UWAGA!

Spotkanie „gospodarczego” zespołu

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie powołanego wiosną przez prezydenta Elbląga Henryka Słoninę zespołu do spraw monitorowania sytuacji społeczno - gospodarczej w mieście. Głównym tematem rozmów była sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw, bo, jak wskazują dane Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowego Urzędu Pracy w ostatnich miesiącach w sektorze tym nastąpiło spowolnienie gospodarcze.

W skład zespołu, oprócz prezydenta, wchodzą: przedstawiciele Urzędu Miejskiego, banków, elbląskich przedsiębiorców oraz ZUS-u, PUP-u i Urzędu Skarbowego.
       - Podczas spotkania przedstawiona została aktualna sytuacja finansowa miasta oraz zaprezentowane zostały najważniejsze inwestycje miejskie – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Główna część spotkania poświęcona była sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw.
       Z danych statystycznych zaprezentowanych przez przedstawicieli Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że w ostatnich miesiącach w sektorze tym nastąpiło spowolnienie gospodarcze. Świadczą o tym między innymi: niższe wpływy z podatków PIT i CIT, zwiększająca się liczba zwolnień lekarskich, czy wzrost stopy bezrobocia o 2 proc. w stosunku do sierpnia ubiegłego roku.
       Jak wynika z informacji zaprezentowanych przez przedstawicieli banków przedsiębiorcy zaciągają mniej kredytów inwestycyjnych, jest mniej depozytów terminowych, wzrasta natomiast zainteresowanie kredytami obrotowymi, co może świadczyć o braku środków na bieżącą działalności. O braku inwestycji, które powodowałyby rozwój firm świadczą również dane dotyczące aplikowania po środki unijne. W ubiegłym roku jedynie 12 elbląskich firm sektora MŚP podpisało umowy w ramach RPR Warmia Mazury na lata 2007 - 2013. Jak twierdzą przedsiębiorcy powodem tego stanu jest między innymi niejasność perspektyw.
       - Musimy wspólnie zastanowić się jak pomóc małym i średnim przedsiębiorcom. Przede wszystkim trzeba przeprowadzić wnikliwą diagnozę i to jako urząd bierzemy na siebie. Wyniki przedstawimy na kolejnym spotkaniu - podkreślał prezydent Henryk Słonina.
       Prezydent zaproponował także spotkanie banków i deweloperów w sprawie budownictwa mieszkaniowego w Elblągu. Celem jego będzie wypracowanie rozwiązań, dzięki którym nie dojdzie do zastoju na rynku nieruchomości. Kolejną formą pomocy przedsiębiorcom będą cykliczne szkolenia dla przedsiębiorców. Pierwsze odbędzie się już dziś (18 września) i związane jest z przybliżeniem możliwości finansowania inwestycji w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka: Działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" oraz Działanie 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B".
       Spotkanie informacyjne odbywa się właśnie w siedzibie Elbląskiego Inkubatora Nowoczesnych Technologii Informatycznych (EINTI) w Elblągu.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Morski Port Handlowy już wybudowali a teraz radzą jak by tu wybudować ośrodek sportów wysokogórskich w bażantarni, bo kolej linowa już się buduje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-09-18)
 • I jak zwykle na szkoleniach zarobią tylko szkolący szkolić, szkolic i nic z tego nie wynika, perspektyw brak !!!!
 • szkolenia, studia i kolejne fakultety--wykladowcy zarobia na kolejnych naiwnych myslacych, ze juz teraz to z pewnoscia beda pracowac. kolejny tytul tymczasem mozna w toalecie powiesic--az tyle jest wart w czasach tzw demokracji!!!!! zamiast szkolen dzis musicie miec uklady i plecy na gorze, albo zeby w sciane i depresja dla szarakow-- to kraj mlekiem i miodem plynacy--- ale dla kolesiow!!!!! i nad czym tu debatowac ????? sum.
 • Kondek Polacy to tylko narzekają, To "wychodzi" im najlepiej. Może tak! Jakaś propozycja rozwiazania problemu?Jak widać, to krytyka najlepiej wychodzi. Trzeba przyznać, ze większość osób tak myśli. Mało jest osób myślących twórczo a szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kondek(2009-09-19)
 • zjawisko zapaści gospodarczejElbląga są skutkiem prowadzonej przez pana organizatora narady polityki nękania przedśiębiorców niepokornych. Dał on wielokrotnie temu wyraz posuwając się do szantażu i grózb karalnych. Otoczony klaką swojakow uwierzył w swój geniusz nauczycielski w zakresie przedsiębiorczości a przecież jako taki przed prezydenturą miał same wpadki. Teraz ma tupet oferować pomoc przedsiębiorcom zamiast wielu z nich przeprosić i skłonić do powrotu do Elbląga. Wiem co piszę bo sam tego doswiadczyłem. Nie autoryzuję tego tekstu personaliami w obawie przed zemstą tego pamiętliwego mściwego zakompleksionego człowieka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeszcze elblążanin(2009-09-20)
Reklama