UWAGA!

Teraz ja - Trupy w szafie – co jeszcze wypadnie?

 Elbląg, Ta inwestycja w "Centrum Ogrody" będzie opóźniona, budowa Porto55 (zdjęcie poniżej) pod dużym znakiem zapytania.
Ta inwestycja w "Centrum Ogrody" będzie opóźniona, budowa Porto55 (zdjęcie poniżej) pod dużym znakiem zapytania.

Wór ze złymi wiadomościami się rozsupłał, czy może już się rozerwał na dobre i lawina ruszyła? Zaczęło się od uchwały o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, poprzez Porto55, przebudowę drogi krajowej 503, teraz CH Ogrody a na czym się skończy ten rok, który miał być w założeniach rokiem przełomu, Nowego Planu Rozwoju Elbląga?

Miał być, bo już nim nie będzie, a czym będzie? – wiele wskazuje, że będzie gorzką pigułką do przełknięcia dla elblążan.
       Wiele z tych spraw ma swój początek w poprzedniej kadencji, co nie zwalnia z odpowiedzialności obecnie rządzących, bo nie są to tematy nowe lub skrzętnie przez poprzedników ukrywane. wręcz przeciwnie – w każdej sprawie jest ciągłość i wspólne działanie radnych, byłego oraz obecnego prezydenta. Nasz niepokój musi budzić brak współpracy w działaniu na rzecz miasta, niezależnie, skąd kto pochodzi i gdzie pracuje. Klasycznym tego przykładem jest realizacja projektu przebudowy drogi wojewódzkiej 503. O środki na ten cel zabiegał poprzedni prezydent Elbląga Henryk Słonina, w czasie, gdy członkiem Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego był obecny prezydent Grzegorz Nowaczyk. Wynik rozstrzygniętego przetargu stawia w złym świetle obu panów – pierwszego z powodu złożenia źle oszacowanego projektu, a drugiego z powodu przyjęcia bez uwag rażąco niedoszacowanego wniosku o dofinansowanie. Stawianie dzisiaj tej kwestii w kategoriach, cytuję: „złe oszacowanie kosztów projektu przez poprzednią ekipę rządzącą miastem”, przypomina jako żywo sytuację z przedszkola – „prose pani, to nie ja, to on” A przecież 20 września 2010 roku elblążanie otrzymali komunikat, również cytuję: „Informuję elblążan, że na mój wniosek Zarząd Województwa podjął decyzję w sprawie finansowania przebudowy elbląskiego odcinka drogi wojewódzkiej 503. Uruchamiając dużą pulę środków na poprawę infrastruktury drogowej w regionie Zarząd Województwa umożliwi nowemu Prezydentowi Elbląga zrealizowanie olbrzymiej inwestycji polegającej na przebudowie newralgicznego dla miasta ciągu komunikacyjnego od Rycerskiej przez Pocztową i Browarną do Mazurskiej. W ramach tego samego zadania inwestycyjnego remont przejdzie także odcinek 503-ki od granicy Elbląga do Tolkmicka” – tak mówił Grzegorz Nowaczyk, kandydat na Prezydenta Elbląga, wówczas członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       I dalej: „Za 2-3 lata Mazurska w ramach przebudowy miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej będzie gotowa, z tego, co wiem, istnieje nawet ambitny projekt przebudowania Mazurskiej w nowoczesną dwupasmówkę. To jest jeszcze jeden powód, aby właśnie teraz zrobić dobry dla miasta biznes i wprowadzić do Parku Modrzewie inwestora, który w końcu zbuduje w Elblągu aquapark. Robimy dobry deal. My dajemy zapuszczony, niezagospodarowany park, inwestor wykłada kasę na budowę i bierze na siebie potem zarządzanie aquaparkiem. Wszystko w dopracowanej umowie partnerstwa publiczno-prywatnego. I najlepiej w czasie, kiedy ta część miasta i tak będzie mocno rozkopana przez wykonawców przebudowy pięćset trójki” – dodaje Grzegorz Nowaczyk. Nasuwa się pytanie: czy w tamtym czasie była to tylko kiełbaska wyborcza, czy merytoryczna wiedza na temat rzeczywistych kosztów realizacji takiej inwestycji drogowej, jakiej należałoby oczekiwać od Członka Zarządu odpowiedzialnego za drogi w województwie?
