UWAGA!

Rolnicy odzyskali wodę

 
Elbląg, Woda z Fiszewki nawodni pola w Wikrowie
Woda z Fiszewki nawodni pola w Wikrowie (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Ze względu na trudne warunki pogodowe (susza glebowa) oraz liczne postulaty rolników, dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku, Aleksandra Bodnar, wyraziła zgodę na tymczasowy, uproszczony dostęp do ujęć wody dla celów rolniczych – poinformował nas dziś (2 sierpnia) rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

W środę (31 lipca) opublikowaliśmy tekst „Na Żuławach wody nie ma” o problemach podelbląskich rolników z nawadnianiem swoich pól. Dziś rolnicy z Gronowa Elbląskiego spotkali się z dyrektor RZGW w Gdańsku Aleksandrą Bodnar i... doszli do porozumienia w sprawie korzystania z wód rzeki Fiszewki do nawadniania pola.
       - Wody Polskie nie blokują nikomu dostępu do wody, jedyny warunek, żeby ten pobór wody był uregulowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tej szczególnej sytuacji dostęp do ujęcia nie będzie w inny sposób ograniczany, my tylko będziemy stali na straży ochrony przeciwpowodziowej i tego warunku będziemy przestrzegać. – powiedziała do zebranych Aleksandra Bodnar, dyrektor RZGW w Gdańsku.
       W efekcie rolnicy ze wsi Wikrowo będą mogli korzystać z uproszczonej procedury uzyskiwania pozwolenia na korzystanie z wód Fiszewki. Sołtys wsi Wikrowo Krzysztof Wdowiak został odpowiedzialny za odpowiednią regulację wody. Oficjalne otwarcie zastawki zaplanowano na sobotę (3 sierpnia). Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, że woda do rowów już leci.
       - Wydawane w tym trybie zgody będą obowiązywały do uzyskania właściwego pozwolenia wodno - prawnego, nie dłużej niż do zakończenia okresu wegetacyjnego w roku 2019. Jednocześnie do obowiązków korzystających z ujęcia wody będzie należało dbanie o jego stan i właściwą obsługę – informuje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku.
       Rolnicy z Wikrowa są w trakcie załatwiania „normalnego” pozwolenia wodno – prawnego. Planowane na 6 sierpnia spotkanie rolników z parlamentarzystami i radnymi nie zostało odwołane: odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Wikrowie o godz. 13.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Trzeba mieć pozwolenie by korzystać z wody w rowie?? Swoją drogą to Fiszewka jest rzeką prywatną należącą do gospodarstwa agroturystycznego - więc czemu Wody Polskie rządzą nie swoją woda??
 • Brawo! Urzędnicy bohatersko i z poświęceniem rozwiązali problem który sami stworzyli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  3
  Rolnik z Żuław(2019-08-02)
 • Cyrk i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  pampi-ZAWADA(2019-08-02)
 • Chyba do PZW ,a prywatny jest operat rybacki.
 • huraaaaa postawmy jej figurkę z brązu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  hiphiphura(2019-08-02)
 • Wielcy właściciele i zarządcy. .. zwykli tymczasowi użytkownicy i roszczący sobie prawo do własności. Za 100 lat nikt nie będzie o was pamiętał jak nikt nie pamięta o poprzednikach.
 • No ja nie wiem czy to nie za duża odpowiedzialnosc dla sołtysa Wikrowa.
 • Elbląg zakręcił ( ludzie stąd zawsze coś spier.....lą i robią pod górkę ) Gdańsk odkręcił i bardzo dobrze. Elbląg do pomorskiego bo rządzący tym miastem muszą być trzymani w ryzach!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  8
  Gość36(2019-08-03)
 • To cieszy. Ale czy również mamy powód do radości, trwając w przeświadczeniu, że kilkudniowy niedobór wody przyczynił się do skutecznego oczyszczenia rowów z zalegającego SYFU, czyt. : śmieci? OBY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  IhopeSo...(2019-08-03)
 • Co za wspaniale zagospodarowana zastawka..Rzadzic to nie tylko wydawac zakazy ,nakazy,ale tak ze dbac o to czym sie zarzadza.Cala ta zastawka powinna byc wykoszona,ogrodzona i zamknieta na klodke, tak aby zaden klusownik, piechur,wluczega,czy inny zblakany osobnik nie mial dostepu do tak waznego strategicznego ujecia wodnego.W tej chwili to kazdy moze sobie ta zastawka krecic i w lewo i w prawo ,a urzednicy beda bezradnie rozkladali rece, bo nie stac ich na klodke.Choc sprawa dostawy wody i zasilenie wod gruntowych dla okolicznych rolnikow warta jest napewno miliony.
 • Ale dlaczego przez dwa miesiące woda była zablokowana i doprowadzono do suszy na terenie około 1000ha? Zwykła urzędnicza zawiść, głupota i buta. Najpierw zakręcają a potem uroczyście otwierają ujęcie w międzyczasie doprowadzając do katastrofy ekologicznej!!
 • Cyraneczka nie ptak jak spiewal nam zespol Slaska ale racje swoja ma .i choc to tylko patologia elblaska.Wciaz niezmiennie dalej trwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Wodowskaz(2019-08-03)
Reklama