UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szerokim pasmem

Elbląg, Szerokim pasmem

Dziś (8 lutego) podpisano umowę na realizację projektu „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu – część pasywna”. Termin wykonania to 30 września tego roku, a koszt robót – 12,8 mln zł – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum w skład którego wchodzą: Przedsiębiorstwo Budownictwa Telekomunikacyjnego „Zachód” Sp. z o.o. – Lider z Kostrzyna Wielkopolskiego i Elektromont S.A. – Partner z Jeleniej Góry. Umowę podpisali prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz Jarosław Łabędzki – prezes Zarządu PBT „Zachód”.
       Zakres robót obejmuje wykonanie kanalizacji teletechnicznych na potrzeby Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w Elblągu wraz z przyłączami do budynków Punktów Dostępowych, Punktów Dystrybucyjnych i Węzłów Głównych; wykonanie niezbędnych instalacji elektrycznych, sygnalizacyjnych i instalacji klimatyzacji w wytypowanych Punktach; adaptację części pomieszczeń lub wykonanie drobnych prac budowlanych i renowacyjnych oraz budowę linii optotelekomunikacyjnych międzywęzłowych i dostępowych łączących punkty wraz z niezbędnym osprzętem (szafy teleinformatyczne, przełącznice, itp.).
       Jest to pierwszy etap realizacji projektu „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu”. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na dostawę urządzeń aktywnych. Szacunkowy koszt realizacji całego projektu wynosi ok. 43 mln zł. Projekt dofinansowywany jest z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013, dofinansowanie wynosi 85 proc. wartości inwestycji. Termin zakończenia tej inwestycji wyznaczony został na 30 listopada 2010 roku.
       Realizacja projektu „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu” pozwoli połączyć wszystkie jednostki organizacyjne samorządu elbląskiego (w sumie 161 obiektów), udostępni mieszkańcom 20 punktów bezpłatnego publicznego dostępu do Internetu (PIAP) oraz 8 punktów bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Dzięki wybudowaniu kanalizacji teletechnicznej zainteresowane podmioty będą mogły dzierżawić w niej otwory i podłączać budynki mieszkalne oraz firmy prywatne na terenie miasta.
       Łącza szerokopasmowe oznaczają bardzo szybkie połączenia o dużej przepustowości, które umożliwiają korzystanie z całej gamy usług z różnych dziedzin życia. Dotyczy to między innymi gospodarki – sieć szerokopasmowa to zwiększenie konkurencyjności miasta dla przedsiębiorstw. Dzięki niej firmy będą zwiększały swoją wydajność, będą mogły korzystać z nowoczesnych rozwiązań biznesowych opartych na Internecie i działać na skalę globalną. Kolejną dziedziną jest administracja. Sieć zwiększy wydajność pracy i pozwoli na integrację zadań. Umożliwi również wiele działań z zakresu bezpieczeństwa – między innymi pozwoli na lepsze zarządzanie ruchem drogowym, monitoring przeciwpowodziowy czy umożliwi obywatelom szybszą komunikację ze służbami ratunkowymi. Sieć szerokopasmowa umożliwi również naukę wszystkim obywatelom, niezależnie od statusu i wieku.
       Połączenie, w jedną strukturę sieciową, jednostek organizacyjnych wygeneruje również oszczędności w usługach telefonii stacjonarnej i pozwoli na zwielokrotnienie prędkości dostępu do Internetu, między innymi dzięki sieci Pionier – ogólnopolskiej sieci optycznej nauki.
       Projekt jest komplementarny zarówno z inicjatywami lokalnymi, takimi jak „Budowa elektronicznej platformy edukacyjnej dla ludności regionu elbląskiego na bazie ESIP”, jak i regionalnymi, np. budowa „Sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej”.
       Realizacja opisywanego wyżej zadania jest również spójna z „Wytycznymi wspólnotowymi w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych” z 2009 r. opisującymi działania państw członkowskich Unii Europejskiej zmierzających do wspierania inwestowania w infrastrukturę bardzo szybkich szerokopasmowych sieci dostępowych nowej generacji (NGA). Sieci NGA to przede wszystkim sieci światłowodowe lub zaawansowane zmodernizowane sieci kablowe. Na obecnym etapie rozwoju technologicznego i przy obecnej sytuacji na rynku wydaje się, że ani technologie sieci satelitarnej ani komórkowej nie są w stanie zapewnić bardzo dużych prędkości w symetrycznych usługach szerokopasmowych.
       W rozumieniu powyższych wytycznych miasto Elbląg stanowi „biały obszar sieci NGA” i w takim aspekcie budowa miejskiej sieci szerokopasmowej stała się koniecznością.
      
       To już mamy …
      
Pierwsze kable światłowodowe miejskiej sieci szerokopasmowej zostały położone w 2002 r. i służą do dzisiaj, łącząc budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności z Miejskim Ośrodkiem Geodezyjno-Kartograficznym przy ul. Tysiąclecia oraz obsługując kilka kamer monitoringu wizyjnego. Po rozbudowaniu sieci przez spółkę Elman światłowód pozwolił na podłączenie kolejnych punktów kamerowych, których do dzisiaj powstało w Elblągu 19. Zbudowaną dotychczas infrastrukturę światłowodową wykorzystują również między innymi oddziały Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego, Komendy Miejskiej Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, redakcja Telewizji Polskiej SA w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Referat Obsługi Kierowców na Placu Dworcowym oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
      
      
Joanna Urbaniak, UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jaki z tego pożytek dla przeciętnego obywatela ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z polski(2010-02-08)
 • ZA taką kase intermet powinnien trafić do gospodarstw domowych za darmo, a nie tylko dla urzędasów!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-08)
 • Co racja to racja !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z polski(2010-02-09)
 • 8 punktów dostępu bezprzewodowego - śmiech. Za tę kasę powinien być dostępny w całym mieście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dyskutant(2010-02-09)
 • czy nie; epiej za te pieniądze naprawic drogi odnowic albo osłonić "parawanem" tak pieknie pomalowany Ogólniak który teraz wygląda gorzej niż chlew! czy nie szkoda było pieniędzy na elewacię
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  janabal(2010-02-09)
 • i czym to sie zachwycać a nogi można na ulicach i chodnikach połamać te w okolicy giermkow to 50 lat nie były naprawiane grandal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-09)
 • to prawda Szkolna Janowska Slusarska Mączna nie były modernizowane od. .49 lat tu dopiero trzeba się zachwycac jak sprawnie ci starzy ludzie teraz emeryci się poruszają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-09)
 • szkoda, że te kolosalne pieniądze nie zostaną w Elblągu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-09)
 • i znow dla wygody urzedniow wydaje sie grube miliony zl a zwykly obywatel nic z tego nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ArnoldUPR(2010-02-09)
 • florek Cyfrowy Polsat ma szerokopasmowy inetrnet bezprzewodowo od kilku dni. ww. cyfrowypolsat. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-02-09)
 • florek Do -janabal. Masz racje. W Poznaniu, Wrocławiu stoją budynki przy ulicy, takie jak szkola, o której mówisz. Przy krawężniku postawione sa coś w rodzaju paneli. Jednocześnie odgradza wąski chodnik od krawędzi jezdni, i chroni pieszych i elewację budynku. Kiedy yrzędasy za coś takiego odpowiedzialni, za zniszczenie elewacji niedawno co odremontowanej szkoly "włączą swe mózgi " i zaczną myślec logizcnie /
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-02-09)
 • florek "Nasz " prezio się medoalnie lansuje, a ma problemy z wymową i artykuowaniem zdań przed kamerą >?Przysluchajcie się jego wypowiedzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-02-09)
Reklama