UWAGA!

Radni podejmą decyzję w sprawie mieszkań

  Elbląg, Tak ma wyglądać inwestycja przy al. Tysiąclecia... (materiały inwestora)
Tak ma wyglądać inwestycja przy al. Tysiąclecia... (materiały inwestora)

Na najbliższej sesji radni mają wyrazić zgodę na budowę dwóch inwestycji mieszkaniowych związanych z tak zwaną ustawą lex deweloper. Chodzi o budynek wielorodzinny przy al. Tysiąclecia i osiedle przy ul. Dąbrowskiego.

9 kondygnacji przy Tysiąclecia

Inwestycję przy al. Tysiąclecia chce zrealizować firma TJM Development, znana m.in. z budowy jednego z najwyższych budynków w mieście przy ul. Nowowiejskiej. Działka w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod usługi (miasto sprzedało ją innemu inwestorowi jeszcze w 2007 roku pod hotel, ale z planów tamtej firmy nic nie wyszło), ale dzięki przepisom ustawy lex deweloper można na niej również zbudować budynek mieszkalny.

„W ramach inwestycji projektuje się budynek mieszkalny wielorodzinny. Projektuje się łącznie 9 kondygnacji. W budynku projektuje się 2 kondygnacje hal garażowych, w tym jedną zagłębioną w terenie od stron południowej i wschodniej oraz częściowo od północnej. Zagospodarowanie obejmuje wykonanie wjazdu, ciągu pieszo-jezdnego wraz z miejscami postojowymi, pochylni do garaży dla samochodów, dojść pieszych z drogi publicznej oraz z drogi wewnętrznej, budowę śmietnika, zagospodarowanie zieleni niskiej i średniej oraz wykonanie przyłączy niezbędnych mediów do budynków mieszkalnych. Planowana inwestycja będzie wymagała wycinki 10 drzew” - czytamy we wniosku skierowanym do prezydenta i Rady Miejskiej.

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną inwestycji przygotowała elbląska firma Atelier Hoffmann. W budynku ma powstać od 40 do 60 mieszkań o powierzchni od 26 do 158 m kw., 55 miejsc postojowych, w tym 51 w podziemnym parkingu (naziemne mają być dla osób niepełnosprawnych).

W projekcie uchwały wskazano, że inwestor spełnił wszelkie wymogi nałożone na niego przez ustawę lex deweloper i odniósł się do uwag niektórych instytucji, opiniujących koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Na przykład Sanepid wskazywał na to, że mieszkańcom tego budynku nie zapewniono placu zabaw i miejsca do rekreacji, a departament gospodarki nieruchomościami i geodezji wskazywał na kolizję z planami budowy w sąsiedztwie dużego publicznego parkingu.

 

Co dalej z osiedlem na Dąbrowskiego?

Wymogi ustawy lex deweloper spełnił też inwestor - EL Invest Development z Mławy, który planuje budowę osiedla przy ul. Dąbrowskiego. Zakłada on zbudowanie tu trzech budynków mieszkalnych, w sumie od 65 do 77 mieszkań o powierzchni od 27 do 95 metrów kwadratowych

„Tereny przeznaczone pod inwestycję mieszkaniową w chwili obecnej są wolne od jakiegokolwiek zainwestowania. W ramach inwestycji projektuje się budowę 3 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą w terenie w postaci: przyłączy niezbędnych mediów, wewnętrznej drogi dojazdowej, miejsc parkingowych, dojść i dojazdów do budynków, placu zabaw oraz terenów zielonych. Pod budynkami zaprojektowano hale garażowe, które pomieszczą do 70 miejsc postojowych pozostała część jako miejsca naziemne do strony zachodniej przy drodze wewnętrznej, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych” - czytamy we wniosku.

  Elbląg, ... a tak przy ul. Dąbrowskiego (materiały inwestora)
... a tak przy ul. Dąbrowskiego (materiały inwestora)

- Należy zweryfikować prawidłowość lokalizowania miejsc postojowych od najbliższych okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w projektowanych budynkach mieszkalnych, miejsca do składowania odpadów stałych. Należy zweryfikować czas nasłonecznienia w pokojach mieszkalnych oraz zweryfikować prawidłowość nasłonecznienia projektowanego placu zabaw dla dzieci – napisali w opinii do koncepcji architekoniczno-urbanistycznej przedstawiciele Sanepidu.

