UWAGA!

Sejm znowelizował ustawę o ogródkach działkowych

 Elbląg, Sejm znowelizował ustawę o ogródkach działkowych
(fot. WS, archiwum portElu)

W piątek (22 listopada) sejm przyjął zmiany w przepisach nakazane w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny. Przyjęte przepisy znoszą monopol Polskiego Związku Działkowców na przydział ogródków, a także na obowiązkową przynależność do tej organizacji.

To dobra wiadomość dla dużej rzeszy elbląskich działkowców. W naszym mieście jest około 10 tysięcy działek i blisko 50 ogrodów działkowych.
       W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).
       Zadaniem przyjętej przez sejm ustawy było unormowanie prawne funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Komisje parlamentarne pracowały nad czterema projektami, w tym nad projektem obywatelskim przygotowanym przez Polski Związek Działkowców oraz projektem Platformy Obywatelskiej, zakładającym uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Propozycja ta mogła zostać uznana za niekonstytucyjną i ostatecznie nie została przyjęta.
      
       Koniec monopolu
      
Dzięki przyjętej ustawie działkowcy będą mogli zrzeszać się w innych stowarzyszeniach niż Polski Związek Działkowców. Organizacje te będą mogły zarządzać ogrodami i przydzielać je swoim członkom. Działkowcy nie muszą być członkami związku i zachowają swoje ogródki, niezależnie do którego stowarzyszenia będą należeć. Ustawa gwarantuje, że działkowcy zachowują prawo do gruntu, majątku i nie tracą zwolnień podatkowych.
       Za przyjęciem ustawy głosowało 441 posłów, 2 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Stare przepisy przestaną obowiązywać w styczniu 2014 roku.
      
       Źródło: Sejm RP
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama