UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Więcej parkomatów, droższe parkowanie

2011-08-19
Aktualizowany 2011-08-31 09:58
Elbląg, Więcej parkomatów, droższe parkowanie
fot. AD

Przypominamy, że od jutra (1 września) Strefa Płatnego Parkowania w Elblągu powiększy swój zasięg m.in. o Stare Miasto i parking na Placu Słowiańskim. Od nowego miesiąca będą obowiązywały nowe ceny, abonamenty i karty dla osób niepełnosprawnych, wydłużą się także godziny, w których należy uiszczać opłaty za parking.

Strefa Płatnego Parkowania (SPP) podzielona została na dziesięć sektorów. Zewnętrzne granice obszaru każdego z sektorów wyznaczają ulice - drogi publiczne niżej wymienione:
       sektor I - ulice: Aleja Tysiąclecia, Rycerska, Giermków, Hetmańska.
       sektor II - ulice: Giermków, Rycerska, Plac Słowiański, Pocztowa, Aleja Armii Krajowej, 12 Lutego, Hetmańska.
       sektor III - to ulice: Hetmańska, 12 Lutego, Generała Grota Roweckiego, Grobla Św. Jerzego, 3 Maja, Plac Grunwaldzki, Aleja Tysiąclecia.
       sektor IV - ulice: Aleja Tysiąclecia, Bulwar Zygmunta Augusta, Wałowa, Stoczniowa, Bożego Ciała, Robotnicza, Pocztowa, Plac Słowiański, Rycerska.
       sektor V - ulice: Plac Grunwaldzki, 3 Maja, Grobla Św. Jerzego, rzeka Kumiela.
       sektor VI - ulice: Aleja Grunwaldzka, Lotnicza, Plac Dworcowy.
       sektor VII - ulice: Aleja Grunwaldzka, Stefana Żeromskiego, Generała Józefa Bema, rzeka Kumiela.
       sektor VIII - ulice: Górnośląska, Nowowiejska, Wawrzyńca Pilgrima, ul. Królewiecka, 12 Lutego, Generała Grota Roweckiego, Grobla Św. Jerzego, rzeka Kumiela.
       sektor IX - ulice: 12 Lutego, Teatralna, Robotnicza, Pocztowa, Aleja Armii Krajowej.
       sektor X - ulice: Teatralna, ul. Królewiecka, Pułkownika Stanisława Dąbka, Brzozowa, Jaśminowa, Robotnicza, Teatralna.
      
       Nowe godziny
       W całej Strefie Płatnego Parkowania czas funkcjonowania został wydłużony – od 1 września opłaty za postój należy wnosić od godziny 9 do 18. Wyjątkiem są parkingi na Starym Mieście oraz na Placu Dworcowym – opłaty będą obowiązywały w godzinach 9 - 20.
      
       Nowe ceny

       Nowe przepisy, oprócz rozszerzenia obszaru Strefy Płatnego Parkowania wprowadzają nowe, progresywne stawki za postój na parkingach objętych strefą.
       Za postój do 30 minut  zapłacimy 1 zł, za pierwszą godzinę - 2 zł, za drugą godzinę - 2,40 zł, za trzecią - 2,80 zł, a za każdą kolejną godzinę po trzeciej godzinie parkowania - 2 zł.
      
       Nowe abonamenty
       Nowym rozwiązaniem, bardziej korzystnym dla użytkowników parkingów, będzie wprowadzenie abonamentów kwartalnych oraz półrocznych. Ceny tych abonamentów, w przeliczeniu na jeden miesiąc są niższe niż jednomiesięcznych odpowiedników.
       Rodzaje abonamentów oraz wysokość opłaty:
       abonament „G” miesięczny dla podmiotu gospodarczego i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób, ważny w obrębie sektora siedziby podmiotu gospodarczego i instytucji z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu - 50 zł;
       abonament „G” kwartalny (3 miesięczny) dla podmiotu gospodarczego i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób ważny w obrębie sektora siedziby podmiotu gospodarczego i instytucji z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu - 130 zł;
       abonament „G” półroczny (6 miesięczny) dla podmiotu gospodarczego i instytucji oraz zatrudnionych w nich osób ważny w obrębie sektora siedziby podmiotu gospodarczego i instytucji z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu - 250 zł;
       abonament „A” miesięczny z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP - 75 zł;
       abonament „A” kwartalny (3 miesięczny) z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP - 200 zł;
       abonament „A” półroczny (6 miesięczny) z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP - 375 zł;
       abonament „O” miesięczny "na okaziciela" ważny we wszystkich sektorach SPP - 100 zł;
       abonament „O” kwartalny (3 miesięczny) "na okaziciela" ważny we wszystkich sektorach SPP - 275 zł;
       abonament „O” półroczny (6 miesięczny) "na okaziciela" ważny we wszystkich sektorach SPP - 500 zł.
       Od 1 września dostępne będą również specjalne, bezpłatne abonamenty miesięczne „M” dla osób zamieszkałych w obrębie Strefy Płatnego Parkowania. Można je uzyskać w Biurze SPP po wypełnieniu stosownego wniosku i przedstawieniu dowodu osobistego potwierdzającego zameldowanie w danym sektorze SPP (w tym także czasowe) oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu (pojazd musi być własnością lub współwłasnością osoby ubiegającej się o abonament) lub dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z umową kredytu lub leasingu pojazdu.
      
       Dla niepełnosprawnych
      
Kolejnym, nowym rozwiązaniem od września, będzie również karta „N+” uprawniająca jej posiadacza do parkowania pojazdu poza miejscami wyznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, bez konieczności wnoszenia opłaty. Karty te będą wydawane na pojazdy przewożące lub kierowane przez osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej. Konieczne będzie jednak równoczesne wyłożenie karty parkingowej osoby niepełnosprawnej za przednią szybę pojazdu.
       Karty „N+” będą wydawane na okres obowiązywania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku zagubienia lub kradzieży Karty „N+” duplikat może być wydany tylko na ten sam pojazd. Aby uzyskać kartę „N+” należy wypełnić wniosek o wydanie karty oraz przedstawić następujące dokumenty do wglądu:
       - dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy,
       - prawo jazdy składającego wniosek,
       - dowód rejestracyjny pojazdu, na który wystawiona będzie karta „N+”,
       - w przypadku osób nie będących właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu samochodowego odpłatną umowę cywilno-prawną lub umowę użyczenia w formie aktu notarialnego dotyczącą pojazdu, na który ma być wydana karta „N+”, zawartą przez wnioskodawcę występującego o wydanie tej karty. Pojazd, mający przewozić osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej, może stanowić własność, małżonka, opiekunów wstępnych, zstępnych albo rodzeństwa osoby niepełnosprawnej, lub opiekuna prawnego osoby niepełnosprawnej,
       - kartę parkingową wydaną przez uprawniony organ,
       - orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z tytułu schorzeń narządu ruchu lub schorzeń neurologicznych (kod niepełnosprawności R lub N).
      
       Zobacz plan sektorów w Strefie Płatnego Parkowania.
      
       Wszystkie rodzaje nowych abonamentów i karty „N+” będą wydawane od środy 31 sierpnia w biurze SPP, mieszczącym się w Centrum Obsługi Klienta ZKM przy ul. Czerwonego Krzyża 2, tel. 55 239 35 54.
      
Michał Górecki, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • żenada !!! to nie skwer kościuszki w gdyni żeby płacić za zaparkowanie auta! nie dojść że się nie da żyć w tym beznadziejnym mieście, przepraszam miasteczku, to jeszcze nie będzie można auta za darmo postawić. .. dramat.
 • cała ta wiocha to jeden wielki dramat!!!!!
 • Tak ma wyglądac przyjazne miasto. Promocja Miasta -turysto przyjedz a my cię skroimy, jak nie parkometry to straż wiejska tylko czeka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Turysta(2011-08-19)
 • Ciekawe kto i jaka kase zgarnal za opracowanie togo cudacznego projektu ? Co jeszcze wymyslicie dla coraz bardziej ubozszych mieszkancow naszego miasteczka. Zenada i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kaligula(2011-08-19)
 • nie dość że urzędasy za każdy świstek wprowadzili opłatę w urzędach to jeszcze za wszystkie parkingi haracz biorą ! Gdzie są k. .. nasze podatki złodzieje ? !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podatnik(2011-08-19)
 • To jest wysoce niesprawiedliwe i stanowi pole do nadużyć. Niepełnosprawny by dostać bezpłatną kartę nie musi być właścicielem samochodu, wystarczy umowa użyczenia. Natomiast mieszkaniec poruszający się samochodem służbowym (własność pracodawcy) już nie ma prawa parkować pod swoim własnym domem za darmo. Powinna być możliwość przedstawienia przez mieszkańca zawartej z pracodawcą umowy na użytkowanie samochodu, tak samo jak niepełnosprawny może przedstawić umowę użyczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Magda...(2011-08-19)
 • Szanowna Redakcjo. Opublikujcie listę nazwisk urzędników którzy otrzymaja karty darmowego postoju i w jakich ilościach przypadnie na jakie nazwisko bo podejrzewam że wyłudzą po cichu na babcie bez auta, nieżyjącego dziadka albo żonę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kalkulator(2011-08-19)
 • kogoś do reszty już popier. .. .już widzę jak dziesiątki pracowników Alstom parkujących codziennie swoje auta na ul Stoczniowej rzucają się na ten parkomat co tam stoi. .. .chyba z młotkami i łomami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nieTrawiacyDebilizmu(2011-08-19)
 • a co im daje zameldowanie? przecież chodzi o miejsce zamieszkania. Ja mogę być zameldowany nawet w Zakopanym, ale mieszkam w elblagu i nie dostane A, bo zameldowanie mam inne w DO????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mikołajek(2011-08-19)
 • nie A tylko M. .. .co za bezsens!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mikołajek(2011-08-19)
 • To prawda, co pisze mikołajek. Z tym zameldowaniem to przegieli, to niezgodne z prawem jest. Będzie afera.
 • A ja mam w D. .. .E te parkomaty hehehe!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  grokil(2011-08-19)
Reklama