UWAGA!

To będzie jazda za unijną kasę

 
Elbląg, Tak będą wyglądały nowe tramwaje (mat. wykonawcy)
Tak będą wyglądały nowe tramwaje (mat. wykonawcy)

14 milionów złotych ma kosztować zakup trzech nowych tramwajów wraz z przebudową zajezdni tramwajowej i stworzeniem węzła przesiadkowego przy dworcu PKP. Prezydent Elbląga złożył wniosek o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych. I pieniądze dostanie. Z unijnej kasy popłynie prawie 10 mln zł. Już wiadomo, że tramwaje wyprodukuje dla Elbląga spółka z Poznania, a cała inwestycja ma zakończyć się w 2019 r. - To kolejny krok w rozwoju transportu publicznego - cieszy się prezydent Witold Wróblewski.

Projekt zakłada zakup trzech sztuk nowego, niskoemisyjnego taboru tramwajowego wraz z niezbędną do jego obsługi infrastrukturą towarzyszącą oraz modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej: hali zajezdni z niezbędnym wyposażeniem, torami wjazdowo-wyjazdowymi wraz z siecią trakcyjną górną.
       Oprócz tego przy dworcu PKP ma powstać węzeł przesiadkowy. Zostaną przebudowane dwa perony tramwajowe przy al. Grunwaldzkiej, zamontowane tablice informacyjne dla pasażerów, biletomaty, stojaki rowerowe, elementy małej architektury. Powstanie także system park & ride, zachęcający kierowców do pozostawienia auta na parkingu przy dworcu i poruszania się po Elblągu komunikacją miejską.
       Koszt całej inwestycji to 14 mln zł. Blisko 10 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.
       - To bardzo dobra wiadomość, pod koniec tego miesiąca marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podpisze umowę o dofinansowaniu - zakomunikował podczas dzisiejszej (17 listopada) konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Jesteśmy już po przetargu i wiadomo, że nowe tramwaje wykona dla nas firma z Poznania. Długość wagonu to 14 m, a innowacją będzie niska podłoga w środkowej części pojazdu.
       - Od momentu podpisania umowy o dofinansowaniu inwestycji, mamy 24 miesiące na wykonanie zadania - dodaje wiceprezydent Janusz Nowak.- Będziemy robić wszystko, by nowe tramwaje jak najszybciej pojawiły się na torach - zakończył.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i bardzo się cieszę, mimo że nie jeżdżę tramwajami, a le zawsze w tym moim małym elblągu coś się dzieje. brawo
 • Oczywiście podwozie nie będzie pasowało do torów i kątówkami będziecie krawężniki przycinać?
 • Zamknij pysk malkontęcie.
 • No i fajnie. Jak przejeżdżam koło zajezdni, to mam wrażenie, że to dziewiętnasty wiek. Nareszcie coś pozytywnego.
 • Superowo
 • bardzo sie ciesze mam nadzieje ze dla pracowników tramwai tez normalne szatnie i jakies pomieszczenie bedzie bo teraz to brak słów - jakby ktoś zobaczył to by się przeraził
 • Chyba 20 wiek
 • ile zle widze 3 sztuki hahahah a my w Olsztynie zamawiamy 24 nowe za 160 mln zł wezcie tego prezydenta wywalcie wybory tuz tuz mami wam potrzeba 20 nowych te pesy juz tez zlom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21
  26
  olsztynskieitramwaje(2017-11-17)
 • Kiedy wreszcie elblążanie zrozumieją, że zakup i rozbudowa linii tramwajowych w Olsztynie to inny program unijny i Elbląg nie może z niego korzystać. Proszę więc przestańcie wciąż z tym Olsztynem i jego tramwajami. To nie ma nic wspólnego z nami i żaden prezydent, póki są takie, a nie inne programy, tego nie zmieni. Zamiast doceniać tego rodzaju działania to wciąż krytyka. Tymczasem małymi krokami, ale konsekwentnie można unowocześniać nasze tramwaje. Jeszcze raz skończcie z tą zawiścią wobec Olsztyna. Wszystkim niezadowolonym z przynależności do tego województwa chciałbym powiedzieć, że kiedy należeliśmy do Gdańskiego (w latach 1948-1975 r. ) to wielu mieszkańców Elbląga uważało, że przejście pod Olsztyn poprawi sytuację naszego miasta, gdyż sądzono, że Gdańsk nas zaniedbuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  29
  Staruchikomuchorazubecjant(2017-11-17)
 • Oooo Olsztyn pieniędzy w końcu Elblągowi nie ukradł, cud!
 • to teraz juz wiecie dlaczego za wode zaplacicie 10% wiecej?
 • Bilety komunikacji w Elblągu są jednymi z najdroższych wśród miast do 100 tysięcy mieszkańców. Czas najwyższy skończyć z podnoszeniem cen biletów. Miasta idą w kierunku darmowej komunikacji, a w Elblągu ciągle mało. Brak słów.
Reklama