UWAGA!

Targowisko bez opłat?

 Elbląg, Targowisko bez opłat?
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Grupa elblążan domaga się od radnych zniesienia opłaty targowej w Elblągu. - Takie opłaty zniosło już wiele miast w Polsce, by wzmocnić małą przedsiębiorczość – argumentują. Co roku do budżetu miasta z opłaty targowej wpływa około 150 tysięcy złotych.

 - Wszyscy widzimy, w jakim stanie jest targowisko przy ul. Dąbka i jakie są tutaj warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Miasto nie ma pieniędzy na przebudowę tego miejsca, więc powinno chociaż ulżyć tym małym przedsiębiorcom, którzy ciężko pracują, niewiele zarabiają, a muszą ponosić dodatkowe spore koszty – mówi Robert Grabowski, prezes stowarzyszenia Elblążanie Razem, które wystąpiło do radnych z wnioskiem o zniesienie opłat targowych w Elblągu. - Nie tylko odciążyłoby to w sposób znaczący handlowców z Targowiska Miejskiego, ale również wpłynęłoby na wzrost ich konkurencyjności wobec masowo powstających w Elblągu dyskontów i supermarketów.
       Zniesienie opłaty targowej i innych opłat i podatków lokalnych umożliwia nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która weszła w życie z początkiem tego roku. Decyzja za każdym razem należy do samorządu, coraz więcej gmin z tego korzysta. Opłaty targowe zniosły już m.in. Słupsk, Ełk, Gdańsk, Poznań, Warszawa czy Katowice.
       - Wiceprezydent Nowak powiedział na jednej z komisji Rady Miejskiej, że kokosów z opłaty targowej nie ma. Wynika więc z tego, że straty dla budżetu miasta, gdyby doszło do zniesienia opłaty targowej, byłyby znikome. Ulga dla kupców w ciężkich przecież czasach ma w naszej ocenie o wiele ważniejsze znaczenie. Tym bardziej że za dotychczas pobieraną opłatą nie idą praktycznie żadne prace modernizacyjne na targowisku, które zdecydowanie podniosłoby jakość oferowanych tam usług. Dotychczas o targowisku władze przypominały sobie tylko, gdy nadchodziły wybory – dodaje Robert Grabowski.
       - Pismo do nas wpłynęło, z pewnością zajmie się tym tematem komisja gospodarki miasta. Wystąpimy do prezydenta o opinię w tej sprawie. Sam jeszcze nie mam zdania na ten temat. – powiedział nam Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - W najbliższych tygodniach będziemy o tej sprawie dyskutować.
       Koszt funkcjonowania targowiska przy ul. Dąbka w 2015 roku wyniósł 645 tysięcy złotych. Przychody – 757 tysięcy złotych. Wpływy z samej opłaty targowej wyniosły 149 tysięcy złotych. Miejskimi targowiskami – przy ul. płk. Dąbka i Pestalozziego – jeszcze kilka miesięcy temu zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obecnie administratorem jest Zarząd Budynków Komunalnych.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jeśli inne miasta mogą bez opłat, to dlaczego Elbląg nie może ?
 • jak sobie wyobrażacie jak nie będzie opłat, to kto będzie sprzątał????? wywoził śmieci. kto za to zapłaci???i w jaki sposób przydzielane będą miejsca targowe?????na żywioł kto wcześniej wstanie czy jakaś mafia?? Na tym targowisku przez 60 lat nic nie zrobiono brano tylko pieniądzę, żadnych inwestycji!!!!!
 • świetny pomysł by pomóc małym przedsiębiorcom - jestem na tak !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  12
  marcin.ko(2016-03-23)
 • Ci sami co do tej pory. Proszę przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem i dopiero pisać.
 • opłaty powinny zostać! handlujących chyba stać na zapłacenie!!!
 • Miasto nie stać na przebudowę targowiska. INFORMUJĘ ze w tym województwie????jest kasa na targowiska tylko trzeba po nią wystąpić. A wiadomość o tym była w TVP olsztyn. Wynika z tego że w Elbląskim UM pracują nie kompetentni ludzie. KRÓTKO.
 • Chyba już dość rozszczeniowy na wydziwiali w 2013 roku teraz to? Jak ktoś sprzedaje ma płacić i już jak nie sprzedać działkę deweloperowi i nie będzie problemu! Pójdźmy dalej niech wszyscy jeźdzą ZKM za darmo nikt niech nie płaci parkometrom, ani podatku od nieruchomości co jeszcze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  8
  Kat.Na.Idiotów(2016-03-23)
 • Duże miasto Elbląg -130 tys a targowisko rodem z PRL-u. BRAK zadaszenia, alejki takie że można nogi połamać-obuwie zniszczyć. artykuły stoją na ziemi -brak straganów i te budy. Do tego non stop jadące samochody-smacznego życzymy tym co kupują zatrute warzywa -spalinami. O handlarzach papierochami i gorzałą nie wspominamy. SŁUŻBY SPIĄ.
 • Po co ten rynek w ogóle jest ???Mohery widują się przecież codziennie w kościele.
 • Najlepiej 0 oplat. Nawet kas fiskalnych tam nie maja. Sam czesto kupuje na rynku, ale bez przesady. Inni placa normalnei zusy, podtki dochodowe, vaty,
 • Rada miasta najlepiej by zlikwidowała rynek i postawia 99 Lidla. Nie ma na to naszej zgody!!!Polska dla Polaków. Dość wyzysku i dojenia nas przez Szwabów!!!
 • Kiedy zobaczymy Straż miejska ścigającą srające psy i ich właścicieli????
Reklama