UWAGA!

Tramwajem nad zalewem?

 Elbląg, Graf. Piotr Dowbor
Graf. Piotr Dowbor

Tanio, ekologicznie, z korzyścią dla komunikacji i turystyki – to atuty tramwaju nadzalewowego, który mógłby kursować w naszym regionie. O projekcie rozmawiamy z jego pomysłodawcą Piotrem Dowborem, inżynierem kolejnictwa. Czy to w ogóle realne do zrealizowania?

- Jakie są podstawowe założenia Pana pomysłu?

- Założeniem pomysłu tramwaju nadzalewowego jest sprawny, tani i ekologiczny transport w przyzalewowym obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Z roku na rok wzrasta ruch turystyczny nad Zalewem Wiślanym i perspektywiczne podejście do organizacji transportu publicznego w tym regionie pozwoli wyeliminować znacząco ruch samochodowy, który może doprowadzić do sytuacji podobnej jak na mierzei od Stegny do Krynicy Morskiej latem. Należy mieć na uwadze, że dla Elbląga naturalnym kierunkiem krótkotrwałych wypadów jest region nad Zalewem Wiślanym. Tramwaj jadący z dworca kolejowego poprzez całe miasto pozwoliłby sprawnie dotrzeć do atrakcyjnych miejsc wypoczynku, a mieszkańcom regionu do Elbląga lub Braniewa. Byłby to również powrót do tradycji Kolei Nadzalewowej, która przede wszystkim zawsze służyła lokalnej społeczności. Kolej Nadzalewowa (Haffuferbahn) od uruchomienia w 1899 roku przejeżdżała przez centrum Elbląga do czasu, gdy oddano w 1982 roku do użytku wybudowaną linię Tropy – Elbląg Zdrój mającą swój przebieg poza miastem.

Tramwajowa międzymiastowa komunikacja lokalna funkcjonuje w Belgii – jest to linia Kusttram, która pokonuje 68 km wybrzeżem Morza Północnego. Tramwaje poruszają się po torach o szerokości 1000 mm i są zasilane napięciem 600V. Pomiędzy Ostendą i Middelkerke przez około 10km tory biegną bezpośrednio przy brzegu morza. Sieć tramwajowa w Elblągu ma rozstaw szyn o tej samej szerokości, 1000 mm, identyczne jest również napięcie zasilające tramwaje - 600V.

 

- Jaka mogłaby być trasa tramwaju?

- Nadarza się okazja wykorzystania trasy obecnie jeszcze istniejącej linii kolejowej nr 254 do zabudowania jej torami tramwajowymi o prześwicie 1000 mm. Obecny stan techniczny tej linii kolejowej wymaga kapitalnego remontu z wymianą toru włącznie, więc nie ma różnicy o jakiej szerokości tor zostanie zabudowany. Jeżeli linia zostałaby przejęta przez samorząd, to nie będzie kosztów związanych z wykupem gruntów.

Trasa tramwaju powinna przebiegać przez całe miasto i za rampą kolejową stacji Elbląg Zdrój wejść w ślad istniejącej obecnie linii kolejowej nr 254 z Elbląga poprzez Jagodno, Kamienicę Elbląską, Nadbrzeże, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Frombork, aż do Braniewa. Należy dobrze przemyśleć umiejscowienie i zwiększyć ilość przystanków, tak, aby zmaksymalizować dostępność linii dla pasażerów.

Największym problemem infrastrukturalnym będzie zaprojektowanie i zbudowanie wejścia linii tramwajowej z rejonu osiedla Zawada w ślad linii kolejowej 254 przy ulicy Mazurskiej oraz wyznaczenie przebiegu linii w Braniewie od rejonu stacji Braniewo Brama.

 

- Na realizację takiego projektu potrzeba pieniędzy. Czy taka inwestycja jest opłacalna?

  Elbląg, Piotr Dowbor. For. Archiwum prywatne
Piotr Dowbor. For. Archiwum prywatne

- W porównaniu do tradycyjnej linii kolejowej przy założeniu, że linia będzie służyła komunikacji lokalnej projekt ma wiele mocnych stron.

Budowa i eksploatacja linii tramwajowej jest tańsza od kolejowej około dwukrotnie, ale każdy projekt należy analizować indywidualnie. Tramwaje są tańsze w zakupie i eksploatacji. Trzeba mieć na uwadze, że pojazdy elektryczne o tej samej kubaturze kosztują ok 60 proc. ceny spalinowych i są znacznie tańsze w eksploatacji i w utrzymaniu.

Elbląg posiada też zajezdnię tramwajową z zapleczem technicznym - halami postojowymi oraz obsługowo-naprawczymi. Odpada koszt budowy i organizacji zaplecza technicznego.

Linia tramwajowa poza miastem będzie posiadała wydzielone torowisko, co pozwoli na utrzymanie rozkładowych czasów jazdy – brak jazdy w jednej trasie z drogą lub ulicą – uniezależnienie od korków drogowych.

Słabą stroną jest to, że tramwaje są mniej komfortowe od pociągów, jednak jest to linia lokalna służąca do dojazdów na krótkim dystansie, a nie do podróży dalekobieżnych, więc niższy komfort wydaje się być akceptowalny – mocne strony przeważają.

 

- Pana pomysł zakłada trasę takiego tramwaju przez przynajmniej dwa powiaty - elbląski i braniewski. Ewentualna realizacja projektu leżałaby przede wszystkim w gestii marszałka województwa, ale też innych władz. Czy sądzi Pan, że jest realna szansa na zainteresowanie projektem ze strony decydentów?

- Linię tramwajową nadzalewową należy potraktować jako środek komunikacji lokalnej oraz atrakcji turystycznej, która pozwoli dojechać z dworca i centrum miasta Elbląga w miejsca atrakcyjne turystycznie, a mieszkańcom regionu sprawnie podróżować do miast powiatowych. W przypadku przebiegu linii przez dwa powiaty można ubiegać się o dofinansowanie do transportu publicznego z Urzędu Marszałkowskiego.

Uważam, że projektem należy zainteresować decydentów – władze samorządowe powiatów elbląskiego, braniewskiego, miasta Elbląga i gmin nadzalewowych oraz marszałka województwa. W Polsce tego typu projektów rozwiązania komunikacji regionalnej jeszcze nie było. Być może inne regiony będą w przyszłości kopiować to rozwiązanie. Region: miasto Elbląg, powiaty elbląski i braniewski) - stoją przed szansą utworzenia modelowego, ekologicznego i niedrogiego w porównaniu do tradycyjnej kolei rozwiązania komunikacyjnego. W Olsztynie tramwaje odnoszą sukces, a tam projektowano i budowano nowe linie, powstała nowa zajezdnia, a w Elblągu zajezdnia oraz personel zapewniający eksploatację taboru już jest i potrzebny będzie zapewne tylko dodatkowy dedykowany linii tabor. Odpada sprawa budowy zaplecza utrzymaniowego.

W związku z tym, że pojawiają się projekty budowy w trasie linii ścieżki rowerowe,j co może zmienić własności gruntu w przebiegu linii kolejowej, powinno dojść do merytorycznego spotkania wszystkich stron i podjęcia odpowiednich decyzji w sprawie budowy tramwajowej linii nadzalewowej. Należy ustalić, skąd można otrzymać dofinansowanie (najlepiej, gdyby to był proekologiczny projekt unijny) - sporządzić wstępny projekt, w którym będzie określony przybliżony koszt budowy i eksploatacji linii, rozmieszczenie przystanków itp.

Należy mieć na uwadze, że aktualnie środki ze wszystkich programów pomocowych są przyznawane na zakup środków transportu przyjaznych środowisku, czyli np. zasilanych elektrycznie albo wykorzystujących paliwa ekologiczne, a tramwaj znakomicie wpisuje się w te programy.

 

Piotr Dowbor jest inżynierem kolejnictwa zatrudnionym na stanowisku maszynisty instruktora oraz członka komisji kolejowych ds. ustalania przyczyn wypadków kolejowych, pracownikiem PKP CARGO S.A.. W latach 2004 - 2008 zajmował się organizacją od strony techniczno-organizacyjnej pociągów retro prowadzonych parowozem COSTERINA, NOGAT, KASZUBY oraz BARKAS, który 13 lipca 2008 roku pokonał trasę Gdynia - Elbląg - Młynary - Braniewo - Frombork - Tolkmicko - Elbląg - Gdynia.

