UWAGA!

Ta hala jest nasza!

Około 140 handlowców z hali przy ul. Grunwaldzkiej obawia się o swoje miejsca pracy. Kupcy nie wiedzą co ich czeka, bo właściciel budynku - spółka Holding Elzam - wystawił na sprzedaż halę wraz z całym kompleksem obiektów, w których dawniej mieściły się zakłady "Zamech". Termin składania ofert minął dzisiaj.

Hala wraz z pozostałymi budynkami została wybudowana w latach 30 – tych ubiegłego wieku. Teraz dominują w niej boksy z odzieżą i butami – od kilkunastu lat jest to popularne miejsce zakupów elblążan i mieszkańców okolic. Wielu kupców handluje tu od dawna. Niektórzy - już nawet od 15 lat. Niewielkie sklepy dają zatrudnienie całym rodzinom.
     - Włożyliśmy wiele trudu w poprawę wyglądu hali i uczciwie zapracowaliśmy na to, żeby teraz została ona w naszych rękach – mówią właściciele boksów.
     Zrzeszeni w stowarzyszeniu El Centrum handlowcy czują się zlekceważeni przez Holding Elzam. Twierdzą, że spółka powinna ich oficjalnie powiadomić o ogłoszeniu przetargu na sprzedaż hali.
     - O wszystkim dowiedzieliśmy się przypadkowo, w ubiegłym tygodniu. To za mało czasu na skuteczną walkę o budynek - denerwują się kupcy.
     Holding Elzam (głównym udziałowcem w tej spółce są Narodowe Fundusze Inwestycyjne, udziałowcem mniejszościowym jest skarb państwa) nie zamierza sprzedać samej tylko hali. Wartość kompleksu przy Grunwaldzkiej została wyceniona na prawie 13, 5 miliona złotych. Prezes Holdingu, Piotr Topolewicz tłumaczy, że realizuje strategię, którą wyznaczyli mu akcjonariusze.
     - O tym, że budynki przy Grunwaldzkiej będą sprzedawane, było wiadomo od dawna - mówi prezes Topolewicz. - Mamy nadzieję, że uzyskamy cenę, jaka usatysfakcjonuje nas i naszych właścicieli. Zarząd ocenia, że nabywca powinien być zainteresowany kontynuowaniem dotychczasowej działalności .
     Sprawą hali i skargami handlowców na to, że nie zostali poinformowani o ogłoszeniu przetargu zainteresował się prezydent Elbląga.
     - Tuż po spotkaniu z kupcami prezydent wysłał do ministra Jacka Sochy list, w którym poinformował o problemie oraz o tym, że w związku z planami holdingu zagrożonych jest wiele miejsc pracy - wyjaśnia rzeczniczka Henryka Słoniny, Agnieszka Staszewska. - Także wczoraj prezydent przeprowadził telefoniczną rozmowę z przedstawicielką ministerstwa. Wynikało z niej m.in., że choć stowarzyszenie El Centrum nie ma osobowości prawnej, może przystąpić do przetargu.
     Kupcy zebrali między sobą wadium w wysokości 100 tysięcy złotych i złożyli swoją ofertę. Zapowiadają, że są zdeterminowani, aby do końca bronić hali.
     - Wartość tej hali to my i nasza praca, jeśli nie wygramy, wypowiemy umowy dzierżawy, jakie zawarliśmy z Elzamem - grożą handlowcy.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jesli nie kupia to wypowiedza umowy to co im to da?? tylko sami sobie petelke zawiaza.
 • ...rzeczywiście, osobliwyWydźwięk zakończenia tej infoNotki
 • "jeśli nie wygramy, wypowiemy umowy dzierżawy, jakie zawarliśmy z Elzamem - grożą handlowcy." No i co??? Do tej pory nie wiedzieli, że nie są na swoim?! A jak sie na swoim nie jest to trzeba interesu w dwójnasób pilować. Przetarg to nie sprzedanie pary butów, ogłaszany jest duuużo wcześniej, czytać trzeba to i owo, a nie tylko kasę liczyć. Do p. prezydenta S. mam wiele uwag, ale obiektywnie rzecz biorąc nie w tym momencie i nie w tej sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BadMan(2005-04-27)
 • ja czegoś tu nie rozumiem, jest właścieciel który chce to sprzedać, i myslę że jeżeli kupcy dadzą tyle samo albo więcej to zdobędą ten lokal, ja swoją drogą byłbym za tym aby ten budynek wzięła jakaś duża firma, wyburzyła i na jego miejsce postawiła lokal kilkupietrowy w nowoczesnym stylu z miejscami handlowymi windami itp., bo to to jest straszydło które długo w centrum będzie straszyć. kupcy jak chcą handlować w byłych fabrykach to mogą się przenieść gdzieś na ubocze, świetność tej hali dawno minęła, dziś nie przystoi taki lokal w centrum europy!
