UWAGA!

Sąd uchylił blokadę ministra w porcie

 Elbląg, Widok na działkę przy ul. Warszawskiej od strony miejskiej fosy
Widok na działkę przy ul. Warszawskiej od strony miejskiej fosy (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację władzom Elbląga. Uchylił decyzję ministra infrastruktury blokującej sprzedaż działki przy ul. Warszawskiej, która znajduje się w granicach portu. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Przypomnijmy, że minister infrastruktury zablokował sprzedaż działki o powierzchni 0,7 hektara, którą w przetargu wylicytowała firma CMP Center Managment Polska. Zaoferowała za prawo użytkowania wieczystego w lutym 2022 roku 2 mln 370 tys. złotych. Ministerstwo, blokując transakcję, twierdziło, że sprzedaż utrudni rozwój portu po przekopie Mierzei Wiślanej. Dodajmy, że inwestor chciał tu budować aparthotel z 16 miejscami do cumowania jachtów i motorówek, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego tej części Elbląga. Wpłacił już do kasy miasta 713 tys. zł, samorząd musiał te pieniądze zwrócić.

Prezydent Elbląga na decyzję ministra złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. I sprawę wygrał.

- 22 maja sąd uchylił decyzję ministra w całości, czekamy na jej pisemne uzasadnienie. W sądzie jest jeszcze do rozpatrzenia nasza skarga w sprawie drugiej blokady ministra. Chodzi o sprzedaż działki przy bulwarze Zygmunta Augusta, na które mógłby powstać hotel - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przypomnijmy, że kompleks działek na rogu ul. Świętego Ducha i bulwaru Zygmunta Augusta chciała kupić firma Energo Zet. Wylicytowała je w przetargu za 1,6 mln złotych. Po ministerialnej blokadzie inwestor również się wycofał, a samorząd powtórzył przetarg, wyłączając ze sprzedaży sporny grunt. Cena wywoławcza to 595 tys. złotych netto (plus podatek VAT), przetarg odbędzie się 26 czerwca.

Orzeczenie WSA nie jest prawomocne. Ministerstwo może odwołać się od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama