UWAGA!

Sanepid myśli o przeprowadzce

 Elbląg, Nowa siedziba Sanepidu ma powstać w sąsiedztwie budowanego właśnie bloku operacyjnego Szpitala Miejskiego
Nowa siedziba Sanepidu ma powstać w sąsiedztwie budowanego właśnie bloku operacyjnego Szpitala Miejskiego (fot. Mikołaj Sobczak)

- Patrząc optymistycznie, to jest szansa, abyśmy pod koniec 2025 r. przecięli wstęgę i przeprowadzili się do nowych pomieszczeń – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. Nowa siedziba sanepidu ma zostać wybudowana w sąsiedztwie Szpitala Miejskiego przy ul. Komeńskiego.

Na najbliższej sesji elbląskiej Rady Miejskiej radni będą głosować nad zgodą na bezprzetargową sprzedaż działki przy Szpitalu Miejskim (część przy ul. Komeńskiego). „Na działce nr 54/5 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu planuje wybudowanie swojej siedziby, tj. budynku biurowo-administracyjnego, w którym mieścić się będą pomieszczenia biurowe, laboratoria mikrobiologiczne i chemiczne oraz inne pomieszczenia pomocnicze.” - możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały.

- Ciągle jesteśmy na etapie uzgodnień i poszukiwań, ale udało nam się wytworzyć pozytywny klimat na wszystkich szczeblach. Jest więc nadzieja na to, że za kilka lat przeniesiemy się do nowej siedziby – wyjaśnia Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Elblągu.

Sanepid obecnie funkcjonuje w budynku po byłym Plastyku na ulicy Królewieckiej, ale laboratoria - które podlegają Wojewódzkiemu Inspektowi Sanitarnemu - mieszczą się przy ulicy Bema. Z kolei Stacja Graniczna Sanepidu wynajmuje pomieszczenia w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Bema. Docelowo wszystkie trzy instytucje mają przenieść się do nowej siedziby. Obecnie nie ma planów połączenia Stacji Powiatowej i Stacji Granicznej w jeden organizm.

Budowa będzie sfinansowana ze środków centralnych. - Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania środków na zakup działki. Kolejnym etapem będzie pozyskanie środków unijnych, aplikacje są już złożone – mówi Marek Jarosz. - Jesteśmy blisko uzyskania pozytywnej opinii na projekt i koszty „około projektowe”. Chcemy, żeby budynek odpowiadał standardom XXI wieku, które opierają się na energooszczędności, przyjaznym charakterze dla środowiska. Będziemy starali się, żeby źródła zasilania były jak najbardziej proekologiczne.

Wyzwań będzie co niemiara – zaczynając od instalacji minimum jednego awaryjnego systemu zasilania energetycznego dla magazynu szczepionek aż po systemy informatyczne, które ułatwią zarządzanie w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

- Patrząc optymistycznie, to jest szansa, abyśmy pod koniec 2025 r. przecięli wstęgę i przeprowadzili się do nowych pomieszczeń – mówi Marek Jarosz.

Prawo zezwala samorządom na sprzedaż bez przetargu nieruchomości osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Głosowanie w sprawie bezprzetargowego zbycia nieruchomości przez samorząd elbląski odbędzie się na sesji Rady Miejskiej 23 czerwca.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W końcu sanepid będzie w jakimś normalnym miejscu. Ale problem jak zwykle z dostępnością dla osób zmotoryzowanych... Brak parkingów. Nie myślimy na przyszłość... budujemy coś, a później się dziwimy ze nie działa.
 • O kasa na sanepid jest. To pewnie nagroda za prześladowanie przedsiębiorców i restauratorów w czasie plandemii, aaa tfuuuu
 • Pan Jarosz powinien pomyśleć o przeprowadzce do zakładu penitencjarnego, w pierwszym rzędzie.
 • Dobra decyzja kiedy ruszy budowa siedziby.
 • Przenieście się do Milejewa
 • Dobra informacja, cieszy mnie, że ten teren w końcu zostanie zagospodarowany. Ważne żeby projekt zakładał jak najmniejszą wycinkę drzew, żeby zostawić zielony charakter tego miejsca. Myślę że należy też zwrócić uwagę na willę przy ul. Bema 9,która zapewne pójdzie na sprzedaż, żeby nie popadła w ruinę jak Willa Grunau'a. To piękny budynek i dobrze żeby cieszył oczy mieszkańców, a nie straszył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  ArturPytliński(2022-06-17)
 • Trzymamy kciuki za powodzenie budowy nowej siedziby na Komeńskiego. Może gdyby szefami od kultury byłi elbląscy pasjonaci to i Elbląska Orkiestra Kameralna miała swoją siedzibę w budynku Filharmonii. A gdyby szef od Sportu i Turystyki był elblaskim pasjonatem to z Góry Chrobrego na Górę - Pomnik/Bis kursowałaby kolejka linowa. Ale jak z miasta chce się robic dużą wieś to Elbląg wygląda, jak wygląda.
 • Co za ludzie, czy parking to dla was sprawa nr 1.Co artykuł odnośnie jakiejś inwestycji to najważniejszy parking. Do cholery nie możecie chociaż raz udać tam się piechotą, albo zaparkować samochód tam, gdzie istnieje taka możliwość. Kupiłeś samochód to jeżeli nim gdzieś jedziesz to planuj sobie wszystkie elementy, w tym parkowanie. Niedługo to wywołacie wojnę, że nie możecie zaparkować samochodu na klatce schodowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  7
  Zaorać parkingi w miastach.(2022-06-17)
 • Pasjonaci są, ale pieniążków nie ma i nie widać światełka w tunelu, aby się znalazły. Teraz najważniejszy to przekop i rozdawanie pieniędzy suwerenowi, aby się rozrastał ten, który będzie odpowiednio głosował.
 • Do Genewy wynocha, tam jest wasze miejsce, sanitarni zamordyści wirusowi. Dwa lata gnębienia Polaków z powodu kataru wystarczy. I gdzie się nagle podział coronawirus ?
 • @hd - potwierdzam, kolega Dżejmsa Kopertfilda ze szczecina, obecnie marszałka... te same zwyczaje
 • @Klakier - Aleś ty jesteś głupi
Reklama