UWAGA!

Tak zarabiają w miejskich spółkach

 Elbląg, EPWiK zatrudnia najwięcej osób spośród wszystkich miejskich spółek
EPWiK zatrudnia najwięcej osób spośród wszystkich miejskich spółek (fot. MS, archiwum portEl.pl)

W 2016 roku najlepiej, spośród wszystkich pracowników spółek miejskich, zarabiały osoby zatrudnione w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Najwięcej pracowników zatrudniało z kolei Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Co ciekawe, w większości miejskich spółek spadło zatrudnienie.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarki miasta przedstawiono raport z działalności miejskich spółek za 2016 roku. Wynika z niego, że w większości przedsiębiorstw wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie, spadła za to liczba zatrudnionych. Najbardziej na podwyżkach skorzystali pracownicy Pętli Żuławskiej, która zarządza portami i przystaniami (Elbląg ma w niej mniejszościowy udział), tutaj wydatki na wynagrodzenia wzrosły o ponad 9 procent w porównaniu z 2015 rokiem. O siedem procent wzrosły także pensje w Zakładzie Utylizacji Odpadów i Zarządzie Komunikacji Miejskiej. Średnie wynagrodzenie w Tramwajach Elbląskich, których pracownicy strajkują w sprawie podwyżek, w 2016 roku wzrosło o 3 procent.
       - Kategoria miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia brutto obejmuje praktycznie wszystkie elementy wynagrodzenia wypłacane pracownikom z funduszu osobowego, w tym także nagrody jubileuszowe i roczne, co – szczególnie w spółkach o niższym zatrudnieniu może zniekształcać zarówno poziom jak i kierunek zmian w wynagrodzeniach ich pracowników – czytamy w raporcie.
       Co ciekawe, w 2016 roku w dwóch spółkach koszty wynagrodzeń spadły. O 8 procent w Zarządzie Portu Morskiego, nieznacznie - bo o 0,6 proc. - w Przedsiębiorstwie Dróg i Mostów.
       Średnia pensja w ZPM, gdzie pracuje 5 osób, nadal jest najwyższa spośród wszystkich spółek – 5726 zł brutto. - Na jego poziom istotny wpływ ma wynagrodzenie dyrektora i głównego księgowego spółki – czytamy w raporcie.
       Kolejne miejsca w rankingu zajmują EPEC (5178 zł brutto) i EPWiK – 4677 zł. Na drugim biegunie są z kolei pracownicy MPO i PDiM. Te dwie spółki w 2017 roku zostały połączone zresztą w jedną – Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
       W 2016 roku w większości spółek miejskich spadło zatrudnienie. Najbardziej w MPO, o prawie 28 procent, czyli 24 etaty. O 6 etatów mniej miały EPEC i EPWiK.
      
       Zatrudnienie w elbląskich spółkach miejskich w 2016 roku
      
Spółki ze 100-procentowym udziałem miasta
       EPWiK – 289,8 etatu (spadek o 2,4 proc.)
       EPEC – 169,1 etatu (spadek o 3,4 proc.)
       ZUO – 141,7 etatu (spadek o 1,1)
       MPO – 58,9 etatu (spadek o 28,9 proc.)
       Tramwaje Elbląskie – 148,1 etatu (wzrost o 0,5 proc.)
       ZKM – 32,6 etatu (spadek o 1,8 proc.)
       ETBS – 8 etatów (bez zmian)
       Zarząd Portu – 5 etatów (bez zmian)
      
       Pozostałe spółki
       PDiM – 37,4 etatu (wzrost o 3,9 proc.)
       W-MF Poręczenia Kredytowe – 14,4 etatu (spadek o 0,7 proc.)
       Centralny Wodociąg Żuławski – 116,7 etatu (spadek o 1,2 proc.)
       Pętla Żuławska – 2,8 etatu (bez zmian)
      
       Przeciętne wynagrodzenie w elbląskich spółkach miejskich w 2016 roku (kwoty brutto):
      
Spółki ze 100-procentowym udziałem miasta
       EPWiK – 4677 zł (wzrost o 2 proc.)
       EPEC – 5178 zł (wzrost o 0,6 proc.)
       ZUO – 3597 zł (wzrost o 7,6 proc.)
       MPO – 2503 zł (wzrost o 5,2 proc.)
       Tramwaje Elbląskie – 3645 zł (wzrost o 3,2 proc.)
       ZKM – 3653 zł (wzrost o 6,9 proc.)
       ETBS – 3913 zł (wzrost o 4,2 proc.)
       Zarząd Portu – 5726 zł (spadek o 8 proc.)
      
       Pozostałe spółki
       PDiM – 2739 zł (spadek o 0,6 proc.)
       W-MF Poręczenia – 3679 zł (wzrost o 0,2 proc.)
       Centralny Wodociąg Żuławski - 3934 zł (wzrost o 2,8 proc.)
       Pętla Żuławska - 4985 zł (wzrost o 9,3 proc.)
      
       W środę przedstawimy wyniki finansowe spółek.
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pracuje w tramwajach ale takie kwoty to ja na odcinku wypłaty to nie widziała u mnie jest jakiś 2600 brutto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  3
  Ptacownik spolki (2017-09-05)
 • Co to znaczy "Przeciętne"? Czy jest to średnia, czy mediana czy dominanta bo nie rozumiem?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  NiePrawyAleSprawiedliwy(2017-09-05)
 • Przeciętne wynagrodzenie:Prezes je na obiad mięso a zwykły pracownik kapustę. Przeciętnie wszyscy jedzą gołąbki!!!:-)
 • RobertKoliński Gdyby jeszcze dziennikarze mogli podać zarodki prezesów i zarządów tych spółek, a dopiero potem zarobki pracowników i wtedy wyliczyć średnią, to mielibyśmy czarno na białym rozpiętość dochodową w miejskich spółkach. W dniu dzisiejszym wystąpiłem o takie informacje do Biura Prasowego UM, ale jego pracownicy odmówili obywatelowi dostępu do takich informacji, odsyłając mnie do Biuletynu Informacji Publicznej na stronach UM. Sęk w tym, że znajdują się tam jedynie ogólne zasady wynagradzania kierowników miejskich jednostek organizacyjnych czy gminnych osób prawnych, ale bez podawania żadnych kwot. Nieco informacji można uzyskać z oświadczeń majątkowych dyrektorów za ubiegły rok i z nich wynika, że np. dyr. ZKM zarabiał w 2016 r. nieco ponad 9.5 tys. zł/mies. , zaś dyr. TE ok. 6.7 tys. zł/mies. Zagadką są zarobki prezesa EPEC, bo o ile wiemy, że w 2012 r. zarabiał ok. 16.5 tys. zł/mies. (więcej, niż prezydent miasta wtedy), to z oświadczenia majątkowego widocznego na stronie BIP wynika, że w listopadzie 2016 (wtedy został zatrudniony nowy dyrektor i z tego miesiąca pochodzi jego oświadczenie majątkowe) zarobił ok. 32 tys. zł (!). Zachęcam elbląskich dziennikarzy do zawodowej ciekawości w tej sprawie:)
 • No to już wiem dlaczego EPWiK pobiera opłaty za deszcz. Ktoś musi tym pracownikom dać na podwyżki. Na zachodzie miasto 100 tys ma około 100 pracowników wodociągów i w takiej Irlandii np. woda jest za darmo. A u nas ???Ale jjajja jakby powiedział Smoleń gdyby żył. Dwie najbardziej zacofane i skompromitowane firmy w Elblągu najlepiej zarabiają. Gdzie jest właściciel ??? i kiedy zrobi porządek ???
 • Czy to tam gdzie są największe wzrosty tam najwięcej daja sobie nagród? Ale za co te nagrody? Za pierdzenie w stołki?
 • Hm, szkoda, że nie podają modalnej, bo to pokaże jak to wygląda;) Przecież średnia 4 tys. wychodzi przy 19 pracownikach zarabiających 2,5 i jednym, który dostaje 32,5;)
 • Epec. .. .Spółka. która generuje wysokie czynsze na osiedlach i wysokie płace dla siebie ? Tak to wygląda. Ani tam nadzoru, ani właściciela - prawdziwego. A przecież jest własnością elblążan. ( teoretycznie ). W sumie to, jak " firma " z ograniczoną odpowiedzialnością, od wielu lat. Zapewne do czasu. .. Prywatyzacja. .uzdrowi ją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  pampi-ZAWADA(2017-09-05)
 • RobertKoliński W drodze małego sprostowania - pracownik Biura Prasowego Urzędu Miasta nie odmówił mi tych informacji zupełnie, co byłoby to niezgodne z prawem, ale - nie podawszy mi ich jednak, co jest faktem;) - wskazał drogę, w jakiej mogę je uzyskać w trybie ustawowym, w ciągu 14 dni. Panie Łukaszu, zamieszczam jak Pan widzi sprostowanie i - ciesząc się, że urzędnicy miejscy czytają lokalne media, interesują się problemami obywateli i starają się pomóc - pozdrawiam Biuro Prasowe UM:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  RobertKoliński(2017-09-05)
 • Pora na zmiany na tych ciepłych posadkach!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-09-05)
 • Drodzy Państwo proszę się przyjrzeć Zarządowi Portu 5 etatów średnie zarobki 5726 zł Pętla Żuławska 2.8 etatu średnia zarobków 4985 zł ETBS 8 etatów średnia zarobków 3917 zł. brak słów. .. .
 • Ta kwota to podana dwóch dyrektorów i kolejnych Trzech najwięcej zarabiajacych
Reklama