UWAGA!

Trwa wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie elbląskim

  W Elbląskim Parku Technologicznym goście mieli możliwość sprawdzenia, jak funkcjonują zaawansowane technicznie urządzenia, będące na wyposażeniu laboratoriów,
W Elbląskim Parku Technologicznym goście mieli możliwość sprawdzenia, jak funkcjonują zaawansowane technicznie urządzenia, będące na wyposażeniu laboratoriów, fot. nadesłana

Od poniedziałku, 24 czerwca, w powiecie elbląskim przebywa sześcioosobowa delegacja z mołdawskiego powiatu Rezina. W jej skład wchodzą radni, urzędnicy samorządowi i lokalni przedsiębiorcy. Celem wizyty jest zapoczątkowanie stałych kontaktów, polegających na wymianie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządności, współpracy gospodarczej, wymianie młodzieży, itp.

Goście odwiedzili Zespół Szkół w Pasłęku, gdzie zapoznali się z polskim systemem edukacji. Sporo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym ze szkolnictwem zawodowym. Delegacja mołdawska chwaliła bardzo dobrą i nowoczesna bazę dydaktyczną oraz przyjazną atmosferę panującą w szkole.
       Przy okazji pobytu w Pasłęku goście złożyli krótkie wizyty w stadninie koni w Rzecznej oraz na polu golfowym Sand Valley, gdzie szczególnie interesowali się możliwościami inwestowania przez zagranicznych przedsiębiorców w Polsce.
       Bardzo ciekawe było spotkanie w elbląskim Parku Technologicznym i wizyta w działających na jego terenie przedsiębiorstwach. Dużym przeżyciem była praktyczna możliwość sprawdzenia, jak funkcjonują zaawansowane technicznie urządzenia, będące na wyposażeniu laboratoriów.
       Kolejnym punktem programu wizyty było spotkanie z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Na delegacji wrażenie zrobiło nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych i laboratoriów Instytutu Politechnicznego.

  Na delegacji wrażenie zrobiło nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych i laboratoriów Instytutu Politechnicznego PWSZ,
Na delegacji wrażenie zrobiło nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych i laboratoriów Instytutu Politechnicznego PWSZ, fot. nadesłana

Goście przez cały czas zadają wiele pytań, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjonowaniu przedsiębiorstw i instytucji w kraju członkowskim Unii Europejskiej. Ich duże zainteresowanie wieloma praktycznymi rozwiązaniami w naszym regionie świadczy o chęci przeniesienia dobrych praktyk do powiatu Rezina w Mołdawii.
       W kolejnych dniach wizyty goście zapoznają się jeszcze z prawnymi uwarunkowaniami funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce, odwiedzą miasto i gminę Młynary, zwiedzą zakład produkcyjny Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek”, spotkają się z radnymi powiatu elbląskiego podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu. W części rekreacyjnej wizyty przewidziano czas na miniturniej rzutu podkową, zwiedzanie elbląskiej Starówki i Muzeum Zamkowego w Malborku.
      


       Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych
      
       Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora. Treści prezentowane w niniejszej publikacji nie są tożsame z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
      
       ----ogłoszenie płatne----
      
Starostwo Powiatowe w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie