UWAGA!

Willa na sprzedaż, czyli czekamy na cud

 Elbląg, Czy znajdzie się kupiec?
Czy znajdzie się kupiec? (fot. MS, arch. portel)

Zewnętrzne tynki odpadają, strop jest popękany. W środku, na podłogach deski wyłożone są płytą pilśniową i pomalowane farbą olejną. Okna i drzwi stare i nietypowe. Instalacja grzewcza nieczynna, a wodno-kanalizacyjna i elektryczna do wymiany. Stan techniczny budynku jest bardzo zły i zaleca się kapitalny remont. Tak, jest to ruina, ale zabytkowa więc nie można jej rozebrać. Miasto po raz kolejny chce sprzedać willę Grunau'a. I chyba liczy na cud.

Zabytek XIX-wiecznej architektury niszczeje od lat. Lokatorzy wyprowadzili się w 2014 r., a budynek to kompletna ruina, nie nadająca się do zamieszkania. W związku z tym, że to zabytek (wpisany do rejestru) nie można go rozebrać. Stoi więc i się sypie. Miasta nie stać na jego renowację więc stara się zbyć willę oraz sąsiedni obiekt (ten zaś wpisany był do ewidencji zabytków) przy Pułaskiego. Konserwator zabytków zalecał kontynuowanie ich funkcji mieszkalnej.
       Cena wywoławcza całej nieruchomości w październiku 2015 r. wynosiła 590 tys. 514 zł (willa - 406 tys. 305 zł, budynek "10a" - 184 tys. 209 zł). Nikt nawet nie chciał tam zajrzeć, nie mówiąc o zakupie. Cenę za "pakiet przy Pułaskiego" obniżono więc do 381 tys. zł i ogłoszono kolejny przetarg. I sytuacja się powtórzyła - zainteresowanych brak.
       Tak było we wrześniu ub.r. Tymczasem kwiecień 2018 r. przyniósł ... rozbiórkę przybudówki spod adresu "10a". Bo groziła zawaleniem.
       Miasto nie chce, by podobny los spotkał budynek willowy więc znowu ogłasza przetarg - ustny. "Układ pomieszczeń nietypowy. Budynek wzniesiony w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku (ok. 1900 r.) w formach neogotyckich, położony pośród resztek dawnego ogrodu" - początek ogłoszenia brzmi nieźle, ale dalej jest już gorzej: "Budynek mieszkalny w stanie technicznym bardzo złym. Ściany nie posiadają prawidłowej izolacji, tynki zewnętrzne odpadają. Strop nad piwnicą trwały, w części popękany, nad parterem drewniany ze ślepym pułapem. Na podłogach deski wyłożone płytą pilśniową twardą, pomalowane farbą olejną. Okna drewniane skrzynkowe, stare i nietypowe. Stolarka drzwiowa płytowa stara i nietypowa. Instalacja grzejna c.o. lokalne z pieca węglowego – nieczynna. Instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna stara – do wymiany. Brak ocieplenia ścian poddasza. Stan techniczny budynku bardzo zły, duże zużycie. Wskazany kompleksowy remont budynku. Budynek nie jest przeznaczony do rozbiórki.
       Cena wywoławcza nieruchomości: 265.500 zł. To zabytek więc przyszłemu nabywcy udzielona zostanie bonifikata w wysokości 50% wylicytowanej ceny.
       Nie ma co kupować kota w worku więc miasto zachęca do obejrzenia willi od środka w terminie od 23 do 26 października. Przetarg odbędzie sie 5 listopada.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I tak nik tego nie kupi no moze jesli by 100dali wyw, ale nie moga.
 • I co, teraz, takie rzeczy publikujecie i pijaczkom życie utrudniacie. Tak to mieli willę z ogrodem do raczenia się wątpliwej jakości trunkami i przy okazji pisuar w postaci ścian budynku. Także możliwość potrenowania rzutem w szybę kamieniem i cegłówką na dach. Teraz po artykule zrobiliście im "make life harder". I wiecie co? DZIĘKUJĘ WAM. Skoro właściciel ma piękny zabytkowy obiekt w poważaniu, konserwator najwidoczniej również, to więcej takich artykułów może przyczynić się do uratowania tego dziedzictwa architektonicznego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  dzięki!(2018-10-10)
 • Nie zapominajmy o Willi Thiessena, przy wyjeździe na Malbork. Też ktoś jest właścicielem i tez ktoś (nie)odpowiedzialny ma temat w d.. Ja w ogóle nie mogę pojąć, skoro te obiekty są w złym stanie architektonicznym, to dlaczego nie są ogrodzone i zabezpieczone na czas znalezienia inwestora?
 • Masakra kto te ceny ustala??? Willa to kiedyś była a teraz wstyd to coś tak nazywać . Dziwią się że chętnych nie ma . Dobre żarty. Jedna część wyburzyli bo groziła zawaleniem to samo będzie z druga i jeszcze taka kasę chcą wystąpić. ODDAĆ za darmo i jeszcze dopłacić temu co kasę w to włoży na remont
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  Pompek(2018-10-10)
 • Odważny będzie ten, kto weżmie tę ruderę za darmo. Bo ten "obiekt zabytkowy" jest wart tyle, ile ziemia pod nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  mm263(2018-10-10)
 • a co z willa na chrobrego to chyba najcenniejsza w miescie
 • 1/ Pałacyk na Pulaskiego 10 powinien być oddany za symboliczną zlotówkę firmie budowlanej n p. Mytych. za obowiązek odbudowy. w okreslonym terminie 2/ Prośba do wladz Miasta o zainteresowanie się, jak napisal ktoś niżej dworkiem przy ulicy Chrobrego wraz z parkiem i stawem. Takiego zaniedbania powinniśmy sie wstydzić. I przy tej okazji się pytam gdzie jest Miejski Konserwator Zabytków ?
 • No właśnie co z tym pięknym obiektem i jego otoczeniem na Chrobrego? Odpowiedzialni czekają aż runie ?
 • Może Pan Wójcik znów się wykaże i uratuje kolejny elbląski zabytek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Bestiusz(2018-10-11)
 • Jeśli obiektem jest w wykazie zabytków to kupujemy go z 50% zniżką. Następny ruch to pozyskanie środków z funduszy unijnych na tzw rewitalizację, najlepiej z funkcją hotelową + wkład własny i mamy gotowy produkt.
 • Zadzwońcie do Morawieckiego on teraz szasta publiczną kasa na prawo i lewo może kupi.
 • Przeciez Wroblewski zlikwidowal to stanowisko. Nie ma miejskiego konserwatora zabytkow.
Reklama