UWAGA!

W gminie Pasłęk powstaną wiatrowe elektrownie

 Elbląg, W gminie Pasłęk powstaną wiatrowe elektrownie
fot. pixabay

Na terenie gminy Pasłęk zaplanowano wybudowanie aż 28 wiatrowych elektrowni o łącznej mocy 71,3 MW. W minioną środę zakończono budowę pierwszej z nich - w Krasinie.

16 elektrowni wiatrowych powstanie na farmie Kąty (o łącznej mocy 35,2MW): 3 elektrownie w obrębie Krosna, 3 w obrębie Sakówka, 2 w obrębie Krasina, 2 w obrębie Rydzówki oraz 3 w Majkach i po jednej w Nowej Wsi, Gryżynie i Zielonce Pasłęckiej. Kolejne dwie z nich zostaną usytuowane na farmie Sakówko II (nieopodal miejscowości Stegny) o łącznej mocy 4,4MW. Aż 10 elektrowni wiatrowych powstanie na farmie Krasin, będą one produkowały energię o łącznej mocy 30 MW.

- Wszystkie te inwestycje posiadają pozwolenia na budowę. Do tej pory oddano do użytku 2 elektrownie wiatrowe: jedną w obrębie miejscowości Łukszty i drugą w obrębie Krasina, o łącznej mocy 1,7 MW. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace przy budowie farmy wiatrowej Krasin, składającej się z 10 elektrowni wiatrowych o mocy po 3,0 MW – poinformował burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski.

Jak podkreślił burmistrz, cała inwestycja obejmuje również budowę i remonty dróg dojazdowych, a także stacji transformatorowych oraz sieci elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Inwestorem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo European Win Power Krasin Sp. z o.o. 

- Według informacji inwestora Farmy Krasin poszczególne elektrownie mają być zamontowane do końca maja bieżącego roku. Dla pozostałych lokalizacji (farma Kąty i farma Stegny) rozpoczęto prace związane z budową infrastruktury towarzyszącej - poinformował burmistrz.

Elektrownie wiatrowe wytwarzają energię elektryczną przy pomocy generatorów, czyli turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru. Tak uzyskana energia elektryczna jest uznawana za ekologicznie czystą, bo, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tu cytuję ". .. Według informacji inwestora. .. "a kto jest inwestorem?! To chyba bardzo ważne społecznie prawda?! To jest informacja publiczna zgadza się? Czy to tajny projekt rządowy?
 • @Kat_Na_Idiotów - Ty umiesz czytać? Cytat z artykułu - "Inwestorem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo European Win Power Krasin Sp. z o. o. "
 • Inwestorem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo European Win Power Krasin Sp. z o. o. Wszystko jest w tekście.
 • Czyli kto?
 • Sprawdź sobie w KRS.
 • To wspaniała wiadomość, bo Polska obecnie jest w kryzysie energetycznym, a już za rogiem, czeka nas przyszłość elektrycznych samochodów. Tylko warunek powinien być jeden. .. wiatraki, powinny być w 100% należące do skarbu Państwa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  10
  Polska energetyczna(2021-03-26)
 • Dlaczego więzówce i wysokie bloki mieszkalne nie budują mniejszych elektrowni wiatrowych -pionowych? Taka jedna turbina rozwiąże problem energetyczny bloku na windy, oświetlenia, itp. .. Wspólnoty mieszkaniowe halo!
 • @Ryszard j.. - Zrób Rysiu kosztorys. To Cię sąsiedzi wyśmieją. Wspólnota mieszkaniowa to ma problem z uchwaleniem bieżącej składki na remontowe bo wszyscy uważają. Ej ja mieszkam w nowym M, jaki fundusz remontowy a Tobie marzą się inwestycje na blokach.
 • Czyli spółka podana w artykule. Inwestor prywatny. Zapłacą dzierżawę właścicielom pól i będą robić hajs na energii. Jak na Twoim ugorze stanie 10 takich wiatraków robi się z tego pieniądz rzędu 250tys rocznie. Do opodatkowania.
 • Przeciez taka turbina wiatrów na bloku to oszczędności. Bo zamiast wydawać ja prąd to produkuje się sam. A za 5 lat inwestycja się zwraca i masz energię na windy za darmo.
 • Portugale z biedronki "polskiej". Cwaniactwo i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Grzegorz Prawdę Powie(2021-03-26)
 • Wielu boli to, że prywatne firmy inwestują w budowę wiatraków i zarobią. No to może ktoś odpowie na pytanie dlaczego nie buduje państwowa firma? Energa i inne nie mają zakazu inwestycji w czystą energię a PiS miłośnik socjalizmu nic z tym nie robi. Może mają wyjechane. Dużo roboty i duża odpowiedzialność prezesów i kadry zarządzającej czy rad nadzorczych z partyjnego nadania bez kwalifikacji. Odpowiedzialności boją się najbardziej. Buduje sektor prywatny bo potrafi nie boi się ryzyka i odpowiedzialności i potrafi.
Reklama