UWAGA!

Umowa podpisana, można budować

 
Elbląg, Umowa podpisana, można budować
Umowa podpisana, można budować (fot. Anna Dembińska)

- 26 mln 072 tys. 556 zł – mam nadzieję, że wykonawcy tę kwotę zapamiętają i jej nie przekroczą – mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk podczas podpisywania umowy na zaprojektowanie i zbudowanie Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki. Prace budowlane mają ruszyć w maju, a miłośnicy sportów wodnych w nowoczesnym obiekcie pojawią się 1 czerwca 2015 r.

Tej inwestycji emocje towarzyszyły od początku. Chwila napięcia w oczekiwaniu na to, czy środki unijne, które zagwarantowaliśmy sobie na stadion, wrócą do Elbląga, ale tym razem na budowę Centrum Rekreacji Wodnej. Prezydent Jerzy Wilk wiary nie tracił i utwierdzał mieszkańców w przekonaniu, że ten projekt jest najlepszy i wygra. I faktycznie, tak się stało. Dofinansowanie zostało przyznane (16,3 mln zł), a w wyniku przetargu wyłoniono wykonawcę inwestycji - konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe Elzambud sp z o.o. oraz warszawska spółka Moris-Sport.
       - Dziś (24 stycznia) chwila bardzo ważna, bo podpisujemy umowę na zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnego obiektu sportowego przy ul. Moniuszki – mówił Jerzy Wilk. - Inwestycja pochłonie 26 mln 072 tys. 556 zł i mam nadzieję, że tę kwotę wykonawcy zapamiętają i jej nie przekroczą – z uśmiechem dodał prezydent. - Środki w budżecie są zabezpieczone więc teraz tylko zaprojektować i zbudować. Prace mają zakończyć się do 31 maja 2015 r.
       - Termin jest bardzo wygórowany i mam nadzieję, że nam się uda – odpowiedział Piotr Boryszewski, prezes Przedsiębiorstwa Elzambud. - Chcielibyśmy spotkać się za półtora roku w takim samym gronie i w takiej samej atmosferze zadowolenia, jak dziś. Tego bym sobie życzył – dodał prezes spółki Moris-Sport Maurycy Bryła.
       Teraz przed wykonawcą 90 ważnych dni.
       - Pierwsze 30 dni to czas na przygotowanie koncepcji, potem projekt budowlany i uzyskanie pozwolenia na budowę, która ma ruszyć w maju – zapowiedziała Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Do 15 grudnia planujemy z wykonawcami zamknąć stan surowy budynku, czyli ściany, stolarka, dach [kubatura obiektu 35 tys. m sześciennych, ponad 3100 m powierzchni użytkowej - red.]. Tak, by można było przez następny okres zimowy prowadzić prace wykończeniowe wewnątrz budynku, ale i roboty na zewnątrz, czyli drogi dojazdowe, parkingi.
       Bardzo ważna jest pogoda.
       - Późna albo bardzo łagodna zima to zawsze okoliczności sprzyjające do prowadzenia robót budowlanych - mówiła Elżbieta Gieda.
       Bo o doświadczenie i umiejętności wykonawcy prezydent Wilk jest spokojny.
       - Elzambud modernizował gimnazjum sportowe, które zostało oddane do użytku w ub.r. - przypomniał. -  Co prawda, z opóźnieniem, ale zostało świetnie wykonane. Przed nami otwarcie boisk na ul. Mazurskiej, których wykonawcą również jest firma Elzambud. Inwestycja jest już zakończona, ale  boiska otworzymy na wiosnę, kiedy będą sprzyjające warunki – dodała Elżbieta Gieda.
       Zarówno Elzambud, jak i partner, czyli warszawska spółka Moris-Sport, deklarują, że przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej znajdą zatrudnienie elblążanie.
        - My jesteśmy spółką miejscową więc zatrudniamy pracowników na stałe - mówił prezes Piotr Boryszewski. Moris-Sport będzie też korzystać z firm elbląskich - dodał prezes Maurycy Bryła. - Szczególnie w technologii basenowej, wspólnie z firmą Elzambud, będziemy decydować o najlepszych partnerach.
       Bo w tym zakresie spodziewane są największe problemy.
       - Największym problemem w tego typu obiektach nie jest ich kubatura czy ilość kondygnacji, ale technologia wody - wyjaśniał prezes Elzambud. - Woda musi być bowiem zdatna do użytkowania, ale i inna w różnych miejscach: w jacuzzi, w basenie kąpielowym dla dzieci, w basenie do rekreacji sportowej i pod prysznicem. I sprawa wentylacji - kontynuował. - Woda w basenie nie jest tak sterylna, jak w jeziorze. Musi być dezynfekowana i uzdatniana, co powoduje emisję pary. To są dwa największe problemy przy budowie basenu.
       - Będzie to świetny obiekt rekreacyjny dla elblążan i turystów - już dziś cieszył się prezydent Jerzy Wilk. - Obiekt, który podniesie atrakcyjność Elbląga tak, by goście chętnie tu przyjeżdżali i by dobrze się tu czuli.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pożyjemy zobaczymy, oby się udało życzę powodzenia.
 • jestem jasnowidzem i chciałbym przedstawić wizję, otóż wydziałem komunikat UM w Elblągu z maja albo sieprnia 2014 roku a może to było trochę później, a w nim informację, że z uwagi na odkrycie podczas prac budowlanych basenu miejskiego utrudnień w postaci. .. .. ( tu można wpisać to co trzeba), koszt inwestycji wzrósł o 4 miliony złotych,
 • @jasnowidz: myślę, że nie będzie takiego komunikatu. A koszty wzrosną
 • I pan Wilk, i szef Przedsiębiorstwa Elzambud podpierają się nadzieją, / pierwszy - że wykonawca nie przekroczy umownej kwoty, drugi - że dotrzyma terminu i że się Im uda /. A ja myślę, że nadzieja to inna nazwa rachunku prawdopodobieństwa.
 • można wybudować albo dobrze albo tanio. Taki basen będzie kosztował powyżej 30 mln zł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  hrabiaGeorge(2014-01-24)
 • .. .dobrze że bra-bet braci bet. .er nie będą tego budować bo starczyłoby tylko na fundamenty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  ..wiem,aleniepowiem(2014-01-24)
 • basen w Braniewie 18,5 mln (dużo mniejszy) budował EKO BUD, który w Elblągu chciał 37 mln. Chyba wie co robi?
 • ro.com.pl W Morągu plany budowy Aquaparku ze zjeżdżalniami za 20 mil. a nie basenu za 26 mil. Czekamy na projekt warty tych pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  czekam(2014-01-24)
 • W Morągu nie basen za 26 mil. a Aquapark ze zjeżdżalniami za 20 mil. planują. Będziemy czekać na obydwa by porównać koszty i funkcjonalność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  czekam(2014-01-24)
 • A czy tereny pod budowę są juz wykupione od mieszkańców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  pytanie(2014-01-24)
 • Nie wiem czy firma, którą wychwala się za wykonanie modernizacji budynku i budowę boisk, jako jej największe osiągnięcia, jest w stanie pociągnąć budowę basenu, trochę inna półka. Z terminów wynika, że budowa w oparciu o projekt budowlany? Czyli hej do przodu, reszta to projektowanie na kolanie, na budowie. A firma bez doświadczenia w budowie takich obiektów. Oby funkcjonalność obiektu nie była taka jak " mostów" przez " rzekę" Elbląg. Cieszy mnie inwestycja tego typu w naszym mieście. Wykonawcy życzę powodzenia, dobrego projektu i udanej jego realizacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  jaśnieja(2014-01-24)
 • W galerii Porto55 kupiłem sobie kąpielówki i teraz hejka na basen.
Reklama