UWAGA!

Więcej za grunty

Elblążan czeka wzrost opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów. Opłata nie była zmieniana od wielu lat, więc teraz przyszedł czas na jej podwyższenie. O szczęściu mogą mówić właściciele lokali, którzy zdążyli przekształcić swoje prawo do użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ustawa pozwalająca na korzystnych warunkach zmienić prawo do użytkowania wieczystego w prawo własności funkcjonowała przez dwa lata. Z przywilejów w niej zawartych skorzystało bardzo wielu użytkowników lokali. Tylko w Elblągu wpłynęło 4517 wniosków o zmianę prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. 2669 rozpatrzono pozytywnie.
     Dzięki temu, że użytkownicy lokali stali się ich właścicielami, zostali zwolnieni z opłaty za użytkowanie wieczyste. Straty poniosły jednak samorządy. Do ich kasy nie wpływają już takie sumy jak dawniej, a różnice ma pokryć budżet państwa, który jak wiadomo nie cierpi na nadmiar gotówki. Ustawa została więc znowalizowana i wprowadziła przekształcenie na zasadach rynkowych. Przygotowywana jest kolejna nowalizacja, na którą liczą ci, którzy spóźnili się z przekształceniem swojego prawa - w Elblągu z decyzją wstrzymało się 1848 mieszkańców.
     Jak zapewnia Janusz Augustnowicz, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Elblągu, nadal można dokonywać zmiany prawa własności, jednak na warunkach mniej korzystnych niż poprzednie, obowiązujące przed nowelizacją ustawy. Dlatego tak dużo osób nie decyduje się na taką operację i czeka na kolejną nowelizację.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • złodzieje oddajcie nam naszą własność
  • Komuno wróć! Precz z kułakami i obszarnikami. Ziemia w ręce ludu, zakłady pracy w ręce robotników. Wrogowie nas kuszą coca-colą! Sprzątaczkę na prezesa, prezesa do więzienia za napastowanie seksualne sprzątaczki. NACJONALIZACJA, DEREPRYWATYZACJA - K O M U N I Z M - aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Drzazga(2001-05-22)
Reklama