UWAGA!

Urząd Skarbowy w sprawie „Babuleńki na targowisku”

 
Elbląg, Przy targowisku miejskim powstaje parking
Przy targowisku miejskim powstaje parking (fot. AD).

Do informacji naszego Czytelnika zawartych w tekście „Babuleńka na targowisku” odniósł się Urząd Skarbowy w Elblągu. US zapewnia, że „w tym tygodniu nie prowadził żadnych czynności kontrolnych na targowisku miejskim w Elblągu przy ulicy Płk. Dąbka”. Jednocześnie Urząd wyjaśnia sytuację osób takich jak „babuleńka”, handlujących na targowisku.

Czytaj: „Babuleńka na targowisku”.
      

       Odpowiedź Urzędu Skarbowego w Elblągu:
      
       „Urząd Skarbowy wyjaśnia, iż osoba, która uzyskuje dochody ze sprzedaży produktów roślinnych pochodzących z własnej uprawy, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania tych dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jednocześnie stosowania kasy fiskalnej. Tym samym osoby, o których mowa wyżej, sprzedające własne warzywa i owoce na targowisku miejskim w Elblągu, nie są kontrolowane przez pracowników elbląskiego Urzędu Skarbowego.
       Obowiązek stosowania kas rejestrujących:
       Na lata 2013-2014 został obniżony, w stosunku do lat ubiegłych, limit uprawniający podatników do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy ewidencjonowaniu obrotu i kwot podatku należnego.
       Zarówno podatnicy, którzy kontynuują prowadzenie działalności gospodarczej i dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111 ust. 1 ustawy), jak i podatnicy, którzy rozpoczęli tę sprzedaż po dniu 31 grudnia 2012 r., będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących – jeśli nie przekroczą obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w wysokości 20 000 zł.
       Ponadto w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego limit 20 000 zł będzie określany w proporcji do okresu prowadzenia działalności obligującej do stosowania kas rejestrujących. Wysokość limitu dla podatników rozpoczynających działalność będzie uzależniona od okresu prowadzonej w tym roku sprzedaży. Przy czym limit ten należy liczyć od momentu rozpoczęcia sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych do końca danego roku podatkowego.
       Należy jednak pamiętać, że sprzedaż niektórych towarów handlowych (np. wyroby tytoniowe, alkohol) oraz świadczenie niektórych usług (np. Taxi) objęte jest obowiązkiem stosowania kasy przy ich sprzedaży bez względu na wysokość osiąganych obrotów (od pierwszej sprzedaży).
      
Aneta Dziemidowicz, Urząd Skarbowy w Elblągu”

      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To w końcu dali tej " babuleńce " mandat czy nie, bo z wyjaśnień US wynika, że nie meli prawa.
 • Czytelnik cos widzial, ale nie wie co. .. .. taki z niego baran:D
 • Z powyższego wynika, iż owa Pani Urzędnik < w towarzystwie dwóch strażników miejskich > - wypisując rzekomy mandat Babuleńce przekroczyła swoje kompetencje - więcej -złamała prawo. ..
 • us jak chce zarobić to niech się przejdzie do lekarzy przyjmujących prywatnie. W życiu nie widziałam żeby dawali paragony z kas fiskalnych no ale może za rzadko choruje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  0
  AnaHana(2013-09-13)
 • Z artykułu wynika, że US tam nie kontrolował.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Sprawiedliwy(2013-09-13)
 • Za medyków US się nie weźmie bo zaraz by zaczęli strajkować i dopiero by się narobiło; )
 • Droga redakcjo. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd nie sprawdzonymi informacjami. Czytelnik "coś" zobaczy, napisze, a wy szukacie sensacji. Może był tam jakiś organ kontroli i dał mandat, ale jak dali to może mieli rację. A może ta babuleńka sprzedawała "własne plony" takie jak banany, pomarańcze, cytryny i inne cytrusy?? Czy to są własne plony???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  Wyrozumiały(2013-09-13)
 • dopoki urzedasy ze skarbowki beda miec premie finansowe za czepianie sie obywateli, dopoty beda sie zdarzac takie komiczno-tragiczne sytuacje
 • Nie chcę życzyć nikomu żle ale żeby kiedyś ci ludzie co pracują w urzędzie nie musieli sprzedawać tej marchewki jak ta babuleńka bo z emeryturą może być różnie a życie jest przewrotna dziś jesteś bogaty a jutro biedak człowieka trzeba szanować każdego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  skaułt45(2013-09-13)
 • Niech Babuleńka zaniesie mandat na Policję, bo to może być zwykłe naciągnięcie. .. Do tego w asyście SM, która być może dała się wkręcić. To by były jaja :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Machupichcę(2013-09-13)
 • Spytajmy Straż Miejską komu asystowali ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  mmarecki(2013-09-13)
 • bylem u dentystki dalem jej 700 zl za zeby a ona 500 w portfel a 200 w zeszyt skandal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  maciuus(2013-09-13)
Reklama