Projekty obu uchwały w sprawie zgody na lokalizację tych inwestycji radni mają rozpatrywać na najbliższej sesji 26 listopada. Jeśli je przegłosują, inwestorzy będą mieli trzy lata na uzyskanie pozwolenia na budowę.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A tak po prawdzie, czy radni mają odpowiednią wiedzę w tym temacie? Dolosowani, zamiennicy, z głosami w przedziale 150 - 400,i to oni mają o tym decydować? Tylko Elbląga żal, oj żal. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  5
  fiki miki(2020-11-16)
 • Jak zaczna weryfikowac, utrudniac, zatwierdzac cos co juz zostalo zaprojektowane przez fachowcow, czyli pracownie projektowe, teraz radni beda oceniac fachowcow i tak marudzic, ze kazdy deweloper, inwestor da dyla jeszcze szybciej jak przyszedl i o to chodzi tam tym wszystkim w ratuszu?.
 • Tylko się cieszyć, obie bardzo ciekawe inwestycje
 • EL Incest Development z Mławy. .. Macie literówkę. Nie INCEST a INVEST jeżeli już. Aha, słowo INCEST znaczy kazirodztwo.
 • Tylko nie ta badziewia taka firma z nowowiejskiej!! Ruski koncept, fu, obleśna budowla! Nie nie i
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  25
  jeszcze raz nieee(2020-11-16)
 • No beda weryfikowac lokalizacje miejsc postojowych, bo co taki projektant moze o tym wiedziec, albo jago szef, ktory podpisuje ten projekt, radni wiedza najlepiej, tak jak z cieplem podpisywali umowy zaopatrzenia miasta w cieplo prawie przez 10 lat A p. Klim przez lata mial o czym pisac, i trzeba powiedziec, ze by powstala juz o tym spora ksiazka. I nie o milosci, ale o cieple ktore tak samo jest ulotne jak milosc, a ze dziadki juz na tym pojecia nie mają, bo demenca juz nie pozwala, to te podpisywanie trwa w czasie. Radni tylko sie zmieniaja, ale temat wciaz pozostaje ten sam. Ale jek sobie poradza z weryfikacja naslonecznienia to, juz bedzie wyzsza szkola jazdy, beda pisac petycje do slonca o zwiekszenie naslonecznienia w dni pochmurne i w ogole temat rzeka, ale na miejskie mlyny temat pasuje jak ulał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  Miejski młyn(2020-11-16)
 • co zrobiom radni? Wróblewski chory i co teraz? kto im powie jak majá głosować? może dojść do pomyłki, niech wstrzymajom siem z głosowaniem asz wróci ich władca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  Gordon im(2020-11-16)
 • a który z radnych ma na ten temat w ogóle jakieś pojęcie ? Wyrażą zgodę lub nie wyrażą na zasadzie "nie znam się - to się wypowiem"
 • Tradycyjnie do 60 mieszkań a miejsc parkingowych 55 w tym 4 dla niepełnosprawnych a więc ogolnodostepnycy będzie 51.A dookoła parkingi płatne albo tylko dla mieszkańców i za szlabanami. I znów walka o ogień bo nieoszukujmy się, wiele rodzin ma po dwa auta. I gdzie tu parkować? O gościach, dostawcach itp już nawet nie wspominając. .. Nie powinno się pozwalać na budowę 60 mieszkań jeśli nie można zapewnić przynajmniej 70 miejsc postojowych (nie muszą być hale garażowe dla wszystkich ale musi być możliwość żeby zaparkować legalnie, bezpiecznie koło mieszkania za które zapłaciło się grube pieniądze)
 • Dlaczego sanepid nic nie wspomina o ilości miejsc parkingowych przy nowo budowanych blokowiskach. To co teraz wyprawiają w Elblągu deweloperzy woła o pomstę do nieba. Przyczyniają się do tego też urzędnicy z UM, którzy zatwierdzają projekty budowlane. Jeśli urzędasy zgadzają się aby np. przy budynku o stu mieszkaniach było sto miejsc parkingowych to są chorzy bo teraz w przeciętnej rodzinie są przynajmniej dwa samochody.
 • Moj Boze pamietajmy ze nasi radni podjeli niefortunna decyzje zeby na Starowce nie budowac parkingow podziemnych pod budynkami i mamy to co mamy w kwestii parkowania Strach sie bac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  obserwatorelblaga(2020-11-16)
 • Budynek zasłoni widok z istniejącego już budynku.
Reklama