Przeciwnik przekształcania nieczynnych linii kolejowych w ścieżki rowerowe. Według niego te linie powinny być reaktywowane w przemyślany sposób z uwzględnieniem realiów miejscowych i ekonomicznych, a w przypadku linii 254 takim rozwiązaniem powinna być jego zdaniem linia tramwajowa wpisująca się w trendy ekologiczne związana z miastami: Elblągiem (jako duże miasto posiadające zaplecze techniczno - utrzymaniowe dla tramwajów) i Braniewem na drugim końcu linii.

 

Od redakcji: Co o realizacji takiego projektu myślą Czytelnicy portEl.pl? Zapraszamy do dyskusji.

rozmawiał Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • totalny kosmos!! miasta nie stać na wymianę taboru tramwajowego a ma się angażować w budowę i UTRZYMANIE czegoś wielokrotnie DROŻSZEGO?! w imię atrakcji turystycznej? gratuluję fantazji. ..
 • Ileż to razy pomysł był ten prezentowany, którego również jestem zwolennikiem? Ale co z tego, że ktoś rzuca pomysłami, a ci którzy mogą zadecydować tego nie robią? Pomysł jest jeden i tylko on daje szansę jeśli teren od gminy i infrastrukturę za "1zł"przejmie podmiot i zrobi wszystko ku uciesze gawiedzi oraz suwerena uzyskując również korzyści finansowe. .. .. Ale jak widać kaznodziejom i krasomówca z ul. Wiejskiej w Wa-wa oraz spasłym kotom samorządowym jeszcze się nie chce. .. No ale niedługo znowu igrzyska i kto wie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  2
  Kat_Na_Idiotów(2021-04-20)
 • Zgadzam się z Panem Tomaszem, fajny pomysł. Widzę trzy problemy: Kto to zrealizuje? Kto będzie to finansował? Kto to będzie utrzymywał i zarządzał jak już to powstanie?
 • @zdewan - Oczywiście chodziło mi o Pana Piotra, przepraszam.
 • Jeszcze jedno do autora tekstu być może jako pierwszy autorowi tekstu pomysł puszczenie szynobusa/tramwaj na tej linii jest pomysłem nowym. .. Być może zakrutko pracuje w portel bo pomysł ten przewija się i powraca jak bumerang od 20 lat. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  Ciśnienie_w_obcasach(2021-04-20)
 • Do Suchacza tramwaj tak jak w Łodzi daleko od miasta tramwaj jeździ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  1
  Mietek22(2021-04-20)
 • To jest pomysł o którym pisałem już dawno w komentarzach! Szybki tramwaj powinien jeździć od Braniewa - Frombork - Tolkmicko - Suchacz - Elbląg. Region z transportem szynowym, który jest najbardziej wydajnym transportem lądowym to gigantyczny zastrzyk dla rozwoju ekonomicznego i turystycznego! Wsiadasz w Tolkmicku w tramwaj i dojedziesz do samego Dworca kolejowego w Elblagu bez przesiadek! Czy to nie brzmi jak sen?
 • Widzę zewe Fromborku i w Tworkach uruchomili internet jakproponuję puścić tą trasa poduszkowce i w powietrzu kolej linową do Braniewa
 • mógłby ale nie będzie. redaktór chyba miał sen w nocy wilgotny. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  22
  misiek778(2021-04-20)
 • Będzie Wróblewski i Radni z ramienia PO-Lewica-PSL to jedyne czym będziecie jeździć to tyłkami po nieheblowanej desce. Chcecie tramwaju? Nowych linii? To już organizować REFERENDUM!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  15
  Chcecie zmian? To zróbcie co(2021-04-20)
 • ile koncepcji było juz w sprawie zalewu droga usypana przez zalew do Krynicy to dobry pomysł drugim była kolej linowa nad zalewem do krynicy może jeszcze jakiś oszołom będzie miał sen?
 • Z tymi władzami miasta to raczej nie możliwe. Prędzej spodziewam się rozebrania pozostałych szyn.
Reklama