UWAGA!

Spotkanie sąsiadów

14 i 15 października w Elblągu odbędzie się konferencja podsumowująca działania Forum Przyjaznego Sąsiedztwa. Wezmą w niej udział m.in. władze województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz przedstawiciele obwodu kaliningradzkiego i Litwy.

Konferencja będzie podsumowaniem dotychczasowych działań Forum Przyjaznego Sąsiedztwa i okazją do spotkania osób, organizacji i instytucji zaangażowanych w międzynarodową współpracę. W Elblągu spotkają się również przedstawiciele organizacji, które skorzystają z dotacji na realizację własnych projektów dotyczących współpracy transgranicznej w ramach programu Fundacji im. Stefana Batorego i Fundacji im. Roberta Boscha "Partnerstwo Inicjatyw Społecznych Polska - Niemcy - obwód kaliningradzki".
     - Dotychczas w ramach Programu Przyjaznego Sąsiedztwa odbyły się seminaria, debaty, wymiana informacji, kojarzenie partnerów, a także warsztaty siedmiu grup roboczych, w których wzięło udział ponad 200 osób z obwodu kaliningradzkiego i z Polski - mówi Arkadiusz Jachimowicz, szef Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, organizator konferencji. - Efektem ich pracy jest próba odpowiedzi na pytanie: co zrobić, aby rozwijać współpracę z obwodem w poszczególnych obszarach, takich jak gospodarka, ekologia, edukacja, kultura, młodzież, współpraca samorządów lokalnych i organizacji obywatelskich, rozwój turystyki. Na konferencji obok wyników prac grup roboczych zostanie zaprezentowany raport o stanie współpracy Polski Północnej z obwodem kaliningradzkim wydanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia z Olsztyna.
     - W programie obrad przewidziany jest dwugłos strony polskiej i rosyjskiej na temat dostępności statków do Zalewu Wiślanego, jako jednego z nierozwiązanych problemów naszego pogranicza - zapowiada Arkadiusz Jachimowicz. - Odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Roberta Trabę ze Wspólnoty Kulturowej Borussia pn. "W stronę przyszłości. Bariery i szanse praktycznej współpracy z obwodem kaliningradzkim". W dyskusji wezmą udział: Agata Kosin z Komisji Europejskiej, dr Joachim Rogall z Fundacji Roberta Boscha, Wiktor Romanowski z Administracji Gubernatora obwodu kaliningradzkiego, Andriej Stiepanow, przedstawiciel Prezydenta Rosji oraz Jacek Michałowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
     Również podczas międzynarodowego spotkania ogłoszone zostaną wyniki pierwszej edycji konkursu Przyjazne Sąsiedztwo "na najlepszą inicjatywę współpracy ponad granicami".
     - W konkursie uczestniczą zarówno organizacje pozarządowe, jak i samorządy lokalne województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, które podjęły współpracę dotyczącą dowolnego obszaru życia społecznego z podobnymi organizacjami i instytucjami z obwodu kaliningradzkiego - wyjaśnia Arkadiusz Jachimowicz. - Naszym zamiarem jest nagrodzenie inicjatywy, która w największym stopniu wpłynęła na rozwój współpracy transgranicznej oraz na życie lokalnych społeczności.
     Konferencja jest dofinansowana przez Euroregion Bałtyk ze środków Unii Europejskiej.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama