       – Cieszę się z możliwości spotkania i z tego, że miasto jest otwarte na współpracę z nami. Nauka, która działa na rzecz gospodarki, jest bardzo potrzebna. Najważniejsze jest, aby to, co w nauce, przekładało się na sferę biznesu. NOT prowadzi ośrodki innowacyjne, taki ośrodek mógłby powstać w EPT. Jest to pole do wspólnych działań. Centra innowacyjności, parki technologiczne to jest przyszłość i w to powinniśmy się angażować – zaznaczyła Ewa Mańkiewicz-Cudny.
       Szczegóły współpracy omówione będą w najbliższym czasie podczas roboczego spotkania członków elbląskiego NOT-u i pracowników Urzędu Miejskiego.
      
       ***
       Naczelna Organizacja Techniczna istnieje ponad 170 lat. Jest to federacja 37 Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych skupiających ok. 120 tys. inżynierów i techników. Ne terenie kraju znajduje się 51 jednostek organizacyjnych NOT. Jednym z głównych zadań NOT jest wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw
      
      
      
      
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jak przyjechała tak i odjedzie, a Heniek zostanie sam ze swoimi urzędnikami. .. .. Po spotkaniu już za tydzień wszyscy zapomna. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ale chała(2009-10-21)
 • Jak to miło wrócić do starej etykiety i 1031 poważnego spotkania z którego nic nie wynika, poza nowym rachunkiem za prąd i paluszki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-10-22)
Reklama