UWAGA!

Termin modernizacji „gastronomika” będzie dotrzymany

Elbląg, Termin modernizacji „gastronomika” będzie dotrzymany
Fot. P. S.

W ubiegłym roku informowaliśmy o generalnym remoncie Zespołu Szkół Gospodarczych. Budowa nowoczesnego zaplecza gastronomicznego do nauki zawodu będzie kosztowała ponad 6 mln zł i ma się zakończyć w 2009 r. Pojawiły się jednak problemy, które wstrzymały inwestycję. W ratuszu uspakajają, a w szkole z nadziejami oczekują na konkretne działania.

- Projekt modernizacji szkół gastronomicznych w Elblągu, Olsztynie, Ełku i Szczytnie jest współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego - wyjaśnia Dariusz Ignatowicz, koordynator projektów finansowanych ze środków unijnych i krajowych w Urzędzie Miejskim. - Składa się z czterech zadań, realizowanych w czterech miastach województwa. Urząd Marszałkowski w Olsztynie wydał dyrektywę, na mocy której liderem, a więc odpowiedzialnym za wykonanie wszystkich czterech zadań, zostało Szczytno. Władze tego miasta nie zgodziły się na taką koncepcję. To spowodowało poślizg w planach wykonawczych, także w Elblągu, z uwagi na blokadę środków unijnych. Sprawa oparła się o Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W końcu zdecydowano, że będą cztery oddzielne projekty, a liderowanie nad nimi przejęło Biuro Znaków Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Jeszcze w sierpniu elbląski samorząd podpisze z marszałkiem województwa umowę na ten projekt, w październiku złożymy projekt, a grudniu zostanie podpisana umowa na jego realizację. W ten sposób otrzymamy zielone światło i zadanie unowocześnienia Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu będzie wykonane w planowanym terminie - uspokaja Dariusz Ignatowicz.
     - Znana jest mi stawka, o którą zabiegamy - mówi Maria Dobosz, dyrektor w Zespole Szkół Gospodarczych. - Byłam w takich nowoczesnych szkołach w Danii i Francji. Uczniowie szkolą się na najnowocześniejszym sprzęcie. Przyszli gastronomicy wykonują potrawy, które są trendy. Korzystają z profesjonalnie urządzonego bufetu ze sprzętem do przyrządzania napojów i specjalnej sali konsumpcyjnej. Hotelarze mają do nauki nowocześnie wyposażone pokoje i sprzęt do utrzymania porządku. Pomimo tak znakomitych warunków do nauki zawodu, szkoły w tych krajach mają problemy z naborem, dlatego poszukiwani są tam absolwenci polskich szkół. A w naszym województwie, którego przyszłość upatruje się w rozwoju turystyki, tak znakomicie wyposażone placówki oświatowe są bardzo potrzebne. Już w tej chwili nasi absolwenci, zdając egzamin potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe, mogą ubiegać się o suplementy. Są one wydawane w językach angielskim, francuskim, niemieckim, a człowiek z takim dokumentem znajdzie pracę w całej Unii Europejskiej. My zabiegamy o unowocześnienie wyposażenia w naszej szkole z myślą o przygotowaniu wysoko kwalifikowanych kadr dla turystycznych potrzeb Warmii i Mazur. Nie kryję, że z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o odblokowaniu projektu modernizacji szkoły z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Jeśli wszystko się uda, to projekt modernizacji zakończy się w roku 2009 - podkreśla dyrektorka.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A mówią że oświata taka bidna, oni tacy bidni jak lekarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bartuś(2008-08-26)
 • A moim zdaniem. .. .uważam ze modernizacja ZSG jest bardzo przydatna. Ciesze sie ogromnie z tego powodu, że juz niedługo ów budynek będzie jedną z najlepiej wyposażoną szkołą gastronomiczną w województwie. Pozdrawiam nauczycieli!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Absolwent 2005(2008-08-27)
 • Pieniądze z unii to większa część środków na tainwestycję do której dopłaci miasto. Dobrze się stało, że szkola stanie się placówką na miarę XXI wieku. A do tej inwestycji, mowa o biednej oświacie w domyśle mowa o zarobkach nauczycieli, zupełnie nie pasuje. Pensje pedagogów to zupełnie inna, chociaż dla tego środowiska na pewno ważna sprawa.
 • Budynek Zespołu Szkół Gospodarczych wybudowano w latach 1926-1929.W styczniu 1930 r. została tu przeniesiona z ul. Słonecznej Szkoła Zawodowa i Gospodarstwa Domowego dla Dziewcząt, którą wkrótce nazwano dowcipnie „ Klops Akademie” . W elewacji skrzydła bocznego tej szkoły znajduje się wejście główne zwieńczone łukami z filarami, nad którymi zamieszczono figury trojga dzieci (uczniów). Autorką tych rzeźb była pochodząca z Kolonii Erna Becker-Kahns, która do Elbląga przybyła prawdopodobnie „ za głosem serca” i w latach 1927-1945 mieszkała przy ul. Kopernika 9.Jej dziełem było wiele detali architektonicznych zdobiących ważne dla miasta obiekty, z których część się zachowała. Zaprojektowała m. in. sześć dużych figur z postaciami zasłużonymi dla historii i gospodarki Elbląga, zdobiących kolumny na zapleczu wybudowanego w 1930 r. prezydium policji i drugiej części ratusza (dzisiaj hotel „ Gromada” ), dwie tablice z brązu na pomniku na Gęsiej Górze, relief z piaskowca nad wejściem do budynku Zarządu Portu przy ul. Portowej, herb Elbląga wykonany z majoliki kadyńskiej zdobiący do niedawna filar mostu na ul. Warszawskiej (herb obecnie w renowacji)), słynnego „ konika” na narożniku dawnego Banku Zachodniopruskiego, obecnie apteki przy ul. 1 Maja. Erna Becker-Kahns była również autorką najpiękniejszej elbląskiej fontanny, która znajdowała się w Parku Kajki i przedstawiała grupę aniołków („ Putten-Brunnen” ).
Reklama