UWAGA!

W końcu rozstrzygną się losy przekopu mierzei?

 Elbląg, W końcu rozstrzygną się losy przekopu mierzei?
fot. AD

Zarząd Portu Morskiego w Elblągu otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury wiadomość, że Rząd Rzeczpospolitej Polskiej zamierza wkrótce podjąć decyzję o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Skowronki, aktualizując tym samym przyjętą wcześniej w tej sprawie uchwałę Nr 276/2007 z dnia 1 listopada 2007 r. Według nowego harmonogramu okres przygotowania tej inwestycji to lata 2009 - 14. Realizacja przedsięwzięcia nastąpić miałaby w latach 2013 - 19.

Zdaniem Zarządu Portu budowa kanału mogłaby być zakończona w krótszym czasie, gdyż sama budowla nie jest technicznie skomplikowana. Najprawdopodobniej na okres przygotowany w harmonogramie znaczący wpływ mają możliwości sfinansowania tej inwestycji przez budżet państwa.
       Jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla samego portu elbląskiego, ale również dla miasta i całego regionu. Oznacza ona uzyskanie w nieodległej perspektywie przez elbląski port, a także inne porty i przystanie nadzalewowe, w pełni swobodnego dostępu do Morza Bałtyckiego, niezależnego od obecnego przejścia przez Cieśninę Piławską. W konsekwencji wpłynie to aktywizująco na gospodarkę subregionu, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju turystyki i żeglarstwa. W przypadku Elbląga pogłębienie toru wodnego zapewni wejście do portu statków pełnomorskich o zanurzeniu do 4m, zabierających 5 razy więcej ładunku niż obecnie pływające po zalewie zestawy pchane.
       Przez okres 9 lat, czyli do czasu oddania inwestycji do użytkowania, Zarząd Portu Morskiego w Elblągu czeka wiele wytężonej pracy i wyzwań. Równolegle z budową kanału trzeba bowiem pozyskać inwestorów, stworzyć niezbędną infrastrukturę portową do obsługi dużych jednostek pływających w nowe terminale, magazyny i składy, bocznice kolejowe, drogi dojazdowe, a także uzbroić tereny w niezbędne sieci z mediami itp.
       Liczymy bardzo na aktywne wsparcie tych działań przez władze miejskie oraz na pomoc środowiska przedsiębiorców elbląskich. Port w nowym wymiarze stworzy bezpośrednio i pośrednio wiele nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszego miasta i regionu.
      
Zarząd Portu Morskiego Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • my. .hej no my nie damy rady. .. .ej tam polak potrafi. .. wybory idą i kiełbaską pachnie. .. przekop potrzebny bo nowy Dyrektor portu się zanudzi i smutno będzie w urzędzie i minki smutne takie w dół buuu. Przyjaciele Rodacy POprzyjmy słuszny kierunek i przekopmy jeszcze tunelik do gazu rosyjskiego wtedy polska miodem i winem bedzie płyneła. .. tak tak tym własnie tunelikiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hejka niedowiarki(2010-09-23)
 • RAAAATUNKU!!!!, kto to pisał? Dwója z polskiego.
 • Nowy Dyrektor-promotor.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  @wczerwonym(2010-09-23)
 • kochani zapraszam na moją działeczkę. .. trza mi ją przekopać, a rączki mnie bolą, oj bolą. .. ZATEM DO DZIEŁA PRZEKOPMY MOJĄ DZIAŁKĘ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jestem tydzień na działce:)(2010-09-23)
 • hmmm to pisałem ja Jarząbek, trener III klasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pozdro dla Ryszarda O(2010-09-23)
 • Kto przypłynie tym kanałem wpadnie na mieliznę, szykujcie flotę holowników. Jachty morskie, których najazdu sie władze spodziewają mają do 2 metrów zanurzenia a gdzie mariny? Nad całym zalewem jest może kilka kibelków
 • Podwyższy się WATdla obywateli a za uzyskane środki przez 9 lat nowy dyrektor bedzie gonił kroliczka, gonil kroliczka, gonil kroliczka. .. .
 • KIEŁBASA WYBORCZA! I tak na PO nie zagłosuję!!. .. ani na PiS!. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozsądny(2010-09-23)
 • Odezwali sie fachowcy. To przecież duża rzecz dla Elbląga i Miast Nadzalewowych. Po co mariny, jak do tej pory nie można było plywac. Temu działkę przekopać, temu coś, tamtemu sramto. Czy Wy wszyscy zdurnieli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agenciura(2010-09-23)
 • oby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  żeglarz(2010-09-23)
 • chcemy zobaczyc zapisanie pieniadze w stosownym budzecie na te inwestycje. jesli ich nie ma to nie ma o czym gadac - kielbasa wyborcza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-09-23)
 • Obiecanki cacanki weżcie się wreszcie do konkretów TAK od jutra rusza budowa a nie ciągłe gadanie i obiecywanie. Robicie się pomału śmieszni i działacie jak zdarta płyta. Elblążanie borykają się ze znalezieniem pracy a tu inwestycja która może przynieść zyski całemu województwu stoi i czeka. TYLKO NA CO???Port w Elblągu nigdy nie rozwinie skrzydeł dopóki nie będzie przekopu. Nic nie zmieni wymiana kierownictwa tu musi być konkretna decyzja o rozpoczęciu prac. Koniec tego bajania miasto upada czy tego ktoś tak bardzo pragnie. UPADKU.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-09-23)
Reklama