UWAGA!

W powiecie braniewskim ruszą poszukiwania złóż ropy i gazu

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay)

Latem tego roku mają ruszyć poszukiwania ropy i gazu na terenie powiatu braniewskiego. - Celem planowanych prac jest potwierdzenie występowania i możliwości pozyskiwania ropy naftowej i gazu z utworów kambru środkowego: piaskowców kwarcytowych – poinformowało nas Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Poszukiwania złóż mają odbywać się w tzw. obszarze „Górowo Iławeckie”, obejmującym kilka gmin i miast w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego.

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w województwie warmińsko-mazurskim posiada jedną koncesję. Jest to koncesja nr 47 /2001/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze „Górowo Iławeckie". Swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Braniewo, Lelkowo, Płoskinia, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Kiwity, Lidzbark Warmiński oraz miasta Pieniężno, Ornetę, Górowo Iławeckie (łączna powierzchnia wynosi ponad 1094 km2) – informuje PGNiG.

Spółka chce potwierdzić występowanie i możliwość pozyskiwania ropy naftowej i gazu z utworów kambru środkowego - piaskowców kwarcytowych na tym terenie.

- Nie jest to formacja łupkowa. Na podstawie prowadzonych wcześniej w tym rejonie badań sejsmicznych, a także danych historycznych z prac wiertniczych, zaprojektowano dwa otwory poszukiwawcze. W drugiej połowie bieżącego roku planujemy wykonać odwiert poszukiwawczy w miejscowości Głębock na terenie gminy Lelkowo – informuje PGNiG.

Obecnie trwają prace przygotowawcze.

- Budowany jest plac, na którym stanie urządzenie wiertnicze z całą niezbędną infrastrukturą. Obecnie nie planujemy poszukiwań w innych częściach woj. warmińsko-mazurskiego. Dalsze decyzje zapadną po uzyskaniu wyników planowanego odwiertu – informuje PGNiG.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no i tak trzymać szukać u siebie
 • Szukajcie.... A jak znajdziecie to wam ruskie powiedzą że ta ziemia jest ich
 • już szukali, parę lat temu i nic nie znaleźli :)
 • Widok pomp ropy naftowej, takich jak na zdjęciu, jest częsty po rosyjskiej stronie wzdłuż Zalewu Wiślanego od Mamonowa poprzez Ładuszkin prawie do Kaliningradu. Z jakichś powodów (zapewne podobnych do tych, które blokowały polską żeglugę po zalewie oraz przekop mierzei) nie można było szukać złóż na terenie Polski w czasach komuny i późniejszych. Ale skoro są one w Obwodzie Kaliningradzkim, to szansa że w Polsce też będą, jest duża.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  3
  BEZ ŚCIEM proszę(2022-04-07)
 • Mało surowców z kraju wywiezione? Jak coś znajdziemy, to się okaże, że nie mamy demokracji i USA przyjadą ją nam wprowadzić.
 • Jak wieść niesie, takie badania były już robione na naszych terenach ale nasz bratni sąsiad powiedział że "nie nada" bo to ich żyła. Jest duża szansa że coś się znajdzie, jeżeli nie gaz, ropa to na pewno złoża geotermalne - {{Wody geotermalne w tym zbiorniku występują na obszarach południowej Szwecji, Estonii, Łotwy, Litwy, północno-wschodniej Polski i części Białorusi. Wypełniają one przestrzeń porową piaskowców i mają temperatury na głębokości do 3 tys. m od 30 st. C do 120 st. C (J. Sokołowski) (rys.3). Największe możliwości wykorzystania tych wód na obszarze Polski mają województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie; poza granicami Polski: okręg kaliningradzki należący do Rosji oraz obszary Litwy, Łotwy i Estonii.
 • W powiecie braniewskim ruszą poszukiwania złóż ropy i gazu W powiesci Baryłka leje do Baku. tylko czekac az wydobycie zagrozi interesom ruskich ala jak w Tarnowie na szczescie sa amerykanie i przekop
 • To odgrzewany kotlet... za czasów PRL już się mówiło że są tam złoża, ale " towarzysze" zabronili kopać. W tym samym czasie, fama także mówiła że bracia Kaczyńscy na wysokości Kamiennika Wielkiego, przy " berlince " wykupili ziemie... Ziobro sprawdzić !!! @KGB
 • Mój borsuk na pewno by znalazł te złoża, tylko sam zaginął
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  8
  Jeleń(2022-04-07)
 • Oczywiście że za czasów PRL były robione badania geologiczne w północno wschodniej i wschodniej Polsce które wyraznie wskazują na występowanie złóż ropy i gazu. Cała Suwalszczyzna to teren występowania złóż rudy żelaza.
 • oni zawsze szukają nie tam gdzie trzeba i nie tego co trzeba. Już bursztynu miała być masa po przekopie. Hashtagi: #Hahahihi
 • Dobrze, że PARTIA sprzedała rafinerię w Gdańsku. Jak okaże się, że Górowo Iławeckie to polski Kuwejt ( tu ukłony dla krużganka oświaty, nieocenionego don Teofillo de Skoruppy hrabiego San Escobar ) to ropę będzie nam przerabiać obca rafineria albo płocki Orlen... bo jest bliżej jak się odpowiednio popatrzy i dobierze środki transportu... Wiwat dalekowzroczna PARTIA dojnej zmiany ! Wiwat Populizm i Socjotechnika ! A może Populizm i Socjalizm !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  9
  GłębokaMyśl(2022-04-07)
Reklama