 • Piotr, ale ten budynek już zdążył wrosnąć w krajobraz nowoczesnego Elbląga, więc z tym wyburzeniem... aby nie tak z korzeniami :) Poza tym masz rację, moim skromnym zdaniem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BadMan(2005-04-27)
 • a moim zdaniem pan Słonina ulega zbytnio panu Kozłowskiemu. Bo na zdrowy rozum, hale będą spełniały obecne funkcje albo inne. Oczywiście jeśli będą to inne to też powstaną miejsca pracy w produkcji, handlu itp., może być ich więcej nie mniej jednak niż obecnie. A właściciele boksów mają prawo wyboru a nawet mogą się przebranżowić by nie utracić zarobków np. na operatora wóżka widłowego lub tokarza czy suwnicową w zależności od przyszłych potrzeb. Jest jednak jeszcze jedna opcja, która mnie najbardziej by ucieszyła biorąc pod uwagę pracujące na hali laleczki
 • PRZECIEŻ NIKT KUPCOM NIE ZABRANIA KUPIĆ TEJ HALI W PRZETARGU.!!! TO JUŻ CHYBA INNE CZASY MAMY.!!! OD DAWNA BYŁO WIADOMO ZE TO JEST DO SPRZEDAŻY. I WIADOMO JAKA JEST STRATEGIA HOLDINGU. I TAK JUZ WSZYSTKO ROZPIEPRZONO...CAŁY HOLDING.!!! Z 1000 PRACOWNKÓW ZOSTAŁO BODAJŻE 10 ( SŁOWNIE: DZIESIĘĆ) RAZEM Z PREZESEM I SEKRETARKĄ.!!! I DOBRZE NIECH SPRZEDAJĄ TEN BDYNEK.! CZASY ELZAM-HOLDINGU JUŻ NIESTETY MINEŁY BEZPOWROTNIE. URZĘDNICY Z WARSZAWY SIĘ O TO STARALI JUŻ OD ŁADNYCH PARU LAT. WIEM O TYM. PRZYNAJMNIEJ JAKO AKCJONARIUSZ COŚ Z TEGO BĘDĘ MIAŁ. DYWIDENDE ALBO INNA FORMĘ PIENIĘŻNĄ.! MAM NADZIEJĘ ŻE PAN PREZES UMORZY CZĘŚĆ AKCJI.?? I WYPŁACI PIENIĄŻKI AKCJONARIUSZOM.!
 • A TAK NA MARGINESIE TO KUPCY SIĘ DOPIERO BIEDACTWA OBUDZIŁY.!!! I ŻĄDAJĄ ŻEBY ICH TRAKTOWANO NA JAKIŚ DZIWNYCH SPECJALNYCH WARUNKACH.!!! BIEGAJĄ DO PREZYDENTA. BARDZO TO ŚMIESZNE. A PRZECIEŻ HOLDING TO SPÓŁKA PRYWATNA BO AKCYJNA.!!! KAŻDY MOŻE SOBIE KUPIĆ TAKI BUDYNEK W PRZETARGU JAK MA OCHOTĘ I KASĘ.!!! A ONI KUPCY SIĘ TERAZ UŻALAJĄ NAD SOBĄ I UDAJĄ BARDZO POKRZYWDZONYCH.!!! PRZECIEZ TYLKO WYNAJMOWALI TE BOKSY.!!! MIMO WSZYSTKO NIE MOGĘ ICH ZROZUMIEĆ.!!! ZUPEŁNIE INNĄ JEST SPRAWA ROZWALANIA STOPNIOWEGO TAKIEGO KIEDYŚ WIELKIEGO ZAKŁADU. ALE TO WINA WARSZAWIAKÓW Z NFI. UCZESTNICZYŁEM NA WALNYCH ZGROMADZENIACH AKCJONARIUSZY TO WIEM. NO I PRACOWAŁEM KIEDYŚ W TEJ FIRMIE. OJ NAPATRZYŁEM SIĘ TAM RÓŻNYCH CZASAMI DZIWNYCH I ZATRWAŻAJĄCYCH RZECZY I PRZEKR.....!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MAAA- BYŁY PRACOWNIK I AKCJONA(2005-04-27)
 • A PAN KOZŁOWSKI I SOLIDARNOŚĆ JAK ZWYKLE POD PUBLICZKĘ. I BIJA PIANĘ.!!! PAN KOZŁOWSKI TO TYLKO TAM GDZIE MEDIA...ON LUBI MEDIA I NIC WIĘCEJ NIE ROBI.!!!
 • Przetarg był ustawiony od samego początku (pieprzone urzędasy i biurwy wszędzie mają swoje macki). To wszystko śmierdzi poczynając od pana p. Przez takich ludzi Polska zawsze będzie przodować w rankingach łapowniczych. Szkoda mi handlowców, którzy uczciwie zapracowali na dobre imię tej hali. Zawsze można było kupić tam coś ciekawego i niedrogiego. Zarząd Holding Elzam powienien dostać jakąś nauczkę - ludzi się szanuje panie prezesie! Oczywiście, że można wybudować kolejny hipermarket, tylko dlaczego decydują o tym urzędasy z W-wy a nie mieszkańcy, którzy najlepiej wiedzą czego im w E-gu brakuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Katasza(2005-04-27)
 • niestety jeszcze dużo czasu musi minąć zanim będzie można wziąć udział w uczciwym przetargu, w którym nie wiadomo od początku jakie oferty kto daje i kto wygra...cholera mnie bierze jak czytam takie bzdury o "iinnych czasach", jakby były inne to młodzi ludzie nie musieliby wyjeżdżać z kraju żeby zarobić na start!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  patrio(2005-04-27)
 • Sorry, może czegoś tu nie rozumiem...To już wiadomo, że przetarg jest ustawiony?.... Wiadomo, że ktoś wziął łapówki?...Pewne jest, że wyrzucą kupców? Skąd to wszystko wiecie ???? Bo może wymyślacie tylko niestworzone brednie zgodnie ze spiskową teorią dziejów?
Reklama