       To pytanie nie służy postawieniu w niezręcznej sytuacji kogokolwiek, ale jest zasadne w obliczu ostatniego ciągu niekorzystnych dla Elbląga wydarzeń, które w perspektywie następnych dwóch, trzech lat odbiją się negatywnie na finansach miasta. Elblążanie mają prawo wiedzieć, czy ich interesy są dobrze reprezentowane – w sytuacji, gdy od ponad roku władze miasta pracowały bez świadomości realnych kosztów najważniejszej dla miasta inwestycji drogowej, gdy przygotowana przez urzędników uchwała przyjmowana jest przez Radnych i upada w NSA?
       Nie jest także dobrą wiadomością dla Elbląga fakt wyłonienia wykonawcy, dla którego tak wielka inwestycja będzie poligonem doświadczalnym, którego strony internetowej nie może znaleźć wyszukiwarka Google – to kiepska rekomendacja dla tak dużego przedsięwzięcia. Jakie jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy? Pełne, kilkuprocentowe czy typu chiński Covec? Kto da gwarancję, że nie skończy się tak jak z Porto55, kinem Syrena i zdewastowaną ulicą Nowowiejską.
       Po dziewięciu miesiącach rządzenia powinna zostać przedstawiona pełna analiza zagrożeń dla pozostałych inwestycji na ten rok i lata następne. Czy też odbywać się to będzie na zasadzie: co szafa, to trup?
       Zawodzi komunikacja społeczna w sprawach istotnych dla miasta. To, co robi Departament Komunikacji Społecznej, z komunikacją społeczną nie ma nic wspólnego. To raczej – nie wiedzieć czemu – dalszy ciąg niekończącej się kampanii wyborczej opartej o fajerwerki z pogranicza groteski.
       To nie jest romantyczna komedia, ale pytanie – czy leci z nami pilot? – jest na miejscu. Enigmatyczne stwierdzenie, że „miasto będzie musiało znaleźć brakującą sumę we własnym budżecie” musi budzić niepokój, zwłaszcza w sytuacji, gdy po pierwszej połowie roku wpływy do budżetu miasta z podatków od nieruchomości, osób fizycznych i prawnych, są mniejsze o 11milionów od planowanych. Ile zabraknie na koniec roku, w sytuacji, gdy spowolnienie w drugiej połowie roku jest dla ekonomistów oczywiste – 20, może 25 milionów?
       Pisałem na początku roku, że budżet miasta jest przeszacowany po stronie dochodów i, że należy podjąć szybko niezbędne prace, aby zmniejszyć wydatki stałe poprzez redukcję administracji co najmniej o 20 proc. A co, gdy na koniec roku zabraknie pieniędzy na wypłaty i nie będzie chętnych do udzielania pożyczek, a jeśli już, to bardzo drogich? Najwyższa pora na przebudzenie z letargu władz miasta, radnych, nas wszystkich.
       Nie piszę tego tekstu, by kogokolwiek krytykować, ale by wzbudzić refleksję w nas wszystkich, by wywołać debatę na poziomie wspólnego rozwiązywania problemów dotyczących rozwoju Elbląga. Czynię to, z życzliwej troski o sukces prezydentury pana Nowaczyka, bo to jest również sukces Elbląga. Ewentualna porażka pognębi Elbląg na lata, a tego, jestem pewien, sobie nie życzymy, niezależnie, jakie poglądy reprezentujemy.

