UWAGA!

Szpital miejski: Najpierw długi

- Połączeniu szpitali: wojewódzkiego i miejskiego nie mówimy: nie – powiedział wicemarszałek Piotr Żuchowski.

Podległy władzom Elbląga szpital miejski jest w dramatycznej sytuacji; jak szacuje Urząd Miejski, jego długi wynoszą dziś około 25 milionów złotych. Pomysł połączenia z pozostającym w gestii marszałka Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym znalazł się - obok planu prywatyzacji części oddziałów – w przyjętym w czerwcu przez Radę Miejską programie naprawczym.
     Wicemarszałek Piotr Żuchowski mówi, że od władz Elbląga otrzymał pismo w tej sprawie, ale z powodu sezonu urlopowego dopiero teraz przygotowuje odpowiedź. Żuchowski dodaje jednak, że Zarząd województwa najprawdopoodbniej nie odrzuci elbląskiej propozycji, bo szpital wojewódzki potrzebuje nowych pomieszczeń.
     - Ten szpital jest naszym największym obiektem - w sensie pracowniczym i gabarytowym, ale potrzeba mu miejsca, aby mógł przystosować się do obowiązujących obecnie standardów - wyjaśnia wicemarszałek. - Nie będzie jednak, że ktoś ma dzisiaj problem i ten problem po prostu nam sprzeda.
     Wicemarszałek dodaje, że połączenie obu szpitali nie jest proste – budynek szpitala miejskiego wymaga remontu, potrzebne są też zmiany w jego strukturze. Władze marszałkowskie nie mają również zamiaru spłacać długów miejskiej lecznicy.
     - Zadłużenie nas nie interesuje, jego spłata to warunek podjęcia jakichkolwiek rozmów - zastrzega Piotr Żuchowski. - Szpital wojewódzki to najlepsza i najprężniej działająca placówka w województwie i nie możemy narazić jej na żadne zakłócenia. Trzeba starannie rozważyć wszystkie "za" i "przeciw", bo decyzje w tej sprawie zaważą na losach obu placówek na wiele lat.
     Rzecznik prezydenta Agnieszka Staszewska nie chce komentować wypowiedzi wicemarszałka.
     - Prezydent wyrazi opinię wtedy, kiedy otrzyma pisemną odpowiedź na swoją propozycję - mówi rzeczniczka.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ...a czego się spodziewaliście?
 • no i co - miał rację Wilk i Dębski, żądając jego prywatyzacji ?, mineły wakacje, nic się nie zmieniło na lepsze, a wręcz przeciwnie, dług wzrósł z 21 mln do 25 mln, czyli w tym tempie na koniec roku będzie 30 mln. O ile wiem panowie ci złożyli rezygnacje z prac zespołu, po tym, gdy ich propozycje nie znalazły poparcia w Radzie Miejskiej. Długi zapłacą mieszkańcy Elbląga.
 • a co tu komentować, szpital i zbk, to kompromitacja, która wywróci budżet miasta na kilka lat
 • szpital wojewódzki też tonie w długach ale ma akredytacje więc będzie istniał .Więc proszę nie mówić iż działa prężnie i bez długów
 • racja WSZ tez ma niezłe zadłużenie, tylko że potrafii je odpowiednio zakamuflować - do pewnego czasu ? A akredytaca i tak nie uchroni szpitala przed ostatecznym rozrachunkiem, który nirchybnie wyjdzie na światło dzienne. A połączenie obu szpitali da tą przewagę, że zadłużrenie będzie można na kogo zwalić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prac adm. WSZ(2004-08-19)
 • głupi by był ten kto wziąłby ten szpital z długami czy bez, po co komu kapitałochłonne obiekty, nie przystosowane do aktualnych wymogów sanitarnych, z dublującym się personelem i bez odpowiedniego sprzętu?, nikt nie mówi prawdy do końca, a koniec będzie smutny - likwidacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pesymista(2004-08-19)
 • pesymisto raczej jesteś realistą. A co do szpitala Woj. to powinniśmy być dumni że taki szpital jest w Elblągu, trudno dzisiaj jak sie słyszy o utrzymanie sie szpitalom. A co do szpitala na Żeromskiego, czasami musi zaboleć, ale lepiej wcześniej niż za późno, bo koszty opieszałości niestety ale ponosimy my , społeczeństwo. Czy stać na utrzymanie szpiotala i ciągłe dokładanie. Fuzja niczego nie zmieni tylko spowoduje kryzys Woj Szpitala.Uważam , że raz trzeba odciąć ępowinę i ogłosić likwidację. A co na to Nasi Włodarze? może brakuje odwagi? Bo cokolwiek Władze nie zrobią i tak będzie źle, wszystkim przecież się nie dogodzi! Więc należy podjąć decyzję, bardzo trudną decyzję ale szkoda naszych pieniędzy na ratowanie trupa!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  OBSERWER(2004-08-19)
 • obecnie nic nie jest rentowne...............szkoły, szpitale, obiekty sportowe, biblioteki.............chory kraj lub ludzie w nim mieszkajacy................gratulacje samorządom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zantyr(2004-08-20)
 • to nie wina smorządów, tylko idiotycznych ustaw i braków w finansowaniu przez NFZ, kolesie musieli przecież kupować leki i sprzęt, żeby im coś przelano na te konta w Szwajcarii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realista(2004-08-20)
 • Uważam, że Szpital na Żeromskiego jest najlepszy w mieście pod względem opieki nad pacjentem. Mają rację samorządowcy niech go zamkną jak najszybciej, to szary przeciętny człowiek będzie umierał na ulicy. Bo gdy pojedzie do Szpitala Wojewódzkiego na Królwieckiej, to będzie czekał z zawałem na lekarza tylko 1 godzinę, bo pielęgniarki nic niezrobia w jego sprawie, jedynie mogą zadzwonić po pana doktora, który i tak będzie kazał czekać. Więc moi drodzy niełódźmy się pozostanie nam albo śmierć, albo lecznica dla zwierząt. W tym drugim przypadku więcej zaintresowania wykazuje lekarz weterynarii w stosunku do swoich poacjenów, niż lekarze z wychwalanego Szpitala Wojewódzkiego na Królewieckiej. Myślę, że powinniśmy się zastanowić bo oni też mają zadłużenie bardzo duże, ale nikt o tych sprawach finansowych nie mówi, raczej się je ukrywa. Pracownicy dostają pensję w połowie wypłacaną i jest dobrze. Zróbmy coś w sprawie oddłużenia Szpitala na Żeromskiego a nieciągle narzekajmy i obarczajmy się winą na wzajem. Bo Polak głupi jest przed szkodą, a po szkodzie jeszcze bardziej. Więc apeluję do Samorządowców i Pana Prezydenta zacznijcie w końcu myśleć, bo jak narazie to tylko pobieracie biernie pobory i macie wielkie pretensje, do wszystkich tych którzy mówią wam prawdę.
 • jasne poprzedniku, trochę racji jest w tym co napisałeś, tylko, powiedz, kto ma utrzymać ten szpital, kto ma zapłacić długi i przeprowadzić konieczne remonty i modernizacje / blok operacyjny, izba przyjęć i windy/, a zachowawcza postawa prezydenta znana jest nie od dziś i ona najbardziej szkodzi - brak decyzji - to śmierć dla szpitala
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2004-08-21)
 • Pisząc takie bzdury czy kiedykolwiek byłes pacjentem tego pitala jest topiękny kameralny szpitalik z fachowym i sympatycznym personelem .Szpital jest po remoncie powstalo wiele nowych odddziłów .Ma on we wrześniu tego roku 100 lat.Nie wiadomo czy za sto lat będzie istniał Szpital wojewódzki przy takim personelu jaki ma brak jest im serca i co z tego że jest nowy .Szpital na Żeromskiego pod względem opieki nad chorym jest najlepszy w mieście ludzie tam pracujący pracują sercem , a nie aparraturą a to dla pacjenta jest naważniejsze ,że nie jest intruzem. jest konkurencją dla innych i dlatego taki szum wokół niiego najlepiej się go pozbyć.To nie mury gwarantują powodzenie leczenia ale ludzie pracujący i o tym organ Założycielski musi pamiętać bo społeczeństwo i pacjenci tego szpitala go za to rozliczą. Trzymajcie się jesteście dzielni jesteśmy z Wami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pacjentka(2004-08-22)
Reklama