UWAGA!

To będzie strzelnica

 

Od jakiegoś czasu w drodze na cmentarz Dębica, na ul. Łęczyckiej można zauważyć postępujące prace budowlane. Jest to teren wojskowy. Postanowiliśmy sprawdzić, co to za inwestycja. Okazało się, że wysłużona już, stara strzelnica wojskowa przechodzi rewitalizację i niedługo powstanie tam obiekt spełniający wymogi UE.

Odpowiedzialny za sprawy związane z przebudową obiektu, wyborem wykonawcy oraz nadzorem na pracami i finansowaniem jest Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie. Po skończonych pracach „nowa” strzelnica zostanie ponownie przejęta przez 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną.
       O szczegóły zapytaliśmy rzecznika prasowego RZI Olsztyn Leszka Pietruczuka.
      
       – Ile pieniędzy przeznaczono na tę inwestycję i czy jest dofinansowana ze środków UE?
      
Leszek Pietruczuk: – Wartość kosztorysowa zadania wynosi 27,5 mln zł. Roboty budowlane rozliczane są w systemie kosztorysowym, więc ostateczny ich koszt zostanie określony po zakończeniu zadania i rozliczeniu rzeczowo-finansowym. Szacuje się, że będą one niższe niż wstępnie zakładane. Zadanie nie jest dofinansowywane ze środków UE, całość kosztów pokrywana jest z budżetu MON.
      
       – Jaki jest planowany termin zakończenia przebudowy?
      
Pierwotny termin zakończenia robót został określony na dzień 30 października tego roku, jednak ze względu na wprowadzenie przez Szefa Sztabu Generalnego WP do użytku w Siłach Zbrojnych RP z dniem 1 września 2012 roku nowego „Programu strzelań z broni strzeleckiej” i konieczność wprowadzenia zmian w zakresie realizowanych robót, termin ten ulegnie zmianie. Roboty wraz z rozruchem strzelnicy, strzelaniami sprawdzającymi, jej atestem oraz pozyskaniem pozwolenia na użytkowanie nie powinny potrwać dłużej niż do połowy 2014 roku.
      
       – Czy będzie to strzelnica tylko dla wojska?
      
Strzelnica garnizonowa w Elblągu przeznaczona będzie wyłącznie na potrzeby szkolenia strzeleckiego żołnierzy jednostek wojskowych stacjonujących w Elblągu i garnizonach pobliskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w resorcie obrony narodowej istnieje możliwość doraźnego korzystania ze strzelnicy przez inne instytucje – np. Policję, Straż Graniczną itp. – po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON.
      
      

 


       Dane techniczne i informacje o projekcie
       Zadanie realizowane przez RZI Olsztyn polega na przebudowie istniejącej strzelnicy garnizonowej o długości 300 m. Nie jest to nowy obiekt, lecz dotychczasowy poddany przebudowie w celu zastosowania takich rozwiązań technicznych, które umożliwią zachowanie stref ochronnych strzelnicy i usprawnią proces szkolenia. Wykonawstwo robót zostało powierzone Zakładom Remontowo-Budowlanym Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim.
       Na strzelnicy przewidziano dziewięć stanowisk strzeleckich do strzelań z broni etatowej (pistolet wojskowy, karabinek) oraz urządzenia do kierowania strzelaniami i kontroli ich wyników. Zastosowanie szeregu przesłon ochronnych oraz zadaszenie kulochwytu głównego zapewni bezpieczeństwo ludzi i mienia na terenach przyległych do strzelnicy.
      
      

mm
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Uuu szkoda, myślałem że sobie postrzelam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Pancur(2013-06-11)
 • Miejsce bardzo trafione obok cmentarza. Jak się postrzela to daleko nie bedą mieli w ostatniej drodze a poziom co raz bardziej sięgający dna i braku finansów nawet na amunicje.
 • Zastanawiam się jaki jest cel tej inwestycji skoro do końca 2015 roku ma nie być wojska w Elblągu, do Braniewa tymczasem jeżdżą już z pobliskich garnizonów i nie ma żadnego problemu- jak zwykle w MON wywalone pieniądze w błoto i nikt za to nie beknie
 • hmmm naprawdę dziwne skoro w elblagu nie bedzie wojska ale cóż z drugiej strony nie ma co sie dziwić bo tak zarządzane jest całe miasto i cały kraj- czytaj bez sensu. ale wiadomo medal ma 2 strony ktoś na tym zarabia, ktoś gdzieś sie zakrecił, gdzieś jakies fundusze cyk pyk, jakieś znajomości i układy, heh nie od dziś wiadomo że bez sensu sie buduje w tym kraju wszedzie i to dziwne rzeczy. pozdro lewaki róbta tak dalej
 • No i kicha. Bo to jest kompletna kicha, żeby w Elblągu nie było strzelnicy dostępnej dla obywateli miasta (za opłatą oczywiście). Powstanie obiekt za wiele milionów złotych na którym nie będzie miał kto strzelać, bo wojska jak na lekarstwo, a policja strzela raz do roku po pięć naboi (albo jakoś tak, w każdym razie niewiele, w wyniku czego boi się broni którą nosi). Naprawdę nie wiem co stoi na przeszkodzie by strzelnica była dostępna dla obywateli. Tzn. wiem - stoją, oczywiście, przepisy - bo lepiej niech stoi puste i zgnije, niż żeby ktoś strzelnicę użytkował i wydane pieniądze były sensownie wykorzystane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Michał K.(2013-06-11)
 • jeżeli się pisze, że koszty będą niższe niż zakładano, to znaczy, że gdzieś tkwi coś. Albo wykonawcę zmusi sie, by dostał za robotę mniej niż mu obiecano, albo. .. no właśnie. Poza tym, cokolwiek sądzić jest to miejsce nauczania strzelania do ludzi. Boję się, że do mnie też.
 • Czy ta budowla jest zasadna ? Ile jednostek wojskowych zlikwidowano w Elblągu ?
 • Ile lat ją budują ??
 • Udostępnijcie strzelnicę dla cywili. Wasza broń, wasze pestki sensowna cena za usługę i biznes kręci się jaj ta lala. Sam z chęcią opustoszę na strzelnicy wasze ZN-y :)
 • Większych bzdur niż te wypisane przez was nie widziałem. Napisane jest wyraźnie że jeśli uzyska się zgodę od Departamentu MON na strzelanie to strzelać mogą inne instytucje. Jeśli finansowane jest ze środków MON to dlaczego ma strzelać policja. Myślę że nic nie stało na przeszkodzie by inne służby dorzuciły kilka groszy do tej inwestycji i wtedy problemu by nie było, bo wszystkie służby mundurowe miały by taki sam dostęp do strzelań. Wojska w Elblągu nie ma? Chyba żarty sobie robicie nadal jest bardzo dużo tego Wojska a budowa tej strzelnicy świadczy o tym że wojsko to w Elblągu nadal będzie bo nikt nie wyrzucił by takich pieniędzy po to żeby za 2 lata nie miał kto na tym strzelać. Można wiele zarzucić urzędnikom ale na pewno nie taki idiotyzm bo oni też zostaną rozliczeni za swoje zadania i na pewno zdają sobie sprawę z takiego pojęcia jak niegospodarność. A jak ktoś sobie chce postrzelać bez zgody Departamentu niech po prostu zgłosi sie do WKU to będzie miał okazje.
 • Do sebli, takich bzdur jak Ty wypisałeś nie czytałem od dawna a najbardziej rozśmieszył mnie fragment i rozliczaniu urzędników, pokaż mi choć jednego który beknął z własnej kieszeni za źle wydane społeczne pieniądze.
 • czy wy wiecie dlaczego ta strzelnica przestala funkcjonowac? bo kilka lat temu zmienily sie przepisy za blisko byly domy mieszkalne, zdarzalo sie ze zablakana kula wpadala ludziom do mieszkania. .. zabudowania musza byc powyzej 3km. ciekawe jak to omina? kolejne panstwo prawa. ..
Reklama