 


      

Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 4
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.8 5 46

A moim zdaniem...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Akurat chiński Covec zrobił by drogę szybko i skutecznie o ile polska strona wywiązywała by się ze swoich zobowiązań w terminach.
 • Grześ nam jeszcze da do wiwatu! Macie co chcieliście głosując na Niego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2011-09-25)
 • A dzień zagłady jest bliski.
 • rozwiązanie proste. .. . - sprzedać poligon między dębicą a gronowem górnym. powstaną nowe bloki dla mieszkańców i domy. - do budowania zatrudnić elbląskie firmy, powstanie dużo miejsc pracy :) działać a nie gadać. .. nikt nic nie robi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SŁAWULA(2011-09-26)
 • A może projekty nie były niedoszacowane tylko trzeba pretekstu w tłumaczeniu nieudolności
 • Panie Stefanie Rembelski! Zacny Autorze! Nie rozumiem po co się tyle razy krygujesz, pisząc że tekstem tym nie chcesz nikogo skrytykowac ani Broń Boże urazic? Tymczasem ogół Elblążan widzi już, kogo ma za prezydenta i zarząd miasta. Osoby, które co raz wyciągaja plany rozmaitych inwestycji, najczęściej odziedziczone po tak obsobaczonym poprzedniku Słoninie, sprzedając je jako własne projekty. A to Porto 55,a to C. H. Siódemka, a to remonty trasy 503,ul 12 Lutego, a to budowy wiaduktów na Zatorze, stadionów, aquaparków itp. itd. Ekipa pana P. O. prezydenta tak naprawdę przefarbowała wydziały w Ratuszu na jakieś szumne departamenty. Szkada, ze jeszcze nie zrobiła z ich kierowników podsekretarzy stanu. Efekty takich pozornych zmian widzi już każdy (poza osobami związanymi zawodowo, partyjnie i towarzysko z p. Grzegorzem N. ). Efektami tymi jest brak efektów. Sa to ludzie opuszczający miasto na zawsze, dziurawe ulice, zero nowych inwestycji oraz ludzie w poczuciu beznadziei opuszczający to miasto na zawsze. Nawet Olimpia przestała grac w czasie panowania ta ekipy. Autorze, poruszyłeś zaledwie kilka z całego stosu bolączek Elbląga i jego mieszkańcow pod nieudolnym zarządzaniem. Gratuluje syntetycznego i trafnego spojrzenia. Proszę o więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  TUBYLEC 1(2011-09-26)
 • dobrze gada, wódki mu dać! - szkoda jednak że tym ludziom nie grozi kara finansowa lub dyscyplinarka, gadanie to spłynie po nich jak po gęsi. Po wyborach powinno się podpisywać umowę o dzieło, nie ma dzieła jest zwrot wynagrodzenia, są zawinione straty, kandydat spłaca z majątku prywatnego. Ale to nie w tym państwie kolesi nepotów złodziei i durniów
 • To co dzieje się na ulicy Nowowiejskiej jest jedną wilką porażką, najpierw boom będzie super galeria itd. .. .a teraz super rozkopane drogi pozarywane odcinki ulożone z kamienia brukowego ciekawe czy prezydent by chciał taka drogą do własnego domu jezdzic a może zaczniemy składać wnioski o odszkodowanie za naprawe samochodu?! kolo mozna urwac jadac ta droga nie wspomne już o ulicy browarnej. Sami biorą sobie grubą wypłatę a wiekszość z nas dostaje najniższa krajową majać wykształcenie- gdzie tu spełnione obietnice o nowych miejscach pracy? bo gdzie nie slyszę to wszedzie redukcja etatow redukcja przykryta. Panie Nowaczyk może czas się wziać za myślenie o zwykłych ludziach nie tylko o sobie i o urzedasach grzejących stołki w urzedzie- bo co druga osoba tak odnosi się do interesantów jakby w tym urzędzie była za karę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kkkkkkkkkkkkkk(2011-09-26)
 • wchodząc na obojętnie jaką stronę na której można umieścić komentarz, czytając obojętnie jaki artykuł na obojętnie jaki temat ZAWSZE ktoś odniesie się do polityki i ludzi rządzących!!!Przyznam że te komentarze są już niesamowiecie denerwujące (delikatnie to ujmując). Ludzie naprawde są tępi żeby wszystko zganiać na jedną osobę. wy myślicie że w Elblągu taki Nowaczyk a w kraju taki Tusk jest osobą decydującą o wszystkim??Oni są tylko pionkami w całej tej "posranej" polityce, którzy reprezentują nas, wciąż zrzędzącą społeczność, biorąc na siebie zarazem ogrom krytyki, którą owa społeczność wręcz już nudzi! A może by tak zamiast narzekania (może niedługo trzeba będzie to zakwalifikować jako jakaś specjalność, albo utworzyć kierunek na studiach) wszyscy dali coś z siebie i pomogli w tym rozwoju miasta????ot tak! bezinteresownie!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dnigga(2011-09-26)
 • Dnigga. A kto jest "gospodarzem" miasta jak nie prezydent. Nikt go na ten stołek pod karabinami nie prowadził. Ryba zawsze psuje się od głowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2011-09-26)
 • a budowa (raczej tragedia) mostów na zawodzie, hala sportowa przy SP7,widmo basenu lub aqua parku, brak stadionu, bezrobocie 20 %, itp, czas odwołać małego GVrzesia bo będzie katastrofa !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2011-09-26)
 • no ok, ale ktoś jednak wybrał tego "przywódcę stada". A polityka ma to do siebie że ma charakter długofalowy i to co zrobi (zacznie robić) obecny polityk widoczne będzie dopiero za parę lat, więc uważam za zbędne komentowanie działań Pana Nowaczyka. Panu Słoninie też się dużo przypisuje. .(m. in. "odmalowanie miasta"), przebudowa kilku dróg, ale nie zapominajmy ile czasu on siedział na tym stołku!Dajmy Panu Nowaczykowi ze 4 lata na działanie i dopiero wtedy zaczynajmy cokolwiek krytykować!Może właśnie w tym czasie coś zacznie się naprawde dziać! Niech chociaż czlowiek spróbuje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dnigga(2011-09-26)
Reklama