UWAGA!

W CSB tylko sport, inkubator na Modrzewinę

 
Elbląg, W CSB tylko sport, inkubator na Modrzewinę
fot. WS

Inkubator przedsiębiorczości nie powstanie w budynku byłego „Plastyku”, a w Elbląskim Parku Technologicznym. Budynek po „Plastyku” zostanie wystawiony na sprzedaż. Natomiast Centrum Sportowo-Biznesowe będzie już tylko Centrum Sportowym – zapowiada prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

– Inkubator, który jest teraz wyprowadzany z Centrum Sportowo-Biznesowego, nie zniknie z Elbląga – obiecuje Jerzy Wilk. – Jednak na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem adaptowanie na potrzeby inkubatora za kwotę 3 milionów zł lub większą budynku przy ul. Królewieckiej 195 po „Plastyku”.
       Taki był pomysł poprzednich władz Elbląga. Chciały wyremontować pierwsze piętro budynku i przenieść tam inkubator przedsiębiorczości.
       Jerzy Wilk zna historię budynku po „Plastyku”, był przecież wtedy radnym. Miasto przejęło te obiekty, gdy „Plastyk” upadł. – Syndyk tak niefortunnie poprowadził ich sprzedaż, że winda została sprzedana jednemu nabywcy, drogi drugiemu, trzeciemu korytarze… W efekcie nikt nie odpowiada za remont dachu, remont dróg wokół budynku – mówi prezydent Wilk. – Wszyscy czekają, aż sfinansuje to miasto. Każdy ma lokal, który kupił, a nie zapisano w umowach, co z częściami wspólnymi, do których nikt nie chce się przyznawać.
       Taki stan trwał długo. Za rządów prezydenta Grzegorza Nowaczyka miasto postanowiło pierwsze piętro budynku wyremontować i przenieść tam inkubator przedsiębiorczości z Centrum Sportowo-Biznesowego.
       – Na adaptację tych 800 metrów kwadratowych zlokalizowanych na pierwszym piętrze na inkubator przedsiębiorczości przeznaczono w przetargu blisko 3 mln zł – przypomina Jerzy Wilk. – Był ogłaszany przetarg, ale żadna ze złożonych ofert nie była niższa niż 4 miliony zł.
       Miasto nie ma pieniędzy, żeby dołożyć do remontu budynku, dlatego rezygnuje z tej lokalizacji inkubatora przedsiębiorczości. – Być może najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż tej nieruchomości – rozważa prezydent. – Niech powstanie tam wspólnota i zacznie zarządzać tą nieruchomością.
       A inkubator?
       – My mamy park technologiczny na Modrzewinie, będziemy tam proponowali pewne rozwiązania. Wokół parku technologicznego zamierzamy stworzyć centrum innowacji – planuje prezydent. – To dobre miejsce na inkubator przedsiębiorczości, inkubator nie zniknie, będzie funkcjonował tam. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie, tańsze, bardziej funkcjonalne i wykorzystujące również potencjał parku technologicznego. Inkubator w naturalny sposób powinien być związany z Elbląskim Parkiem Technologicznym.
       Natomiast Centrum Sportowo-Biznesowe przy ul. Grunwaldzkiej, w którym dotąd mieścił się inkubator przedsiębiorczości, ma się teraz stać Centrum Sportowym. Część „biznesowa” była zapisana w projekcie unijnym, ale minęło już pięć lat wymaganego przez Unię Europejską (która CSB współfinansowała) przeznaczenia inwestycji na cele zgodne z projektem.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • bardzo dobrze, nie lubię PIS'iorów ale ten Gościu zaczyna mi się podobać.
 • inkubator a w nim same zbuki, otoczone niesłychaną troską za którą my płacimy, jak to jest że jedni zaczynają w garażach i zostaja miliarderami a inni siedzą w inkubatorach i g. .. z tego wynika
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  kuranioska(2013-08-23)
 • Napiszcie o konkretach, co z tego " inkubatora " się wykluło i dało dobrego mieszkańcom bo na razie to same slogany i ogólniki.
 • dokładnie chcialbym poznac jakie wyniki daje inkubator tzn firmy, projekty itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  misio21(2013-08-23)
 • to wydaje się rozsądne
 • Inkubator dla inkubatora - jeżeli inkubator jest niezdolny do samodzielnego oddychania to trzeba opatrzeć go sakramentem Ostatniego Namaszczenia i do Domu Ojca. Hero.
 • jeżeli inkubator nie spełnia zakładanych założeń, to należy ten twór zlikwidować. sam pomysł jest bardzo dobry, czyżby UM zmieniał się na lepsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  olandra(2013-08-24)
 • Inkubatory zostały wymyślone do wyłudzania dotacji i robienia przekrętów. Interes na nim robi zazwyczaj firma zajmująca się obsługą tego "inkubatora". Bo nic pozytywnego jeszcze się z takiego "inkubatora" nie wykluło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  rolio(2013-08-24)
 • Brawo! W mieście trzeba gospodarza, a nie "planisty-wizjonera", który na makietach za publiczne pieniądze przesuwa biegi rzek i lansuje się wizualizacjami.
 • Miliony topi się w takich " inkubatorach " żeby cwaniaki ( w zgodzie z prawem ) mogli defraudować społeczne pieniądze.
 • Nie, to nie jest dobry pomysł, park technologiczny powstał aby kojarzyć ze sobą firmy z jednej konkretnej branży i ułatwiać im realizację wspólnych projektów inwestycyjnych natomiast ideą istnienia inkubatorów jest ułatwianie startu młodym przedsiębiorcom niekoniecznie powiązanym z branżą technologiczną, udzielanie komuś darmo tak nowoczesnej powierzchni biurowej aby ten prowadził tam magazyn sklepu internetowego uważam za zwykłe marnowanie potencjału tamtego miejsca, no chyba że prezydent Wilk planuje wspierać raczkujący biznes jedynie dobrym słowem jak to do tej pory czynił prezydent Nowaczyk. Biura w budynku po Plastyku doskonale spełniłyby rolę pierwszej siedziby dla nowych małych elbląskich firm, a na Modrzewinie nie dostaną one nic ponadto co do tej pory otrzymywały w CSB, chyba należy rozumieć to w ten sposób że prezydent Jerzy Wilk dąży do zmarginalizowania elbląskiego inkubatora przedsiębiorczości.
 • No, bardzo dobrze, decyzja bardzo trafiona - wszystko skalkulowane i przeanalizowane, brawo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  odeonia(2013-08-26)
Reklama