UWAGA!

Starówka ma odzyskać kolejne kamienice

 Elbląg, Ten teren idzie pod młotek
Ten teren idzie pod młotek (fot. Anna Dembińska)

Miasto chce sprzedać dwie działki naprzeciwko I Liceum Ogólnokształcącego pod budowę kamienic z mieszkaniami i lokalami użytkowymi. Cena wywoławcza nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m kw. to prawie pół miliona złotych.

Teren przy ul. Przy Bramie Targowej, wystawiony na przetarg, jest częścią Starego Miasta, więc objęty jest ochroną konserwatorską. Inwestor będzie musiał uzgadniać szczegóły inwestycji z wojewódzkim konserwatorem zabytków, a przed przystąpieniem do prac przeprowadzić badania archeologiczne na swój koszt.

Plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje, że dopuszczalna jest tu zabudowa mieszkaniowa wraz z nieuciążliwymi usługami (handel i gastronomia) oraz biurowa. „Należy odtworzyć rysunek sylwety miasta zbliżony do historycznego – głównie poprzez budowę nowych domów o tradycyjnych gabarytach i harmonijne zestawienie nowej zabudowy z dawną architekturą monumentalną. Kamienice należy projektować w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, eliminując styl historyzujący; dopuszcza się możliwość stosowania historycznego detalu, w sposób nie sugerujący, że kamienica jest obiektem zrekonstruowanym lub oryginałem z określonej epoki stylowej. Projektowana architektura musi nosić znamię czasu i miejsca, w którym powstała, a jednocześnie wykazywać się uniwersalnymi walorami estetycznymi – czytamy między innymi we wskazaniach konserwatora zabytków. 

  Elbląg, Na tych działkach mieścił się taki budynek, został rozebrany w latach 70. Zdjęcie pochodzi sprzed 1945 r.
Na tych działkach mieścił się taki budynek, został rozebrany w latach 70. Zdjęcie pochodzi sprzed 1945 r.

Kamienice muszą być zbudowane na historycznych fundamentach, a ich wysokość nie może przekraczać wysokości kamienic, stojących na tych samych parcelach przed 1945 r.

Cena wywoławcza obu nieruchomości, sprzedawanych łącznie, to w sumie 493 tysiące zł. Licytacja odbędzie się 8 czerwca, a jej zwycięzca po podpisaniu aktu notarialnego będzie zobowiązany rozpocząć inwestycję do końca 2023 roku i zakończyć ją do 31 grudnia 2026 roku w stanie surowym zamkniętym.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli w miejscu wcześniej rozebranego budynku w którym mieściła się plebania?
 • @Prorok_Igor - dokładnie tam chodziłem na religię budynek z czerwonej cegły czemu rozebrano nie był w złym stanie
 • Swietna wiadomość. Nasza starówka ma potencjał, wiec budować! Teraz plan zagospodarowania przestrzennego wzdłuż kanału zmienić i zrobić zabudowę kamienic jak to ma się w Gdańsku przy rzece Motlawa.
 • Jak widzę co sie teraz buduje na starym mieście to mam duże wątpliwości ze tam powstanie dobra architektura. A miejsce jest szczególne. Łatwo zepsuć.
 • @Kaczor, tak to prawda. Była tam plebania. Budynek nie był w złym stanie. Władze koscielne zapewne by zadbały o ten dom, Szkoda, ze go rozebrano, ale takie były wówczas dziwne czas słusznie minionej epoki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  selavi(2020-05-11)
 • @Kaczor - Dawno rozebrano ten budynek?
 • @Gosc7373 - Tylko pytanie kto tam kupi mieszkania. Mielismy chwilowo bum, a i tak wiele mieszkan na starowce stoi nieuzywanych. Co do lokali uzytkowych to jest tragedia, wiecej po prost już nie potrzeba, Choc ta akurat czesc ma potencjal. Jak beda tylko mieszkania to jest szansa ze sie sprzedadza, Dzwon daleko; ), mniej dracej sie młodziezy po nocy.
 • Właśnie tej dawnej plebanii, gdzie była sala katechetyczna, nie chciał właśnie kościół (należała wówczas do parafii św. Mikołaja). Po 1966 roku prowadzono rozmowy z władzami ówczesnego województwa gdańskiego o przejęciu innego obiektu. W czasie tych rozmów w bliżej nieznanym czasie padła ze strony władz kościelnych propozycja, aby były to kamieniczki na starówce. Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnięto na korzyść kościoła i zaakceptowano ich propozycję. Natomiast stan techniczny tej budowli nie był tak doskonały, aby ktoś inny to przejął bez remontu. Więc podjęto decyzję o rozbiórce i zagospodarowaniu teg terenu zgodnie z nowym planem zabudowy.
 • Wróbel odfruń z Elbląga razem ze swoją elitą
 • @HvK - @HvK ja kupię. Właśnie jestem na etapie życia, w którym planuje zakup swojego pierwszego mieszkania. Widok z salonu na kanał elblaski na starówce? Kupuje. Tylko niech parkingi zrobią podziemne.
 • Warto zwrócić uwagę na kategoryczne wskazanie konserwatora zabytków o wyglądzie budynków stawianych na Starym Mieście, który wyklucza ich historyczny wygląd. Mają być to budynki na wskroś współczesne, nawet nie sugerujące że w jakikolwiek sposób są rekonstrukcją oryginalnych. To założenie retrowersji dr Lubockiej - Hoffman zatwierdzone uchwałą rady miasta w praktyce nie daje inwestorom, nawet gdyby chcieli, możliwości odbudowy Starego Miasta. Natomiast pozwala na powstawanie takich kontrowersyjnych obiektów jak blok mieszkalny zwany "kamienice staromiejskie"na Starym Rynku między Rzeznicką a Wigilijną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34
  0
  Ja też tu mieszkam(2020-05-11)
 • Tylko przespolewski niech nie weźmie. .. ..
Reklama