UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni dali zielone światło inwestorowi (aktualizacja)

2020-03-13
Aktualizowany 2020-04-23 14:00
 
Elbląg, Tak ma wyglądać kamienica, którą chce zbudować inwestor (wizualizacja z materiałów inwestora)
Tak ma wyglądać kamienica, którą chce zbudować inwestor (wizualizacja z materiałów inwestora)

W miejsce straszących od lat pozostałości po budowie kamienicy na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek ma powstać 6-kondygnacyjna kamienica. Zgodę na inwestycję, w trybie tak zwanej ustawy lex deweloper, wyrazili radni na dzisiejszej (23 kwietnia) sesji Rady Miejskiej. 

Od 25 do 30 mieszkań o powierzchni od 39 do 62 m kw. z lokalami usługowymi na parterze ma powstać w kamienicy na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek, w miejscu niedokończonej inwestycji odstraszającej przechodniów od ponad 30 lat. Inwestor - spółka Z&B Development z Sopotu - korzysta z tak zwanej ustawy „lex deweloper”, ułatwiającej procedury związane z budową mieszkań. Prezesem spółki jest Sławomir Bajczyk, znany w Elblągu broker ubezpieczeniowy.

Wniosek do ratusza w sprawie inwestycji wpłynął w październiku 2019 roku, zgodnie z przepisami ustawy urzędnicy zwrócili się o opinię do szeregu instytucji w tej sprawie. Odpowiedzi już napłynęły, najciekawsze wnioski zawierają opinie Zarządu Dróg i Miejskiej Komisji Urbanistycznej.

- W stosunku do przedstawionego pierwszego projektu na terenie narożnika ulic Stary Rynek i Wigilijna obecny projekt ma stanowić element kompromisu, w którym autor starał się zbliżyć do zasad ustalonych dla Starego Miasta przez służby konserwatorskie w latach 80. Jednak w przedstawionej koncepcji zabudowy budynek nadal się czyta jako sześciokondygnacyjny o jednakowej wysokości. Wskazane byłoby zróżnicowanie wysokości poszczególnych segmentów oraz wprowadzenie dachów wysokich zamiast symbolicznych szczytów dachowych – napisał w swojej opinii Jacek Bocheński, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Elblągu, uznając że w tym przypadku nie trzeba stosować przepisów ustawy lex deweloper.

Z kolei Zarząd Dróg warunkuje realizację inwestycji od zapewnienia dojazdu do ul. Wigilijnej poprzez sąsiednie działki, po uzgodnieniu z ich właścicielami i zarządcami. Uwag do projektu nie miał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Inwestor po tych opiniach skorygował projekt (zapewnił m.in. dojazd ustanawiając służebność gruntową i miejsce na pojemniki na odpady), a urzędnicy przygotowali projekt uchwały, który miał trafić pod obrady jeszcze 19 marca. Z powodu epidemii sesja została jednak odwołana

 

Aktualizacja: Sprawa inwestycji na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek powróciła na kolejnej sesji RM, 23 kwietnia. Radni zgodzili się na lokalizację inwestycji w tym miejscu, dzięki czemu inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę. Ma na to trzy lata od opublikowania uchwały Rady Miejskiej w Elblągu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

 

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama