UWAGA!

Radni proponują, a pieniędzy nie ma

 Elbląg, Prezydent Elblaga Witold Wróblewski (w środku) słuchał propozycji radnych
Prezydent Elblaga Witold Wróblewski (w środku) słuchał propozycji radnych (fot. Michał Skroboszewski)

Podwyżki dla pracowników miejskich instytucji, miasteczko ruchu drogowego, dokumentacja drogi łączącej al. Jana Pawła II z ul. Fromborską – to tylko niektóre propozycje, jakie złożyli radni do projektu budżetu Elbląga na 2020 rok. Problem w tym, że w budżecie nie ma wolnych środków. Zobacz zdjęcia z debaty budżetowej.

Projekt budżetu Elbląga na 2020 r. wynosi 702 mln. - Przygotowaliśmy projekt budżetu kosztem wielu zadań inwestycyjnych, planując na ten cel tylko środki, które mamy z Unii Europejskiej lub z innych dotacji. Czeka nas szukanie oszczędności. Musimy już nie dwa, ale co najmniej trzy razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim ją wydamy, by znaleźć możliwości rozwojowe naszego miasta poprzez inwestycje – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga na konferencji prasowej w ubiegłym miesiącu.

Dziś nad projektem budżetu debatowali radni (a raczej ci z nich, którzy przyszli na debatę budżetową). Przedstawiono kilka propozycji, na co można by było wydać miejskie pieniądze, gdyby w w przyszłym roku pojawiły się „ekstra” pieniądze w miejskim budżecie.

- Prosiłbym, gdyby rzeczywiście były wolne środki, żeby w 2020 r. przynajmniej przygotować dokumentację projektową na budowę ulicy Nowogródzkiej oraz pomyśleć o połączeniu al. Jana Pawła II z ul. Fromborską – mówił Cezary Balbuza, radny Koalicji Obywatelskiej.

- Połączenie al. Jana Pawła II z ul. Fromborską to przedsięwzięcie o dużym wymiarze finansowym. Trudno w tej chwili o tym dyskutować - odpowiedział Witold Wróblewski.

- Jak wygląda sprawa ze szpitalem przy ul. Komeńskiego? - pytała Halina Sałata, radna Prawa i Sprawiedliwości.

- Szpital musi mieć nowy blok operacyjny i zmodernizowaną cześć oddziałów. Projekt został odchudzony i złożony do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na wkład własny pieniędzy nie znajdziemy, bo ich fizycznie nie ma. Uzgodniłem z dyrektorem szpitala, że będziemy szukali możliwości wyemitowania obligacji lub zaciągnięcia przez szpital kredytu na pokrycie wkładu własnego – wyjaśnił Witold Wróblewski.

- Chciałam prosić, jak będą wolne środki, abyśmy pomyśleli o płacach pracowników, żeby nie doszło do sytuacji, gdy większość pracowników instytucji miejskich zarabia pensję minimalną – upomniała się Jolanta Lisewska, radna PiS.

- Na dziś nie mamy w budżecie przewidzianego wzrostu wynagrodzeń, bo nie mamy na to środków – odpowiadał prezydent Elbląga.

- Chciałabym złożyć wniosek o przywrócenie finansowania organizacjom pozarządowym do poziomu jaki był w tym roku, czyli do 90 tys. zł. W projekcie budżetu na przyszły rok dofinansowanie zostało ucięte o 50 tys. zł – wnioskowała Teresa Bocheńska z elbląskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. 

- Jak wygląda sytuacja z halą sportową przy Szkole Podstawowej nr 18? - pytała Halina Sałata.

- Myślę, że na wiosnę część „boiskowa”, po rozstrzygnięciu przetargu będzie zrobiona. Ten temat dotyczy SP 18, SP 21 i SOSW nr 1. I boiska przy tych trzech placówkach są uwzględnione. Przy SP 18 i 21 boiska mały być zadaszone balonem. Nie otrzymaliśmy na ten cel dofinansowania z ministerstwa. Na razie zostaną zrealizowane boiska, a o dofinansowanie nadal będziemy składać wnioski – wyjaśnił Witold Wróblewski.

- Prosiłbym, zgodnie z wnioskiem Komisji Bezpieczeństwa, na uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie kwoty na budowę miasteczka ruchu drogowego – przedstawiał wniosek Krzysztof Konert, radny komitetu prezydenckiego.

- Będziemy o tym rozmawiać - stwierdził prezydent Wróblewski. 

Radni będą głosować na uchwałą budżetową prawdopodobnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej 30 grudnia.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama