UWAGA!

Szwedzi nad Pregołą

Zacieśnia się współpraca pomiędzy Szwecją a obwodem kaliningradzkim. Jak zapowiadają politycy - korzyści z tego mają być naprawdę obopólne i powinny objąć w miarę różnorodne dziedziny gospodarki.

Jednakże to zacieśnianie współpracy rozpoczyna się od kontaktów pomiędzy wojskowymi. W miniony piątek przybyła do Kaliningradu oficjalna delegacja kół wojskowych, ze szwedzkim ministrem obrony na czele. Wcześniej w Moskwie, na spotkaniach z rosyjskimi ministrami ustalono, iż jeszcze w tym roku odbędą się na Bałtyku wspólne szwedzko - rosyjskie manewry wojskowe. Manewry najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone w listopadzie na wodach terytorialnych Rosji, w pobliżu Bałtijska - siedziby największej bazy rosyjskiej floty na Bałtyku.
     Jak podały niektóre agencje, w tym Rosbalt, manewry o podobnym zakresie i charakterze zamierzano przeprowadzić już dwa lata temu. Jednakże Szwecja wycofała się z tego przedsięwzięcia na znak protestu przeciwko rosyjskim akcjom wojskowym na terenie Czeczenii.
     Od pewnego czasu szwedzcy biznesmeni zainteresowani są ściślejszymi kontaktami handlowymi, a nawet poważnymi inwestycjami na terenie obwodu kaliningradzkiego. Także samorządy obwodu oraz południowej Szwecji - szczególnie okręgu Blekinge - prowadzą ożywioną wymianę informacyjną. Częste spotkania grup roboczych przygotowują grunt pod dalsze kontakty. Za kilka tygodni w Kaliningradzie odbędzie się wszechstronna prezentacja południowych okręgów Szwecji.
     Szwedzki minister obrony powiedział, że współpraca obydwu bałtyckich państw w zakresie obrony powinna nosić i nosi charakter pokojowy. W tym celu przewidywane są też wspólne działania zmierzające do zabezpieczenia i likwidowania broni, w tym pozostałości broni chemicznej zatopionej na dnie Bałtyku już po wojnie.
     Podczas ostatniego spotkania szwedzkiej delegacji z dowództwem Floty Bałtyckiej, a także władzami obwodu kaliningradzkiego przekazana została informacja, że jeszcze w tym roku nad Pregołą zacznie funkcjonować Konsulat Generalny Królestwa Szwecji. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Szwedzki konsulat w Kaliningradzie zostanie otwarty do 1 października - powiedział Sven Hirdman - ambasador tego kraju w Moskwie.
     Ambasador przewiduje dalszy rozwój, a nawet poważne ożywienie kontaktów pomiędzy kaliningradzkimi i szwedzkimi przedsiębiorcami.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama