UWAGA!

Przyjechali geodeci

Wczoraj (19 kwietnia) w Elblągu rozpoczęła się kolejna konferencja geodetów. Przyjechało na nią ok. 350 specjalistów tej branży z Polski, ale także z Norwegii, Szwecji i Rosji. Przez dwa dni będą debatować nt. problematyki Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, ponieważ hasło tegorocznej konferencji brzmi: „ODGiK a Krajowa Infrastruktura Informacji Przestrzennej”.

Już po raz dziewiąty geodeci spotykają się w naszym mieście na konferencji, która na stałe wpisała się w kalendarz debat prawnych i technicznych środowiska geodezyjnego. To właśnie do Elbląga przyjeżdżają, by zastanowić się, co w 2007 r. i latach najbliższych będzie najistotniejsze dla Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Szczegółowe rozwiązania zaprezentowane zostaną w referatach poświęconych budowie nowego katastru, referencyjnych baz danych, wdrożonego geoportalu IPE, informatyzacji zasobów ODGiK i ich wydawaniu drogą internetową oraz innych, istotnych dla rozwoju PZGiK.
     Przed geodezją i kartografią, jak również innymi dziedzinami, stoją wyzwania związane z informatyzacją. Geodezja w swojej praktyce zawodowej od kilkunastu lat stosuje nowoczesne technologie. Odważnie angażuje się w nowe obszary, takie jak geodezja satelitarna i nawigacja satelitarna. Pozwala to operować nowoczesnymi, wielkimi bazami danych topograficznych czy katastralnych.
     Elbląg znany jest w kraju z nowatorskich rozwiązań w tworzeniu miejskiego systemu informacji przestrzennej (pod nazwą ESIP) jako narzędzia do wspomagania zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. System ten przygotowany jest do internetowej obsługi interesantów. Uruchomiony został portal MODGiK do internetowej obsługi wykonawców prac geodezyjnych. Podjęte zostały również działania zmierzające do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi Elbląga oraz powiązanych z Urzędem, w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. W ramach tych działań zwiększona ma być efektywności wykorzystania ESIP, rozbudowana funkcjonalności pod kątem przekrojowej analizy danych, usprawniony obieg dokumentów, wdrożone nowe moduły internetowe ESIP umożliwiające obsługę formularzy elektronicznych na stronach internetowych, rozszerzone usługi elektroniczne ESIP, uruchomione oddalone punkty obsługi.
     Po zrealizowaniu tych prac zakończona zostanie informatyzacja Urzędu, tworząc jeden spójny system. Działania te mają doprowadzić do zbudowania rozległego systemu informatycznego współdzielącego dane, pracującego w jednolitej technologii i wspomagającego zarządzanie całym miastem. Celem jest podniesienie jakości danych, zagwarantowanie ich spójności, wyeliminowanie wielokrotnego wprowadzania tych samych danych w różnych instytucjach oraz podniesienie poziomu obsługi mieszkańców, zarówno wewnątrz Urzędu jak i całego miasta.
     W najbliższym czasie Elbląga przystąpi do budowy „Zintegrowanego systemu bezpieczeństwa miejskiego” z wykorzystaniem stacji referencyjnej DGPS/RTK w Elblągu. System umożliwi między innymi: koordynowanie wspólnych działań w sytuacjach kryzysowych służb mundurowych, Pogotowia Ratunkowego, jednostek komunalnych i branżowych, jednoczesne monitorowanie zespołu wielu pojazdów z podaniem ich identyfikatorów na mapie numerycznej, wyższy poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta. Te wszystkie działania umacniają rolę ODGiK jako centrum dystrybucji danych przestrzennych, wzmacniając rozwój społeczeństwa. informatycznego.
     Organizatorami IX konferencji geodetów są: prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Imprezie patronuje Główny Geodeta Kraju.
     Relacja Marty Hajkowicz:
     
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ano chwała Wam Geodeci - rzeczywiście w tej dziedzinie następują ciągle nowe znaczące zmiany nie koniecznie zrozumiałe dla samorządowców i animatorów naszej rzeczywistości - do których głównie te właśnie innowacje są skierowane. Władza z nieustającym festiwalem socjalnym nie jest w stanie pojąć idei i plusów systemu powszechnej taksacji i baz wizualno-administracyjnych o podłożu GIS-owskim. Oni tylko stwarzają pozory przyzwolenia nie godząc się na zawiadywanie rzeczywistością przez wielu profesjonalistów potężnymi bankami danych dającymi nareszcie obraz efektywności działań tejże władzy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2007-04-20)
  • bedą pili i palili
Reklama