UWAGA!

Rewitalizacja po elbląsku. Przyjdź na konsultacje

 Elbląg, Rewitalizacja po elbląsku. Przyjdź na konsultacje
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Około 15 procent powierzchni Elbląga, zamieszkałych przez około 27 procent mieszkańców ma zostać objętych Gminnym Programem Rewitalizacji, który będzie obowiązywał w latach 2023-2030. W poniedziałek i wtorek w Ratuszu Staromiejskim odbędą się spotkania konsultacyjne w tej sprawie dla mieszkańców.

Co kryje się pod pojęciem rewitalizacji? Jak stanowi ustawa, to proces „wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”. Taki program jest w wielu przypadkach potrzebny, by uzyskać unijne i państwowe dofinansowanie na realizację wielu inwestycji i działań społecznych.

Elbląski samorząd taki program właśnie tworzy i ma on obowiązywać na lata 2023-2030. Powstała już diagnoza, które obszary w Elblągu zostały uznane za zdegradowane, a które z nich mogą być objęte programem rewitalizacji. Pod uwagę brano wiele czynników społecznych, jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, oraz negatywne zjawiska gospodarcze, środowiskowe, techniczne czy funkcjonalne, wśród nich np. stosunek liczby mieszkań komunalnych bez centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do liczby lokali komunalnych, wielkość emisji CO2 na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych według miejsca prowadzenia działalności na 1 000 mieszkańców, liczbę procedur niebieskich kart na 1 000 mieszkańców, liczbę zarejestrowanych bezrobotnych na 1 000 mieszkańców czy liczbę organizacji pozarządowych na 1 000 mieszkańców i wiele innych.

Ustawa o rewitalizacji mówi, że obszar rewitalizacji nie może mieć powierzchni większej niż 20 procent powierzchni miasta i może być zamieszkały przez nie więcej niż 30 procent liczby mieszkańców miasta. W Elblągu objął on 15 procent powierzchni miasta, zamieszkałą przez 27 proc. mieszkańców. Między innymi dzielnice Zawodzie, Zatorze, Osiek, Wyspę Spichrzów, część Śródmieścia, Witoszewa czy część Kępy Północnej. Na tym etapie, mimo uznania za obszar zdegradowany, w programie rewitalizacją ma nie być objęta dzielnica Warszawskie Przedmieście czy okolice dworca Elbląg-Zdrój. Szczegóły prezentujemy na mapie obok, obszar rewitalizacji jest zaznaczony fioletowym kolorem i poprzecznymi liniami.

 

Każdy mieszkaniec ma wpływ na to, jak docelowo Gminny Program Rewitalizacji będzie wyglądał. Od 30 stycznia do 2 marca trwają konsultacje społeczne, podczas których można zgłaszać swoje uwagi. Pisemnie – na formularzu (link poniżej) przesłanym do Urzędu Miejskiego – lub ustnie w Departamencie Strategii i Rozwoju ul. Łączności 1 (budynek USC, I piętro, pokój nr 14), w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Odbędą się także dwa spotkania dla mieszkańców związane z Gminnym Programem Rewitalizacji. 13 lutego o godz. 16 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się debata o obszarze rewitalizacji połączona z wykładem o zasadach planowania i prowadzenia rewitalizacji, a 14 lutego o godz. 16 (również w Ratuszu Staromiejskim) – odbędzie się spotkanie konsultacyjne. - Po zakończeniu konsultacji zostanie sporządzony raport podsumowujący ich przebieg oraz zawierający informacje o sposobie rozpatrzenia wniesionych uwag – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Szczegóły dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji wraz z formularzem konsultacyjnym znajdziecie w poniższych linkach.
      
       • Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
       • Mapa na podkładzie ortofotomapy (mapy satelitarnej)
       • Diagnoza i wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Elbląg
       • Diagnoza i wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Elbląg - streszczenie w języku niespecjalistycznym
       • Formularz konsultacyjny

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Partia dziwnie pojmuje rewitalizacje. Strach myśleć co będzie u nas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Pisobetonoza +(2023-02-13)
 • Może czas powołać narodowo katolicki fundusz rewitalizacji ziem poniemieckich i wystąpić do pis po swój kawałek tortu z Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  10
  Kolejny "sukces" pis(2023-02-13)
 • Czy pociągnie się do odpowiedziaĺności tych szkodników, dewastatorów ignorantow upadającego miasta, przecież ktoś do tego dopuścil?Ta pociągnie, prędzej pociąg znów przejedzie koło ratusza, jak pociągnąć tych ratuszowych
 • Zacznijmy od zmiany prezydenta na młodego (chociaż duchem), wesołego i bystrego, a przede wszystkim lubiącego ELBLĄG i Elblążan! Hashtagi: #kolargol
 • @Kolejny "sukces" pis - Uczciwi podatnicy w patriotycznej ekstazie to wszystko sfinansują i będą domagać się kolejnych takich pożytecznych działań. A w dniu wyborów będą siedzieć w domu, bo ich głos i tak niczego nie zmieni.
 • Dla Elbląga i Polski potrzebna rewitalizacja, czyli przywrócenie do życia, poprzez... kastrację PiS i odebranie przywłaszczonego majątku narodowego przez oligarchów tej swoistej Federacji Polska, tworzonej na wzór Federacji Rosji, której flaga różni się tylko tym że ma też kolor niebieski... @Piłzsutki.
 • Artykuł o rewitalizacji miasta a nudzące się oszołomy piszą o swoich obsesjach. Ranga portelu przez publikację tych bełkotów wzrasta ?
 • Wywalić tego prezydenta na zbity pysk
 • Mam pytanie czy urząd w ogóle wie co to jest rewitalizacja bo odnoszę wrażenie ze nie zacznę może o rewitalizacji Parku Dolinka tak zrobiono parę koszmarów z desek i linek za duże pieniądze ale zapomniano o jednym parkingi zwykłe parkingi dla osób przyjeżdżajacych z dziećmi więc park na Agrykola przy szkole nr3 stał się parkingiem dla Dolinki zastawione alejki, trawniki dziur po 25cm rozjechana ławka park jest również parkingiem dla kościoła msze pogrzeby, mecze na stadionie oraz dla rodziców przywożacych dzieci do szkoły wszystko na trawnikach bo szkoła zamknęła bramę żeby pozbyć się ruchu auta rozganiają przechodniów po alejkach i wszystko to przy znaku zakazu ruchu na wjeździe koło kościoła nikt nie reaguje żadne służby aż dojdzie do wypadku bo ruch po parku jest bardzo duży jeżdżą bardzo szybko bo mają świadomość że nie wolno, park objęty opieką konserwatora zabytków jak już nie zostanie tu nic no to zrobi się rewitalizację dziury w asfaltowych alejkach zasypywane są gruzem z cegły dla kogo więc są znaki? brak reakcji ze strony służb
 • może zróbmy rewitalzację w urzędzie miejskim to byłaby trafna decyzja poczynając od prezydenta nie wiem czy zasługuje na to miano może lepiej bierny niszczyciel
 • Taki prezydent to skarb dla patusów spod pisiej gwiazdy
 • Wyrosło nowe pokolenie czerpiące swą wiedzę z memów. "Gratuluję"
Reklama