UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W nowy rok z wyższymi podatkami

 
Elbląg, W nowy rok z wyższymi podatkami
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

87 groszy za metr kwadratowy – tyle ma wynosić „podstawowa” stawka podatku od nieruchomości w Elblągu. To oznacza podwyżkę stawki o 3 grosze od metra kwadratowego. Wzrosną też pozostałe stawki. Radni będą nad nimi głosować na najbliższej sesji. 

Na listopadowej (26 listopada) sesji elbląskiej Rady Miejskiej radni pochylą się nad uchwałą zwiększającą podatki lokalne. I tak: „podstawowa” stawka podatku od nieruchomości ma wzrosnąć do 87 groszy za metr kwadratowy (obecna stawka 84 groszy). Stawka podatku za metr kwadratowy pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych wzrośnie do 4,76 zł (obecna stawka – 4,58 zł). Pozostałe grunty, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – wzrośnie z 37 groszy do 38 groszy za metr kwadratowy. Grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji – wzrost o trzy grosze – z 83 groszy do 86 groszy za metr kwadratowy.

Prawdopodobnie wzrośnie też stawka podatku od nieruchomości płaconych od budynków lub ich części. Od budynków mieszkalnych: 75 groszy (obecna stawka 72 grosze). Więcej trzeba będzie zapłacić też za części budynków związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W tym przypadku stawka wzrasta z 21,80 zł do 22,65 zł za metr kwadratowy. W przypadku nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – nowa stawka będzie wynosi 11,27 zł (obecna stawka – 10,85 zł). W przypadku pozostałych nieruchomości w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, stawka wzrośnie do 8,10 zł za metr kwadratowy (obecna stawka – 7,80 zł).

Stawka podatku w przypadku budowli wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków wzrosły do 2 procent wartości.

Ostatnia podwyżka podatków lokalnych miała miała miejsce niemal równo rok temu – 28 listopada 2019 r. „Proponowane stawki podatkowe są znacznie niższe od stawek maksymalnych - możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały. Podwyżki będą niemal równe wskaźnikowi inflacji.

Teraz projektem podwyżek zajmą się radni na posiedzeniach poszczególnych komisji. Głosowanie odbędzie się na sesji – 26 listopada. Nowe stawki podatku powinny wejść w życie 1 stycznia 2021 r. 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama