UWAGA!

Radni dali zielone światło inwestorowi (aktualizacja)

 Elbląg, Tak ma wyglądać kamienica, którą chce zbudować inwestor (wizualizacja z materiałów inwestora)
Tak ma wyglądać kamienica, którą chce zbudować inwestor (wizualizacja z materiałów inwestora)

W miejsce straszących od lat pozostałości po budowie kamienicy na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek ma powstać 6-kondygnacyjna kamienica. Zgodę na inwestycję, w trybie tak zwanej ustawy lex deweloper, wyrazili radni na dzisiejszej (23 kwietnia) sesji Rady Miejskiej. 

Od 25 do 30 mieszkań o powierzchni od 39 do 62 m kw. z lokalami usługowymi na parterze ma powstać w kamienicy na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek, w miejscu niedokończonej inwestycji odstraszającej przechodniów od ponad 30 lat. Inwestor - spółka Z&B Development z Sopotu - korzysta z tak zwanej ustawy „lex deweloper”, ułatwiającej procedury związane z budową mieszkań. Prezesem spółki jest Sławomir Bajczyk, znany w Elblągu broker ubezpieczeniowy.

Wniosek do ratusza w sprawie inwestycji wpłynął w październiku 2019 roku, zgodnie z przepisami ustawy urzędnicy zwrócili się o opinię do szeregu instytucji w tej sprawie. Odpowiedzi już napłynęły, najciekawsze wnioski zawierają opinie Zarządu Dróg i Miejskiej Komisji Urbanistycznej.

- W stosunku do przedstawionego pierwszego projektu na terenie narożnika ulic Stary Rynek i Wigilijna obecny projekt ma stanowić element kompromisu, w którym autor starał się zbliżyć do zasad ustalonych dla Starego Miasta przez służby konserwatorskie w latach 80. Jednak w przedstawionej koncepcji zabudowy budynek nadal się czyta jako sześciokondygnacyjny o jednakowej wysokości. Wskazane byłoby zróżnicowanie wysokości poszczególnych segmentów oraz wprowadzenie dachów wysokich zamiast symbolicznych szczytów dachowych – napisał w swojej opinii Jacek Bocheński, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Elblągu, uznając że w tym przypadku nie trzeba stosować przepisów ustawy lex deweloper.

Z kolei Zarząd Dróg warunkuje realizację inwestycji od zapewnienia dojazdu do ul. Wigilijnej poprzez sąsiednie działki, po uzgodnieniu z ich właścicielami i zarządcami. Uwag do projektu nie miał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Inwestor po tych opiniach skorygował projekt (zapewnił m.in. dojazd ustanawiając służebność gruntową i miejsce na pojemniki na odpady), a urzędnicy przygotowali projekt uchwały, który miał trafić pod obrady jeszcze 19 marca. Z powodu epidemii sesja została jednak odwołana

 

Aktualizacja: Sprawa inwestycji na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek powróciła na kolejnej sesji RM, 23 kwietnia. Radni zgodzili się na lokalizację inwestycji w tym miejscu, dzięki czemu inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę. Ma na to trzy lata od opublikowania uchwały Rady Miejskiej w Elblągu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

 

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama