UWAGA!

W sieci ciepła ma nie zabraknąć

 Elbląg, Węgiel składowany na placu Energi Kogeneracja
Węgiel składowany na placu Energi Kogeneracja (fot. Anna Dembińska)

Zarówno EPEC jaki i Energa Kogeneracja zapewniają, że nie zabraknie im tej zimy surowców do produkcji ciepła dla mieszkańców Elbląga.

- Dostawy węgla do Ciepłowni Dojazdowa są zabezpieczone - mamy umowy. EPEC ze swojej strony zrobi wszystko, aby zapewnić mieszkańcom Elbląga komfort cieplny. Trzeba pamiętać, że 80 proc. produktu - ciepła - zapewnia Energa Kogeneracja. Ryzykiem są ceny węgla - które są zmienne. Liczymy tu na na działania rządu – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Małgorzata Pryśko-Grobelna, zajmująca się w EPEC kontaktami z mediami.

Jak wynika z przesłanych do naszej redakcji informacji, EPEC ma podpisane dwie umowy na stałe dostawy węgla. W sezonie potrzebuje 22 tys. ton tego energetycznego surowca. Obecnie EPEC kupuje go w cenie 1678 zł za tonę. - Pochodzenie (węgla – red.) na chwilę obecną nie jest znane. Dostawca ma obowiązek dostarczyć certyfikat pochodzenia.

Pytania w sprawie dostaw węgla, ceny i kraju jego pochodzenia wysłaliśmy także do Energi Kogeneracja, która mimo modernizacji swoich źródeł, jeszcze wspomaga się kotłem węglowym. - EC Elbląg aktualnie korzysta ze zróżnicowanego miksu energetycznego, w którym węgiel – obok biomasy, gazu ziemnego i (tymczasowo) oleju opałowego – jest tylko jednym z elementów służących do wytwarzania energii cieplnej. Jak co roku, Energa Kogeneracja podejmuje działania zabezpieczające zapasy węgla na kolejny sezon grzewczy. Od 2020 roku spółka prowadzi program inwestycyjny, który docelowo ma umożliwić odejście od wykorzystywania węgla jako surowca do produkcji ciepła w elbląskim zakładzie – tylko tyle w odpowiedzi na nasze pytania napisał Andrzej Lis-Radomski, główny specjalista ds. mediów. Na większość naszych pytań odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Także na to, czy EKO planuje jakąś edukacyjną akcję, zachęcającą mieszkańców do przykręcenia kaloryferów zimą, by oszczędzić.

Akcję edukacyjną planuje za to EPEC. - Zachęcającą do przeglądu instalacji grzewczych. Jest to ważne, ponieważ niesprawna instalacja jest niewydajna. Treści edukacyjne zachęcające do obniżenia temperatury w domu publikujemy regularnie na kanałach spółki (m.in. na stronie cieplodlaelblaga.pl oraz na naszym profilu na Facebooku) – dodała Małgorzata Pryśko-Grobelna.

Przypomnijmy, że ceny ciepła w Elblągu po zatwierdzeniu taryfy Energi Kogeneracji przez Urząd Regulacji Energetyki wzrosły dla odbiorców końcowych, a więc mieszkańców o 50 procent (cena dla EPEC wzrosła o 80 proc.). Swoją podwyżkę dla mieszkańców – 3,5 procent – w maju wprowadził też EPEC, we wrześniu ma być to kolejne 10 procent.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ja to nie mogę się doczekać jak ruszy w końcu ta nowa ciepłownia na gaz i wreszcie obniża ceny energii o 20 procent jak obiecał prezydent Wróblewski, ale to będzie radość dla tysięcy mieszkańców
 • Dzięki pisowi Polakom niczego nie brakuje. Jedynie pieniędzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  8
  Wiatrak(2022-07-27)
 • Moze i ciepla nie zabraknie ale juz na jego oplaty tak... Plac i placz.
 • Ciepło będzie. Pytanie po jakiej cenie?
 • @DGBN - poczekaj narazie jest recesja, przyjdzie wzrost gospodarczy i ceny spadną o obiecane 20%, gdzie i tak po tej obiecanej obniżce będzie drożej niż w czasie gdy obietnica wyborcza była składana, na tym polega polityka powiedzieć o obniżce nie podając od jakiej kwoty obniżka będzie. A po wszystkim powie że spełnił obietnicę wyborczą. A w razie gdyby nie wyszło i... sytuacja wymknie się z pod kontroli to zrobi się jakąś konferencję, że chcą nas okraść i musimy walczyć by decyzje na temat ciepła były podejmowane w Eg. a nie na Wiejskiej. Taki mamy nie udolny klimat.
 • A mnie ciekawi, czy prawdą jest że kadra zarządzająca EPEC-em to już niemal w całości desant z Trójmiasta, ciekawi o ile od nastania nowego prezia wzrosły wydatki promocyjno-marketingowe (działania te prowadzi firma z Trójmiasta), ile kasy podatników poszło na nierealizowane projekty i koncepcje dot. m.in. budowy własnego źródła ciepła przez EPEC, ciekawi co z budową własnej farmy fotowoltaicznej (ile kasy wydano już na tę koncepcję) - może pracownicy EPEC podrzucą jeszcze jakieś ciekawe tematy dla elbląskich dziennikarzy. To są środki wydawane przez spółkę miejską, więc dane te powinny być jawne. Ja bym z chęcią o tym poczytał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  3
  ciepło pozdrawiam(2022-07-27)
 • "Dostawy węgla do Ciepłowni Dojazdowa są zabezpieczone - mamy umowy. " - Mamy umowy, ale węgla nie mamy... PEC ze swojej strony zrobi wszystko, aby zapewnić mieszkańcom Elbląga komfort cieplny - zrobi wszystko, a jak wyjdzie zobaczymy.. Mnie te teksty nie uspokoiły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  3
  Anonimek1(2022-07-27)
 • @Tomaszz - Wróbel to mógł walczyć o obniżenie ceny ciepła o 20 procent, gdyby wcześniej podpisał umowę z Energą w 2018-19.Ale nie. On zapowiadał cuda wianki, pluł na Energę, przeciągał temat w czasie, a na koniec podpisał umowę jak kapitulację.
 • Żadni politycy, żadne partie i żadne ulice Wiejskie w Warszawie nie są odpowiedzialne za to, jak funkcjonuje ten kraj. Odpowiedzialność ponoszą zawsze ludzie, którzy mają prawa wyborcze, tj. ci którzy glosują lub nie. Konkretni obywatele konsekwentnie niszczą własny kraj, w imię egoistycznych antywartości. Zgnilizna moralna połączona z permanentną głupotą doprowadziła ten kraj do gospodarczego upadku, który już nastąpił, ale jego realne konsekwencje odroczono w czasie. Nie żal mi Was, "polacy'. Tfu!
 • @Zmęczony Bolo - Z Kaliningradu pozdrawiasz, rozumiem.
 • prorocy z portelu, wróże i wróżki
 • za to ceny za gj to przywalą kosmiczne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  zenobiusz(2022-07-27)
Reklama